Էրդողանը ԵԱՀԿ դիտորդներին ահաբեկիչներ է անվանել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մեղադրել է սահմանադրական հանրաքվեն դիտարկելու եկած ԵԱՀԿ առաքելության անդամներին ահաբեկիչներ լինելու մեջ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին գրում է թուրքական T 24 լրատվական գործակալությունը:
Նա հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ-ը հանրաքվեին հետևելու նպատակով անկողմնակալ դիտորդների ուղարկելու փոխարեն ահաբեկչական խմբավորման անդամների է ուղարկել: Ցույց տալով դիտորդական առաքելության կազմում գտնվող անդամներից մեկի լուսանկարը, որտեղ վերջինս բռնել է Քրդական բանվորական կուսակցության (PKK) դրոշը` Էրդողանն ասել է. «Ինչպես կարող է PKK-ի դրոշը պահած անձն անկողմնակալ լինել: Այս մարդն այստեղ զեկույց է պատրաստում որպես մի ահաբեկիչ: Ինչպե՞ս կարելի է ընդունել նրա զեկույցը»:
Ապրիլի 17-ին ԵԱՀԿ-ն տարածել էր հայտարարություն Թուրքիայի սահմանադրական հանրաքվեի արդյունքների վերաբերյալ: Հայտարարության մեջ ասվում էր, որ հանրաքվեն անց է կացվել երկու կողմերի համար անհավասար հնարավորությունների պայմաններում: «Ընդհանուր առմամբ հանրաքվեն չի համապատասխանել Եվրոպայի խորհրդի չափանիշներին: Իրավական շրջանակն անբավարար է եղել ժողովրդավարական գործընթաց անցկացնելու համար»,- նշել էր Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի առաքելության ղեկավար Սեզար Ֆլորին Պրեդան:
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ սահմանափակ ընտրական առաքելության ղեկավար Տանա դե Զուլուետան նշել էր, որ հանրաքվեն անց է կացվել այնպիսի քաղաքական միջավայրում, որտեղ հիմնարար ազատությունները, որոնք կարևոր են ժողովրդավարական գործընթացի համար, քողարկվել էին արտակարգ իրադրության պայմաններում: Բացի այդ, երկու կողմերը չեն ունեցել հավասար հնարավորություններ քվեարկողներին դիմելու հարցում: «Մեր մոնիթորինգը ցույց է տվել, որ «այո»-ի քարոզարշավը գերակշռել է լրատվամիջոցներում և դա ԶԼՄ-ներում առկա սահմանափակումների, լրագրողների ձերբակալությունների և լրատվամիջոցների փակման հետ մեկտեղ, սահմանափակել է քվեարկողներին հասանելիությունը տեսակետների բազմազանությանը»,- նշել էր նա:
Դիտորդներն արձանագրել էին, որ որոշ ընտրատեղամասերում իրենց գործունեությունն արգելվել կամ խոչընդոտվել է:

Эрдоган назвал наблюдателей ОБСЕ террористами
Эрдоган обвинил наблюдателей ОБСЕ е терроризме. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентствоT 24.
Он заявил, что вместо непредвзяых наблюдателей на референдуме ОБСе заслал в Турцию членов террористической группировки. Показав фотографию одного из наблюдателей, который держал в руках флаф Рабочей партии Курдистана (PKK), Эрдоган сказал:  «Как может такой человек быть непредвзятым? Этот человек готовит здесь доклад в качестве террориста. Как можно принять этот доклад»».
17-го апреля ОБСЕ распространил заявление об итогах конституционного референдума в Турции. Референдум о расширении полномочий президента Турции был проведен в условиях неравных возможностей, предоставленных сторонникам и противникам поправок, заявили в ОБСЕ.
В то время как технические аспекты референдума были организованы хорошо, избиратели не получали беспристрастной информации об основных аспектах реформы, негативный эффект оказало также ограничение основных свобод,
По последним данным, переход от парламентской к президентской системе правления в Турции поддержали 51% избирателей, против высказались около 49%.
По мнению наблюдателей, во время предвыборной компании на медиа ресурсах сторонам не были предоставлены одинаковые возможности. Хотя технические аспекты референдума были хорошо организованы, общественность не была объективно проинформирована об основных аспектах реформ, ограничении фундаментальных свобод и возможных негативных эффектах: «В день проведения референдума за исключением нескольких регионов серьезных проблем зарегистрировано не было. Однако вызывает сожаление тот факт, что на избирательных участках не было представителей гражданского общества. В целом референдум был проведен не в соответствии с европейскими стандартами. Правовые рамки для проведения демократического процесса были неудовлетворительными».
Наблюдательная миссия считает, что ситуация в стране накануне референдума, продолжающееся чрезвычайное положение не позволили медиа-структурам объективно осветить позицию политических партий, было отдано предпочтение правящей партии.