«Նորամուտ Restart». Մխիթարյան քույրերը, դուդուկը, դհոլն ու Սերժ Թանկյանը
«Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը վերականգնում է իր «Նորամուտ» խորագրով նախագիծը, որն արժանացել է 2016 թ. «Հայկյան» ամենամյա մրցանակաբաշխության մրցանակին՝ «Տարվա երիտասարդական լրատվական նախագիծ» անվանակարգում:
Մեր նպատակն է հանրությանը ներկայացնել երիտասարդ տաղանդավոր ստեղծագործողներին՝ դերասանների, ռեժիսորների, բեմադրիչների, նկարիչների,երաժիշտների և այլն, պատմել, թե ինչով են նրանք զբաղվում, ինչ հետաքրքրություններ ունեն, ինչ խնդիրների են բախվում ստեղծագործելիս և աշխարհը թեկուզ մի փոքր փոխելու ինչ ծրագրեր ունեն:
«Նորամուտ Restart»-ն այսօր հյուրընկալել է Աննա և Անահիտ Մխիթարյան քույրերին:
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նրանք անցել են բավական բարդ ճանապարհ, հաղթահարել բազում խոչընդոտներ և, ի վերջո, հասել են երազանքների ու նպատակների իրականացման սահմանագծին: Նրանք կարծրատիպեր են կոտրում.երկու քույրերը նվագում են դուդուկ ու դհոլ: Վանաձորցի Աննա և Անահիտ Մխիթարյանները վաղ տարիքից են սեր դրսևորել երաժշտության նկատմամբ: Նրանց մշտապես գրավել են ազգային նվագարանները, ահա ինչու Աննան դուդուկ է նվագում, Անահիտն էլ ընտրել է դհոլը: Այսօր քույրերը համագործակցում են հանրապետության լավագույն երաժիշտների հետ, ստեղծել են իրենց խումբը, որը կոչվում է «Մխիթարյան քույրեր և ընկերներ»:
Դուդուկն ու դհոլը՝ կյանքի ուղեկից
Աննա Մխիթարյան
Մեր ընտանիքում երաժշտությամբ ոչ ոք չի զբաղվել: Բայց մենք միշտ սիրել ենք երաժշտությունը: Այնպես ստացվեց, որ ընտրեցինք հենց այս գործիքները: Չվախեցանք այն մտքից, որ ոչ դուդուկը, ոչ դհոլն «աղջկա գործիքներ» չեն, ինչպես ընդունված էր մեր ազգային մտածողությամբ: Առկա էր ցանկություն, սեր այս նվագարանների նկատմամբ: Եվ մենք նվագում ենք մեծ սիրով:
Առաջին համերգ, առաջին հաջողություն
Աննա
Մի բան է, երբ դու պարզապես գործիք ես նվագում, մեկ այլ բան, երբ ձևավորում ես խումբ ու կազմակերպում համերգ: Շատ հուզված էինք մեր առաջին համերգին, և փորձեցինք այնպես անել, որ ամեն ինչ իդեալական լինի: Եվ ստացվեց: Առաջին համերգը մեր առաջին քայլն էր: Ե՛վ ես, և՛ Անահիտը հասցրել էինք համերգներ ունենալ, բայց «Մխիթարյան քույրեր և ընկերներ» խմբով հանդես էինք գալիս առաջին անգամ:
Անահիտ Մխիթարյան
Բարդ բան է մեծ համերգային ծրագիր պատրաստելը: Ծրագիր, որը հանդիսատեսի համար շատ հետաքրքիր լինի, ստանդարտից դուրս: Ծրագիր, որի ընթացքում մաքրամաքուր երաժշտություն հնչի: Առաջին համերգը կազմակերպեցինք մեր ծննդավայրում՝ Վանաձորում՝այն նվիրելով մեր հայրիկի հիշատակին: Բացարձակ այլ զգացողություններ էին…
Դուդուկը, դհոլն ու Սերժ Թանկյանի համար պատրաստած անակնկալը
Մենք պատրաստեցինք հետաքրքիր տեսանյութ, որպեսզի մեր արած աշխատանքով ինչ-որ կերպ արտահայտեինք մեր սերը Սերժ Թանկյանի նկատմամբ: Մենք Սերժ Թանկյանին շատ ենք սիրում, որովհետև, լավ երաժիշտ լինելուց բացի, նա Վանաձորից է: Քանի որ նրա ստեղծագործություններն էլ ենք շատ սիրում, որոշեցինք նրա գործերից ժողովրդական գործիքներով յուրահատուկ մշակումներ պատրաստել: Մեզ համար շատ անսպասելի էր, որ նա արձագանքեց: Հուզվել էինք: Գրել էր մեզ, որ շատ հպարտ է…
Անահիտ
… Թանկյանը մեզ տաղանդավոր երաժիշտներ անվանեց: Կարծում եմ, որ յուրաքանչյուրի համար շատ կարևոր գնահատական է նման բան լսել նման պրոֆեսիոնալ երաժշտից: Շատ ուրախ ու երջանիկ պահ էր:
Մխիթարյան ազգանունն ու նույն ազգանունը կրող հայտնի հայը
Մենք շատ ենք սիրում Հենրիխ Մխիթարյանին: Մի անգամ ճամփորդության էինք մեկնում: Օդանավակայանում վերցրեցին Անահիտի անձնագիրը, հարցրեցին. «Մխիթարյանի քույրի՞կն ես»: Շատերն են հարցնում: Անգամ հորեղբայրս կատակով ասում է. «Հորեղբորդ տղան գոլ է խփել»…
Նա մեր ամբողջ ազգի հպարտությունն է, յուրաքանչյուրս ուրախանում ենք նրա հաջողություններով, գոլերով…Երբ կրում ես նույն ազգանունը, մի փոքր այլ զգացողություններ ունես:
Եթե ուսումնասիրենք, գուցե ազգակցական ինչ-որ կապ գտնենք Հենրիխի հետ (ծիծաղում են-հեղ.):
Երիտասարդ արվեստագետների խնդիրները
Ես չեմ ասում, թե երիտասարդ արվեստագետի առջև պետք է հեշտորեն բացվեն բոլոր դռները: Բայց երբ ծրագրեր ես մշակում, դաշտում կատարում ես առաջին քայլերդ, հույս ունես, որ քեզ «թևեր կտան»: Նոր երաժիշտներին պետք է մի փոքր ավելի մեծ տեղ տան համերգային ծրագրերում: Առկա է մի շրջանակ, որում հայտնվելը բավականին դժվար է:
