Դա խելահեղ բարբարոսություն էր. օսկարակիր Քրիստիան Բեյլը խոսել է Հայոց ցեղասպանության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության անպատժելիությունը պատճառ դարձավ դրանից հետո գրանցված ցեղասպանությունների: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Yahoo Movies-ի հետ առցանց հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել է Հայոց ցեղասպանության մասին հոլիվուդյանը «Խոստումը» ֆիլմի գլխավոր դերակատար, օսկարակիր դերասան Քրիստիան Բեյլը:
«Նախքան այս ֆիլմը, ես չգիտեի Հայոց ցեղասպանության մասին: Դա պատմության անհավատալի կարևոր պահերից է: Դրանում հետևողականության բացակայության պատճառով մենք Հայոց ցեղասպանությունից հետո այդքան նոր ցեղասպանություններ ունեցանք, ինչպես Հոլոքոստը, Կամբոջայի ցեղասպանությունը:
Երբ ես կարդում էի ֆիլմի սցենարը, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցն էր, մարդիկ սկսել էին ավելի շատ բան իմանալ դրա մասին: Ես դիտում էի լուրերը և տեսնում, թե ինչպես է «Իսլամական պետությունը» կոտորում սարի վրա հայտնված մարդկանց. այս ֆիլմը պարունակում է պատմական ճշմարիտ հատված, թե ինչպես էին հայերը հայտնվել մի սարի` Մուսա լեռան վրա և կոտորվում էին: Ես չէի կարողանում դադարել տեսնել նմանությունն այդ ամենի միջև: Դա խելահեղ բարբարոսական գործողություն էր, չափազանց դաժան և հիշաչար, այն, թե ինչպես այդքան մարդ սպանվեց»,- նշել է Բեյլը:
Նա պատմել է, որ ֆիլմում մարմնավորել է ամերիկյան Associated Press-ի լրագրողի: «Դուք գիտեք, թե որքան կարևոր է ունենալ լավ մամուլ: Այլապես մարդիկ չեն կարող տեղեկանալ դեպքերի մասին»,- ընդգծել է դերասանը:
Համեմատականներ տանելով մեր օրերի հետ` Բեյլը նշում է Սիրիայում տիրող իրավիճակի հետևանքով սկսված փախստականների ճգնաժամի մասին: «Հալեպի շուրջ անապատը լիքն է ոսկորներով: Եղել են բռնի տեղահանություններ, որոնք իրականում մահվան երթեր էին, դրանք հարյուր հազարավոր մահերի պատճառ դարձան: Շատերը հաստատվեցին Հալեպում: Ներկայում փախստականների ճգնաժամն է, և մարդիկ են Հալեպից փախչում»,- նշել է Բեյլը:
Հոլիվուդյան հայտնի դերասանը պատմել է, որ Հայոց ցեղասպանության հարցը սկսել է ուսումնասիրել ֆիլմի սցենարը կարդալուց հետո: Նրան այս հարցում շատ է օգնել նաև «Խոստումը» ֆիլմի պրոդյուսեր Էրիկ Էսրաիլյանը, ով դերասանին է տվել ֆիլմեր, գրքեր ցեղասպանության մասին: «Ես բախտ չեմ ունեցել հանդիպել Ցեղասպանության որևէ վերապրածի հետ, սակայն տեսել եմ նրանց մասնակցությամբ փաստագրական ֆիլմեր: Դրանցում ես տեսա այս մարդկանց ցավը, ովքեր ստիպված էին գործ ունենալ մարդկանց հետ, ովքեր պնդում էին, թե նրանց ընտանիքների պատմությունները ճշմարիտ չեն: Դա սիրտ է կեղեքում»,- ասել է նա:

Это было безумное варварство: оскароносец Кристиан Бейль – о Геноциде армян
Безнаказанность в вопросе Геноцида армян стала причиной последующих геноцидов. Как передает «Арменпресс», об этом во время он-лайн пресс-конференции в Yahoo Movies сказал исполнитель главной роли в фильме «Обещание» актер, обладатель премии “Оскар” Кристиан Бейль.
«До этого я не знал о Геноциде армян. Это невероятно важная страница истории. Безнаказанность в вопросе Геноцида армян стала причиной последующих геноцидов – Холокоста, геноцида в Камбодже.
Когда я читал сценарий – в преддверии 100-летия геноцида армян, люди начали больше узнавать об этом. Я смотрю новости и вижу, как ИГИЛ убивает людей на горе. В нашем фильме есть исторически достоверный эпизод – как османцы убивали армян, которые оказались на горе Муса-лер. Я не мог не сравнивать все эти детали. Это было безумное варварство, злобное и мстительное, - как можно было убить столько человек»,- сказал он.
Он рассказал, как воплотил в фильме образ корреспондента Associated Press. «Вы знаете, как важно иметь хорошую прессу, иначе люди не будут знать о происходящем»,- сказал он.
Бейль сравнил ситуацию с положением в Сирии, начиная с кризиса беженцев. «Пустыня рядом с Алеппо полна костей. Были насильственные депортации, которые обернулись смертным приговором. Многие нашли приют в Алеппо, а сейчас там кризис, и люди бегут из Алеппо»,- сказал он.
Бейль рассказал, что после фильма начал изучать вопрос Геноцида армян, ему помог продюсер фильма Эрик Эсраилян, давший ему другие фильмы и книги о Геноциде армян.  «Мне не довелось встретиться ни содним из переживших Геноцид, однако видел документальные фильмы с их участием. Я видел людскую боль, когда они общались с теми, кто говорил, что их история неправдива, это разбивает сердце»,- сказал он.
В сети продюсеры фильма запустили хэштег #keepthepromise, поддержку фильму уже высказали легенда тенниса  Андре  Агасси, музыкант Элтон Джон, актер Сильвестр Сталлоне, Барбра Стрейзанд, Ким Кардашьян, Леонардо ди Каприо, Райан Госслинг и др.