Լևոն Տեր-Պետրոսյանն Արցախում կայունության ապահովման համար անհրաժեշտ է համարում ՀՀ ղեկավարի հորդորը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայ ազգային» կոնգրեսի գրասենյակը տարածել է  Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի «Լևոն Տեր-Պետրոսյան. Լավատեսական ահազանգ» վերտառությամբ հրապարակումը, որով քաղաքական գործիչն Արցախում ներքաղաքական կայունությունը վերականգնելու և պետական մեքենայի անխափան գործունեությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ է մի երրորդ, չեզոք կողմի ակտիվ միջամտությունն ու հորդորը։ Այդ կողմը, Լևոն Տեր-Պետրոսյանի խոսքով՝  դեռևս 1993 թվականից իրեն պաշտոնապես Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության երաշխավոր հայտարարած երկրի` Հայաստանի Հանրապետության ղեկավարն է` Նիկոլ Փաշինյանը:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հրապարակումը։
«Այն, ինչ տեղի ունեցավ Հայաստանում, մեղմ ասած, անթույլատրելի է Ղարաբաղում: Նկատի ունեմ բողոքի զանգվածային գործողությունները և ճնշումները ԼՂՀ իշխանությունների վրա: Պատերազմական վիճակում գտնվող պետության համար դրանք կարող են աղետալի հետևանքներ ունենալ: Փակագծերը չեմ ուզում բացել, հետևանքները, վստահաբար, պարզ են ցանկացած բանական մարդու համար:
Որ զանգվածային բողոքի առիթ հանդիսացած միջադեպի մեղավորները խստագույնս պետք է պատժվեն, ոչ ոք չի կարող առարկել. այս կապակցությամբ ԼՂՀ նախագահը ևս հստակ հավաստիացում է տվել: Սակայն ուժային կառույցների` ԱԱԾ և Ոստիկանության ղեկավարների հրաժարականի պահանջի կատարումը ծանր հարված կլինի ԼՂՀ իշխանական համակարգին, ինչից չեն հապաղի օգտվել մեր հակառակորդները: ԼՂՀ ԱԱԾ-ն և Ոստիկանությունը Բանակից հետո Ղարաբաղի անվտանգության ապահովման կարևորագույն հաստատություններն են, որոնց չի կարելի ցնցումների ենթարկել:
Քանի որ պահանջները հասցեագրված են Բակո Սահակյանին, նրա խոսքը, որքան էլ հեղինակավոր, համոզիչ չի լինի բողոքավորների համար: Անհրաժեշտ է մի երրորդ, չեզոք կողմի ակտիվ միջամտությունն ու հորդորը` Ղարաբաղի ներքաղաքական կայունությունը վերականգնելու և պետական մեքենայի անխափան գործունեությունն ապահովելու համար: Այդ կողմը դեռևս 1993 թվականից իրեն պաշտոնապես Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության երաշխավոր հայտարարած երկրի` Հայաստանի Հանրապետության ղեկավարն է` Նիկոլ Փաշինյանը:
Հիշեցման կարգով նշեմ, որ նման մի իրավիճակ Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծվել էր 1993 թվականին, ինչը հարթելու համար ես և Վազգեն Սարգսյանը, ուղղաթիռով փութալով Ստեփանակերտ, ԼՂՀ ղեկավարների հետ լուրջ խորհրդակցությունների միջոցով շատ արագ լուծեցինք իշխանության ամրապնդման և երկրի կայունության ապահովման խնդիրը:
Հուսանք, որ այս անգամ էլ նույնը կհաջողվի: Այդ գործում իրենց ազդեցությունը Ղարաբաղում պարտավոր են օգտագործել նաև Ռոբերտ Քոչարյանը, Սերժ Սարգսյանը, Արկադի Ղուկասյանը և Սամվել Բաբայանը, նույնիսկ վերջինիս անհապաղ ազատ արձակման միջոցով: Բոլոր հակասությունները մի կողմ դնելով` Բակո Սահակյանին մենակ չպետք է թողնել»։

Для  обеспечения  стабильности в Арцахе Левон Тер-Петросян считает необходимым призыв  главы Армении
Для  обеспечения  стабильности в Арцахе Левон Тер-Петросян считает необходимым
призыв  главы Армении
Армянский национальный конгресс распространил публикацию председателя  АНК Левона Тер-Петросяна под заголовком «Левон Тер-Петросян. Сигнал оптимизма». Он считает необходимым вмешательство и призыв  нейтральной стороны для восстановления  стабильности и бесперебойной работы государственной машины.  Этой  стороной является глава  Армении, еще с 1993г. официально объявившей себя гарантом безопасности НКР – Никол Пашинян.
Арменпресс представляет публикацию.
«То, что произошло в Армении, мягко говоря, недопустимо в Арцахе.  Имею в  виду массовые  акции протеста  и давление на власти НКР. Для  государства, находящегося в  состоянии войны, это может иметь катастрофические  последствия. Не раскрывая скобки, скажу только, что последствия, бесспорно, понятны для  любого разумного человека.
То, что виновники инцидента, ставшего поводом для массовых акций, должны  быть строжайше наказаны, никто не  сможет отрицать, и в этой  связи президент Арцаха также  сделал четкие  заверения. Однако  выполнение  требования  об отставке начальника полиции и главы СНБ станет тяжелым ударом по властной системе НКР, чем не  преминут воспользоваться наши противники.  После  Армии страны Полиция и СНБ – важнейшие  органы по обеспечению безопасности Карабаха, и их нельзя подвергать потрясениям.
Поскольку требования  адресованы  Бако Саакяну, его слово, каким бы  авторитетным ни было, не будет убедительным для протестующих. Нужно вмешательство и призыв  нейтральной стороны - для восстановления  стабильности и бесперебойного функционирования государственной машины.  Этой  стороной является глава  Армении, еще с 1993г. официально объявившей себя гарантом безопасности НКР, – Никол Пашинян.
Напомню, что подобная ситуация сложилась в  Нагорном Карабахе  и в 1993г. Для  разрешения  ее я и Вазген Саркисян спешно полетели на  вертолете  в  Степанакерт и после  серьезных совещаний с руководителями НКР, очень быстро разрешили вопрос укрепления власти и обеспечения  стабильности страны.
Будем надеяться, что и на этот раз удастся решить вопрос. И в  этом деле свой авторитет в Арцахе просто обязаны  использовать также  Роберт Кочарян, Серж Саргсян, Аркадий  Гукасяни Самвел Бабаян – даже ценой незамедлительного освобождения последнего. Оставив в стороне  все  противоречия, нельзя оставить Бако Саакяна  в  одиночестве».