Զեյնալյանը Վենետիկի հանձնաժողովի նիստում շեշտադրել է Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդարդատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը ներկայացրել է Վենետիկ կատարած աշխատանքային այցի մանրամասները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նախարարը իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է, որ Վենետիկի հանձնաժողովի 115-րդ լիագումար նստաշրջանի ժամանակ ունեցած իր ելույթում ասել է, որ Հայաստանի ներկայիս կառավարությունը տարածաշրջանի ամենաժողովրդական երկիրն է, ավելին՝ Հայաստանի կառավարությանը լիակատար աջակցում է հայկական սփյուռքը:
«Նշել եմ, որ մեր կառավարությունն իր առջև խնդիր է դրել կառուցել մի երկիր, որտեղ մարդն իրեն երջանիկ կզգա: Մեր կառավարության ամենամեծ առաքելությունն է ժողովրդին վերադարձնել իշխանությունը ձևավորելու իր անառարկելի իրավունքը»,- գրել է Զեյնալյանը:
Արդարադատության նախարարը գրել է նաև, որ իր ելույթի հիմնական շեշտադրումը եղել է արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը, ինչի համար անհրաժեշտ է ապահովել օրենսդրական և տեխնիկական համապատասխան պայմաններ՝ ընտրություններն ազատ և արդար կազմակերպելու և անցկացնելու համար:
«Մի քանի խոսքով ուրվագծել եմ նաև մեր փոփոխությունների ուղղությունը՝
Հիմնական շեշտադրումս հետևյալն էր, որ մեզ համար` հրաժարվել ռեյտինգային ընտրակարգից՝ ապահովելով մաքուր համամասնական ընտրակարգ, ներդնել կրկնաքվեարկությունները կանխելու մեխանիզմներ, մաքրել ընտրական ցուցակները, դատական պաշտպանության իրավունքը դարձնել գործնականում իրագործելի և այլն»,- գրել է Զեյնալյանը:

Justice minister emphasizes holding snap parliamentary elections in Armenia at Venice Commission session
YEREVAN, JUNE 27, ARMENPRESS. Justice minister of Armenia Artak Zeynalyan introduced the details of his working visit to Venice, reports Armenpress.
The minister said on Facebook that during his remarks at the 115th plenary session of the Venice Commission he stated that Armenia’s current government is the most democratic one in the region, moreover, the Armenian Diaspora fully supports Armenia’s government.
“I have stated that our government has set a task before itself to build a country where a person will feel herself/himself happy. The greatest mission of our government is to return to the people their indisputable right to form power”, the minister said.
He also informed that during his remarks he mainly focused on holding snap parliamentary elections in Armenia, and for this purpose it is necessary to provide respective legislative and technical conditions to organize and hold free and fair elections.
“I have also briefly outlined the direction of our changes. The main emphasis was the following: refuse from the ranked voting system by ensuring a clear proportional electoral system, introduce double voting prevention mechanisms, clear the electoral lists and make the right to judicial protection practically feasible and etc”, the minister said.