Եթե ակնկալում են, որ ես պետք է բացեմ Քրեակատարողական հիմնարկի դռները, ապա դա ճիշտ մոտեցում չէ. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարծում է՝ պետք է հստակ ձևակերպում լինի, թե ում դեմ է ուղղված ՊՊԾ գնդի գրավման գործով ճանապարհ փակող քաղաքացիներին ակցիան: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողի հարցին ի պատասխան, որ Արշակունյաց պողոտան դեռևս փակ է, վարչապետը նկատեց. «Ես կարծում եմ, որ ընդհանրապես պետք է հստակ ձևակերպվի՝ ում դեմ է արվում այդ ամեն ինչը: Ես հստակ հայտնել եմ իմ դիրքորոշումը հանրային համերաշխությունը վերականգնելու անհրաժեշտության մասին: Վատն այն է, որ ձևակերպված չէ, թե ում դեմ է արվում այդ ակցիան: Կան գործընթացներ, եթե որևէ մեկն ակնկալում է, որ ես պետք է մտնեմ ու Քրեակատարողական հիմնարկի դռները բացեմ, դա ճիշտ մոտեցում չէ. կան ընթացակարգեր, կան մարմիններ, իրավիճակներ: Բոլոր հարցերը կլուծվեն»:
Ինչ վերաբերում է Մյասնիկյանի արձանին հարակից այգու բարեկարգման աշխատանքների շրջանակներում ծառերի հատմանը, Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ նախագծին ծանոթ չէ, բայց որքան հասցրել է հետևել մամուլի հրապարակումներին, հասկացել է, որ այդ այգին վերակառուցվելու է և բոլոր ծառերի փոխարեն տնկվելու են նոր ծառեր: «Մենք կհետևենք, որ այդպես լինի, ես չեմ կարծում, որ այլ կերպ կարող է լինել»,-ավելացրեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Մայիսի 16-ին ՊՊԾ գնդի գրավման գործով դատական նիստին ներկա քաղաքացիները նիստի ընդմիջման ընթացքում դուրս են եկել դատարանի շենքից ու փակել հարակից Արշակունյաց պողոտան: Ակցիայի մասնակիցները պահանջել են վերանայել խափանման միջոցը՝ ազատ արձակելով նրանց կալանքից: Խափանման միջոցը փոխելու վերաբերյալ միջնորդությունը դատարանը մերժել է:

If you expect me to open the doors of penitentiary institutions, it’s not the right approach – PM Pashinyan
If you expect me to open the doors of penitentiary institutions, it’s not the right approach – PM
YEREVAN, MAY 17, ARMENPRESS.   Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan thinks that the protesters who block the streets in connection with the trials of the suspects of the attack of the Police Patrol-Sentry service regiment in July 2016 should clearly define whom their actions are directed against. ARMENPRESS reports Pashinyan said “I think it should be clearly defined against whom all those actions are directed. I have clearly stated my position about the necessity to restore public solidarity. The bad thing is that the protesters do not define whom are their actions directed against. There are standard procedures and if someone expects that I have to enter penitentiary institutions and open the doors, it’s not the right approach. There are procedures, bodies and situations. All the issues will be solved”.
On May 16 the supporters of the armed group who attacked the Police Patrol-Sentry service regiment in July 2016 blocked Arshakunyats Avenue demanding to review the preventive messure and to set them free. The court rejected the motion for changing the preventive measure.