Կառավարության ներկայացուցիչներն այցելելու են Ամուլսար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բնապահպանության նախարար Էրիկ Գրիգորյանի գլխավորությամբ հունիսի 6-ին կառավարության ներկայացուցիչները կլինեն Ամուլսարում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը։
«Այսպիսով մենք ազդարարում ենք վարչապետի հանձնարարականի կատարմանն ուղղված աշխատանքների սկիզբը: Նախարարի այցից հետո սեղմ ժամկետներում ստուգումներ կսկսի բոլոր կողմերին ներառող մասնագիտացված տեսչական մարմինը: Միայն փոխադարձ վստահության և գործընկերության սկզբունքներով է հնարավոր հասնել ցանկալի արդյունքներին՝ որում և՛ տնտեսությունը կզարգանա բնականոն ընթացքով, և՛ բնությունը զերծ կլինի անհամաչափ ու ապօրինի վնասներից»,- գրել է Ավինյանը։
Ավելի վաղ`  հունիսի 5-ին հրավիրված ասուլիսում «Ամուլսարն առանց հանքի» նախաձեռնության անդամներից Վազգեն Գալստյանը նշել էր, որ իրենց նպատակն է Ամուլսարի  ոսկու հանքի գործունեության դադարեցումը, քանի որ այն խոչընդոտում է զբոսաշրջության զարգացմանը և բնությանը վնաս է պատճառում:
Ի պատասխան, «Լիդիան Արմենիայի» գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանը հայտնել էր, որ Ամուլսարի ծրագիրը բնապահպանական տեսանկյունից Հայաստանում երբևէ նախագծված լավագույն ծրագիրն է:
«Ծրագիրն, ի դեպ, դեռևս չի շահագործվում և գտնվում է շինարարության փուլում, այդուհանդերձ, ընկերության նկատմամբ արդեն մի քանի տարի շարունակ իրականացվում է նպատակաուղղված և ֆինանսավորված հակաքարոզչություն՝  բնապահպանական ամենաժամանակակից տեխնոլոգիաներ կիրառող և կոռուպցիոն գործարքների մեջ չներգրավված միջազգային թափանցիկ ընկերությանը շուկայից դուրս մղելու նպատակով»,- ասել էր նա:
Ջերմուկում և Գնդեվազում ակտիվիստները 10-օրյա դադարից հետո հունիսի 4-ի վաղ առավոտվանից նորից սկսել էին իրենց բողոքի ակցիան` փակելով դեպի Ամուլսարի ոսկու հանք տանող բոլոր ճանապարհները՝ այդ կերպ խոչընդոտելով այնտեղ իրականացվող շինարարական աշխատանքներին:

YEREVAN, JUNE 5, ARMENPRESS. Headed by Minister of Nature Protection Erik Grigoryan Government representatives will visit Amulsar on June 6, ARMENPRESS reports Vice Prime Minister Tigran Avinyan wrote on his Facebook page.
“By this, we give start to the works instructed by the PM. Following the Minister’s visit specialized inspection body with the involvement of all the stakeholders will start checks. It’s possible to reach the desired results only based on the principles of mutual trust and cooperation, which will allow both the economy to develop normally and the nature will be free of excessive and unlawful damage”, Avinyan wrote.
Earlier today protester Vazgen Galstyan told at a press conference that their goal is to stop the operation of the gold mine of Amulsar, since it hampers development of tourism and is dangerous for nature.
In response, Executive Director of “Lydian Armenia” Hayk Aloyan said that the project of Amulsar is the best ever implemented in Armenia in terms of environmental safety.
“By the way, the project has not kick off yet, it’s in the stage of construction. Anyway, it’s already some years that a targeted and funded propaganda takes place for removing a transparent international company equipped with the most modern environmental technologies, not involved in any corruption deals out of market”, he said.
After 10 days of pause the activists have again blocked the roads to Amulsar since morning June 4 to impede the construction works.