Ժողովրդական երաժշտության արդիականությունը
Ժողովրդական ոճի ստեղծագործությունները մեր օրերում շատ արդիական են: Օրինակ, այսօր ամենատարբեր ժամանցի վայրերում հնչում են հենց հայկական ժողովրդական գործեր, արվում են մշակումներ: Դուդուկը, դհոլը և այլ գործիքներ ու հայկական ժողովրդական երաժշտությունն այսօր առաջին պլանում են:

YEREVAN, APRIL 9, ARMENPRESS. ARMENPRESS news agency restarts its “Noramut” (Beginner) project which received Haykyan-2016 award in the Youth New Project of the Year nomination.
The goal of the project is to introduce young talented people – actors, directors, painters, musicians and etc., to the public, to tell them what they are engaged in, what are their interests, what problems they face and what program they have to change the world.
“Noramut” today hosted sisters Anna and Anahit Mkhitaryan.
They have passed quite a difficult path, overcame numerous obstacles and eventually reached the boundaries of implementation of their dreams and goals. They break stereotypes: the sisters play duduk and dhol (double-headed drum). They demonstrated love towards music from the early age. Anna plays duduk, and Anahit chose dhol. Today the sisters cooperate with the best musicians, have created their own musical group which is called “Mkhitaryan sisters and friends”.
Duduk and dhol - companion of life
Anna Mkhitaryan
No one from our family was engaged in music. But we always loved music. And it turned so that we chose these instruments. We were not afraid from the view that both duduk and dhol are not instruments for girls. There was a wish, love towards these musical instruments. And we play with great pleasure.
First concert, first success
Anna
It’s one thing when you just play on the instrument, and another when you form a band and organize concert. We were very excited from our first concert, and tried to do so that everything would be perfect. And we succeeded. The first concert was our first step. I and Anahit managed to have concerts, but the Mkhitaryan sisters and friends band was performing for the first time.
Anahit Mkhitaryan
It’s quite difficult to prepare a great concert program since it must be very interesting to the audience. We organized the first concert in our hometown – Vanadzor, dedicating it to the memory of our father. Absolutely other feelings…
Duduk, dhol and surprise for Serj Tankian
We made an interesting video aimed at expressing out love towards Serj Tankian through our work. We love him very much, since, in addition to being a good musician, he is also from Vanadzor. As we like his works very much, we decided to prepare unique developments among his works by folk instruments. His reaction was very unexpected for us. We were excited. He wrote to us that he is very proud…
Anahit
Tankian called us talented musicians. I think hearing such words from such a professional musician is a very important appreciation for everyone. It was a very happy moment.
Mkhitaryan surname and the famous Armenian with the same surname
We love Henrikh Mkhitaryan very much. Once we were travelling, and Anahit was asked at the airport whether she is the sister of Mkhitaryan. Many people ask this question to us.
He is the pride of our entire people, we all are happy for his achievements, goals…You have other feelings when you have the same surname.
Problems facing young artists
I don’t say that all doors must easily open to young artists. But when you develop plans, take the first steps in the field, you hope that they will encourage you. New musicians must have a little more place in concerts. There is a circle where it’s quite difficult to appear.
Relevance of folk music
Folk music is quite relevant in our days. For instance, today, in many entertainment places you can hear Armenian folk music. Duduk, dhol, other instruments, as well as the Armenian folk music today are in the fore ground.