Որոշումը, թե ով է կառավարելու Հայաստանը, պետք է ընդունվի երկրի ներսում. Զախարովա
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Որոշումը, թե ով պետք է կառավարի Հայաստանը, պետք է ընդունվի երկրի ներսում՝ համընդհանուր կոնսեսնուսի հիման վրա: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Հենց Հայաստանի ներսում պետք է տեղի ունենա կոնսեսնուսի և համընդհանուր համաձայնության որոշումը, ինչպես նաև այն, թե ով պետք է կառավարի այդ երկիրը, ինչպիսի կուրս պետք է ընտրվի և այդպես շարունակ»,- ասել է Զախարովան՝ ավելացնելով, որ դրա հիմքը պետք է լինի երկրի օրենսդրությունը:
Պատասխանելով ռուս դիվանագետների և Հայաստանի խորհրդարանի ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի միջև կայացած հանդիպման մասին հարցին՝ Զախարովան ասել է, որ նման հանդիպումները հանդիսանում են միջազգային նորմալ պրակտիկա: «Մենք այստեղ որևէ դատապարտելի բան չենք տեսնում: Ինչպես այսօր ասել եմ, դրանք անցկացվում են նաև դեսպանատների և նախարարների մակարդակներով»,- ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը:

Решение о том, кто будет руководить Арменией, должно приниматься внутри этой страны: Мария Захарова
Решение о том, кто будет руководить Арменией, должно приниматься внутри этой страны на основе общественного консенсуса. Как сообщает Арменпресс, об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Именно внутри Армении должна происходить выработка консенсуса и общественного согласия относительно того, как и кто будет руководить этой страной, какой курс будет выбран и так далее», - заявила официальный представитель.
Отвечая на вопрос о целях встречи российских дипломатов с оппозиционным депутатом парламента Армении Николом Пашиняном, Захарова подчеркнула, что такие контакты являются нормальной международной практикой. «Мы здесь не видим ничего предосудительного. Как я сегодня сказала, они проводятся и на уровне посольств, и на уровне министров», - отметила официальный представитель МИД РФ.