Transparency International-ը ԵԽ-ին կոչ է արել կոշտ միջոցներ ձեռնարկել Ադրբեջանի կոռուպցիոն սկանդալների և փողերի լվացման դեմ
Transparency International-ը ԵԽ-ին կոչ է արել կոշտ միջոցներ ձեռնարկել Ադրբեջանի
կոռուպցիոն սկանդալների և փողերի լվացման դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  «Թրանսփերենսի Ինթերնեյշնլ» կազմակերպությունը Եվրոպայի խորհրդին կոչ է անում կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոշտ միջոցներ ձեռնարկել վերջին  կոռուպցիոն սկանդալներից և Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահի հրաժարականից հետո այդ կառույցի նկատմամբ վստահությունը վերականգնելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, կազմակերպությունը հայտարարություն է տարածել, որում ողջունել է այն հանգամանքը, որ ԵԽԽՎ-ում այս շաբաթ քվեարկության է դրվելու հակակոռուպցիոն կանոններն  ընդունելու հարցը, սակայն կոչ է արել արագ անդրադարձ կատարել առկա մեղադրանքներին:
«Եվրոպայի խորհուրդը ժողովրդավարության պահպանման և ամրապնդման մանդատ  ունի: Սեպտեմբերի 4-ին Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման նախագծի և դրա գործընկերների բացահայտումները ցույց տվեցին, որ ԵԽԽՎ ներկա և նախկին պատգամավորներ գումարներ են ստացել վեհաժողովում Ադրբեջանի շահերը պաշտպանելու համար»,- ասված է հայտարարության մեջ` հիշեցնելով, որ հոկտեմբերի 6-ին հրաժարական է ներկայացրել ԵԽԽՎ արդեն նախկին նախագահ Պեդրո Ագրամունտը` մինչ նրան քվեարկությամբ կհեռացնեին վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի մեկնարկին:
«Թրանսփերենսի Ինթերնեյշնլ» կազմակերպության տնօրեն Պատրիսիա Մորեյրան ընդգծել է, որ ԵԽԽՎ նախագահը պետք է արագ քայլեր ձեռնարկի իրավախախտումների դեմ` շեշտելով, որ անցյալում դա ձգձգվեց, երբ 2012թ. առաջին անգամ խոսք գնաց այդ մասին: «ԵԽԽՎ ներկա և նախկին պատգամավորների` Ադրբեջանից կասկածելի ֆինանսական օգուտներ ստանալու մասին բացահայտումները պետք է հետաքննության ենթարկվեն նրանց ազգային իշխանությունների կողմից: Այդ բացահայտումներում պատգամավորներ են ներգրավված Բելգիայից, Գերմանիայից, Իտալիայից, Սլովենիայից, իսկ փողերի լվացման վերաբերյալ բացահայտումներում ներգրավված են Բուլղարիան, Չեխիան, Դանիան, Էստոնիան, Ֆրանսիան, Հունգարիան, Ռուսաստանը, Շվեյցարիան և Միացյալ Թագավորությունը: Եվրոպայի խորհրդի որոշմանը սկսելու փոխարեն այդ երկրները պետք է սեփական ջանքերը գործադրեն կոռուպցիոն սկանդալների վերաբերյալ հետաքննություն անցկացնելու ուղղությամբ` սերտ համագործակցելով նաև Եվրոպայի խորհրդի հետ: Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրները պետք է այնպես անեն, որ հետաքննող մարմինները հասանելիություն ունենան անհրաժեշտ ողջ տեղեկատվությանը և փաստաթղթերին, իրավասություն ունենալ անցկացնել ստուգումներ»,- ասել է նա:
Կազմակերպությունը Եվրոպայի խորհրդին կոչ է արել նաև ստեղծել մշտական հետաքննության գրասենյակ` որպես ապագայում փողերի լվացման և կոռուպցիայի դեպքերի բացահայտման արդյունավետ մեխանիզմ: «Թրանսփերենսի Ինթերնեյշնլ»-ը նաև գտնում է, որ Եվրոպայի խորհուրդը և նրա անդամ երկրները պետք է ընդունեն այնպիսի ընթացակարգեր, որոնք թույլ կտան հեռացնել այն անդամին, ով կխախտի օրենքները և կաշառք կվերցնի:

Transparency International calls on CoE to take tough measures against Azerbaijani corruption scandals and money laundering
Transparency International calls on CoE to take tough measures against Azerbaijani corruption
scandals and money laundering
YEREVAN, OCTOBER 10, ARMENPRESS. Transparency International is calling for tough anti-corruption measures, including sanctions on corrupt members, to restore trust in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) in the face of a series of corruption allegations and the resignation of its president, Armenpress reports citing the Transparency International official website.
Transparency International welcomes this week’s scheduled vote by PACE to pass a resolution to strengthen its anti-corruption rules. But it calls on the organisation to move swiftly on current allegations.
“The Council of Europe’s mandate is to uphold and strengthen democracy and human rights across its 47 member states. On 4 September, investigations by the Organized Crime and Corruption Reporting Project and its partners revealed that current and former members of PACE allegedly received payments to launder the image of Azerbaijan abroad”, the organization said in a statement, reminding that on 6 October, the president of PACE, Pedro Agramunt resigned before facing a motion to remove him.
Patricia Moreira, managing director of Transparency International, said the new president of PACE must act fast against wrongdoing, stating that it dragged its feet in the past when this issue first surfaced in 2012.
“Members and former members of the parliamentary assembly who are proven to have received questionable financial benefits from Azerbaijan should be investigated and eventually prosecuted by their national authorities. Politicians have been implicated in Belgium, Germany, Italy and Slovenia, while reports of reputational laundering touch Bulgaria, Czech Republic, Denmark, Estonia, France, Hungary, Russia, Switzerland and the United Kingdom. Rather than wait for the independent external body appointed by the Council of Europe to finish its investigation into the wrongdoing, authorities in these countries should launch their own probes into the reports of political corruption, in addition to cooperating fully and effectively with this Council of Europe investigation and other such future investigations. The member states of the Council of Europe should ensure that investigators can access all the information and documents they need, and have the authority to conduct on-the-spot checks and inspections”, Patricia Moreira said.
Transparency International also calls upon the Council of Europe to establish a permanent investigative office as an effective mechanism to uncover future reputational laundering and bribery.
The Council of Europe and its member states must also adopt procedures that allow it to expel member who flout integrity rules and take bribes.