Ռուսաստանի հայազգի գործարարները ներկայացրել են ՀՀ-ի հետ առևտրատնտեսական կապերի զարգացման իրենց տեսլականը
Ռուսաստանի հայազգի գործարարները ներկայացրել են ՀՀ-ի հետ առևտրատնտեսական
կապերի զարգացման իրենց տեսլականը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը մարտի 17-ին հանդիպել է ռուսաստանյան «Հայկական բիզնես ակումբի» անդամների հետ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, դեսպանությունում կայացած հանդիպմանը մասնակցել են մոտ երկու տասնյակից ավելի ռուսաստանյան ձեռնարկությունների սեփականատերեր, ֆինանսատնտեսական ընկերությունների ղեկավարներ և անհատ ներդրողներ։
ՌԴ-ում ՀՀ նորանշանակ դեսպան Վարդան Տողանյանը ներկայացրել է ներկաներին հայ-ռուսական երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի ամրապնդման շուրջ իր մոտեցումները, կարևորել է երկկողմ առևտրատնտեսական շփումներում առկա բացը լրացնելու անհրաժեշտությունն ու կոչ արել գործրարներին փնտրել երկկողմ առևտրաշրջանառության խորացմանն ուղղված նոր ձևաչափեր և տարբերակներ։
Դեսպանը խոսել է նաև Հայաստանի տնտեսության տարբեր բնագավառներում՝ ՏՏ ոլորտից մինչև գյուղատնտեսություն, առկա հնարավորությունների և կառավարության կողմից մշակված ներդրումային ծրագրերի մասին։
Ռուսաստանաբնակ հայազգի գործարարներն իրենց հերթին ներկայացրել են Հայաստանի հետ առևտրատնտեսական կապերի զարգացման ուղղությամբ իրենց տեսլականն ու հետաքրքրվել ՀՀ նախագահի՝ ՌԴ կատարած պաշտոնական այցի արդյունքներով և առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններով։
Հանդիպմանը ներկա որոշ գործարարներ, մասնավորապես, ընդգծել են, որ Հայաստանի տնտեսության մեջ ռուսաստանյան կապիտալի հետագա ներգրավմանը մեծապես կնպաստեն առաջիկա ընտրությունների սահուն անցկացումն ու խորհրդարանական կառավարման համակարգին խաղաղ անցումը՝ դրական ազդեցություն թողնելով մեր երկրի միջազգային վարկանիշի վրա:

Armenian businessmen of Russia present their visions on developing trade-economic ties with Armenia
YEREVAN, MARCH 18, ARMENPRESS. Armenia’s Ambassador to Russia Vardan Toghanyan on March 17 had a meeting with the members of the “Armenian business club” of Russia, reports “Armenpress”.
The meeting was attended by nearly more than two dozen owners of Russian enterprises, heads of financial companies and individual investors.
The newly appointed Armenian Ambassador presented his stances on strengthening the Armenian-Russian bilateral trade-economic ties, attached importance to filling the existing gap in the bilateral commercial contacts and urged the businessmen to find new formats and options for deepening the bilateral trade turnover.
The Ambassador spoke about the existing opportunities in all spheres of Armenia’s economy, starting from the IT sector to agriculture, as well as the investment programs developed by the Government.
The Russian-Armenian businessmen in their turn presented their visions over the development of trade-economic ties with Armenia and were interested in the Armenian President’s recent visit results to Russia and the upcoming parliamentary election.
Several entrepreneurs stated that smooth holding of the upcoming election and peaceful transfer to parliamentary system will greatly contribute to the further involvement of the Russian capital in Armenia’s economy by this leaving a positive impact on Armenia’s international rating.