«Զարթոնք»-ում աշխատանքի անցնելը մեծ բախտավորություն էր ինձ համար. Թալալ Խրայիս
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Զարթոնք». իմ պատմություն, իմ կիրք ու իմ շարունակականություն: 1968 թվականից առ այսօր, երբ լսում եմ «Զարթոնք» բառը, ակամայից հիշում եմ թանաքի, թղթի հոտը, զգում իմ երջանկահիշատակ տնօրեն Նազարեթ Տոբակյանի ծխամորճի ծուխը: Այդ մարդու մասին հիշողությունը մշտապես վառ է իմ մեջ:
Ես շատ երիտասարդ էի, երբ ստիպված էի թողնել դպրոցն ու աշխատանքի անցել  «Զարթոնք»-ի խմբագրությունում: «Զարթոնք»-ում աշխատանքի անցնելը մեծ բախտավորություն էր ինձ համար: Սկզբնական շրջանում լրագրողական հոդվածներն էի տանում տպագրատուն: Միջավայրը շատ հարազատ էր, եւ իմ կյանքն ամբողջովին փոխվեց հենց այնտեղ՝ հենց Նազարեթի շնորհիվ: Այդ անսահման բարի մարդը մի օր կանչեց հայրիկիս ու խնդրեց, որ ես վերադառնամ դպրոց: Ես սկսեցի հաճախել երեկոյան դպրոց: Նազարեթ Տոբակյանի բարոյական եւ ֆինանսական օգնության շնորհիվ էլ ես համ շարունակեցի կիսատ թողած ուսումս, համ էլ հնարավորություն ունեցած շարունակել աշխատանքս օրաթերթում, ինչն իմ կյանքի կիրքն ու սերն էր:
1970-ականներին, երբ Բուլղարիում բժշկագիտություն էի ուսանում, օրերից մի օր ստացա  «Զարթոնք»-ի օրինակներից մեկը: Նազարեթ Տոբակյանի խմբագրական սյունակը նվիրված էր ինձ՝ օրաթերթում եւ Վահան Թեքեյան կենտրոնում ունեցած իմ գործունեության: Ես երբեք չեմ մոռանա «Զարթոնք»-ի այդ համարը եւ Նազարեթ Տոբակյանի խոսքերը:
Ավելի ուշ հասկացա, որ բժիշկ դառնալն իմ կյանքի ճիշտ որոշումը չէր եւ մի քանի տարի անց, փաստորեն, վերադարձա իմ իրական կոչմանը՝ լրագրությանը: Հռոմում, ավարտելով Քաղաքագիտութան ֆակուլտետը, ես դարձա գրող ու լրագրող:
Այսօր ես հպարտ եմ, որ Հռոմում «Արմենպրես»-ի թղթակիցն եմ ու թղթակցում եմ կամավորության սկզբունքով ու մեծագույն սիրով: Ուրախ եմ, որ ունեմ Արամ Անանյանի նման տնօրեն, հպարտ եմ, որ շարունակում եմ կապ պահել իմ «Զարթոնք»-ի եւ իմ նոր տնօրեն Սեւակ Հակոբյանի հետ: Ես սիրում եմ հայ ժողովրդին, նրա պայքարը, ես սիրում եմ այս անվերջ շարունակվող քաղաքական եւ մշակութային հանձնառությունը:
Ես հուսով եմ, որ ողորմած Աստված ինձ երկար տարիների կյանք կպարգեւի ու ես կկարողանամ շարունակել ու ներդրում անել հայ դատի գործում:
Չգիտեմ էլ, թե ինչու, բայց ակամայից հիշեցի մեծագույն գրող Վիլիամ Սարոյանի խոսքերը՝ Կործանե՛ք Հայաստանը։ Տեսեք՝ կստացվի՞։ Տնահան արեք ուղարկեք անապատները։ Թողեք առանց հացուջրի։ Հրդեհեք տներն ու եկեղեցիները։ Տեսեք՝ նորից չե՞ն խնդա, երգի եւ աղոթի։ Քանի որ երբ նրանցից երկու հոգի հանդիպեն աշխարհի որեւէ մի վայրում, տեսե՛ք, թե ինչպես են ստեղծելու նոր Հայաստան։

Working at “Zartonk” was a great success for me – journalist Talal Khrais
YEREVAN, JANUARY 31, ARMENPRESS. “Zartonk”: my story, my passion and my continuity. From 1968 to now, when I hear the word “Zartonk” (Awakening), I immediately remember the smell of the ink, paper, feel the smoky of the cigarette of my late director Nazaret Tobakian. I always keep alive this person’s memory.
I was very young when I had to leave the school and start working at “Zartonk” editorial office. Working at “Zartonk” was a great success for me. Initially, I was taking journalistic articles to the printing house. The atmosphere was very close, and my life completely changed here thanks to Nazaret. This very kind person once called my father and asked that I return to school. I started attending an evening school. Thanks to the financial and moral support of Nazaret Tobakian I both continued my studies and had a chance to continue my job at the daily which was the passion and love of my life.
In the 1970s when I was studying medical science in Bulgaria, one day I received one of the samples of “Zartonk”. Nazaret Tobakian’s editorial column was dedicated to me, to my activity at the daily and the Vahan Tekeyan center. I will never forget that issue of “Zartonk” and the words of Nazaret Tobakian.
Later I understood that becoming a doctor was not a right decision in my life and several years later, in fact, I returned to journalism. After graduating the faculty of political sciences in Rome I became writer and journalist.
Today I am proud to be the correspondent of ARMENPRESS news agency in Rome and I correspond on voluntary basis and with a great pleasure. I happy that I have a director like Aram Ananyan, I am proud that I continue keeping ties with my “Zartonk” and my new director Sevak Hakobyan. I love the Armenian people, their fight, I like this endless constant political and cultural commitment.
I hope God will give me many years to live and I will be able to continue and have a contribution to the Armenian Cause.
I don’t know why, but I remembered the words of renowned writer William Saroyan –Destroy Armenia! See if you can do it! Send them into the desert without bread or water. Burn their homes and churches. Then see if they will not laugh, sing and pray again. For when two of them meet anywhere in the world, see if they will not create a New Armenia!
I’m not an ethnic Armenian, but I am an Armenian by choice and I am ready to be one of these two Armenains.