ՀՅԴ-ն վստահում է կառավարության բարեփոխումներին, «Ծառուկյանն» ու «Ելքը» դեմ են բյուջեին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի ՀՅԴ խմբակցությունը ՀՀ 2018թ. պետական բյուջեի նախագիծը համարում է տնտեսական զարգացման համար հիմքեր ստեղծող և որոշ չափով գոտիները ձգելու փաստաթուղթ: Ազգային ժողովում ՀՀ 2018թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանն այս մասին ասաց ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը: «Կա վստահություն կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումների հանդեպ, և լիահույս ենք, որ նույնիսկ այս տարվա համար նախատեսած տնտեսական ցուցանիշներն ավելին կլինեն և թույլ կտան այնպիսի հիմքեր ստեղծել, որոնք կդառնան սոցիալական լարվածությունը մեղմելու, երկիրը որակական նոր մակարդակի բարձրացնելու հնարավորություն»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Վարդանյանը:
Պատգամավորը նշեց, որ, գիտակցելով բյուջեի ծանրաբեռնվածությունը և լարվածությունը, ՀՅԴ խմբակցությունը սահմանափակ առաջարկներ է ներկայացրել: «Այս ընթացքում քննարկել ենք կառավարության հետ: Վստահ ենք, որ այն առաջարկները, որոնք հրատապ են, վերաբերում են սահմանամերձ շրջաններին, 2018թ. բյուջեով կամ դրա շրջանակներից դուրս հնարավոր կլինի իրականացնել: Այնպես որ մեր վստահությունը շարունակվում է, և մենք ակնկալում ենք ավելի լուրջ բարեփոխումներ»,- եզրափակեց Վարդանյանը:
«Ծառուկյան» և «Ելք» խմբակցությունները դեմ կքվեարկեն ՀՀ 2018թ. պետական բյուջեի նախագծին: «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը նշեց, որ կառավարության գործունեությունը իրեն չի արդարացրել, քանի որ արդյունավետ չէ կոռուպցիայի դեմ պայքարը, ներդրումների համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու քայլերը բավարար չեն: «Կառավարության գործունեությունը իրեն չի արդարացրել, հետևաբար, «Ծառուկյան» խմբակցությունը դեմ է քվեարկելու 2018թ. պետական բյուջեի նախագծին»,- ասաց Զոհրաբյանը:
«Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը ևս հայտարարեց ՀՀ 2018թ. պետական բյուջեի նախագծին դեմ քվեարկելու մասին: «Քանի որ մենք հավատում ենք փոփոխություններին և քանի որ մեզ համար անընդունելի են այս կառավարության գործունեությունն ու մոտեցումները, մենք դեմ ենք քվեարկելու 2018թ. պետական բյուջեի նախագծին»,- ասաց Փաշինյանը:

YEREVAN, DECEMBER 6, ARMENPRESS. The ARF faction of the Armenian Parliament considers the 2018 state budget draft a document creating basis for economic development, ARF faction secretary Aghvan Vardanyan said during the parliamentary debate of the budget draft, reports Armenpress. “There is a trust toward the government’s reforms, and we are hopeful that the economic indicators envisaged for this year will be more and will enable to create basis which will become an opportunity to ease the social tension and raise the country to a new qualitative level”, Vardanyan said.
The lawmaker said the ARF presented limited proposals understanding the budget load. “During this period we have discussed them with the government. We are confident that the urgent proposals relate to the bordering regions, and it will be possible to implement by the 2018 budget. Therefore, our trust continues, and we expect more serious reforms”, he said.
Tsarukyan and Yelk factions will vote against the 2018 state budget draft. Tsarukyan faction MP Naira Zohrabyan said she is not satisfied with the government’s activity since the fight against corruption is ineffective, the steps on creating favorable conditions for investments are not enough.
Yelk faction head Nikol Pashinyan also announced that they will vote against the 2018 state budget draft, explaining that the government’s activity and approaches are unacceptable for them.