Ռուսաստանի հայազգի գործարարները ներկայացրել են ՀՀ-ի հետ առևտրատնտեսական կապերի զարգացման իրենց տեսլականը
Ռուսաստանի հայազգի գործարարները ներկայացրել են ՀՀ-ի հետ առևտրատնտեսական
կապերի զարգացման իրենց տեսլականը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը մարտի 17-ին հանդիպել է ռուսաստանյան «Հայկական բիզնես ակումբի» անդամների հետ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, դեսպանությունում կայացած հանդիպմանը մասնակցել են մոտ երկու տասնյակից ավելի ռուսաստանյան ձեռնարկությունների սեփականատերեր, ֆինանսատնտեսական ընկերությունների ղեկավարներ և անհատ ներդրողներ։
ՌԴ-ում ՀՀ նորանշանակ դեսպան Վարդան Տողանյանը ներկայացրել է ներկաներին հայ-ռուսական երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի ամրապնդման շուրջ իր մոտեցումները, կարևորել է երկկողմ առևտրատնտեսական շփումներում առկա բացը լրացնելու անհրաժեշտությունն ու կոչ արել գործրարներին փնտրել երկկողմ առևտրաշրջանառության խորացմանն ուղղված նոր ձևաչափեր և տարբերակներ։
Դեսպանը խոսել է նաև Հայաստանի տնտեսության տարբեր բնագավառներում՝ ՏՏ ոլորտից մինչև գյուղատնտեսություն, առկա հնարավորությունների և կառավարության կողմից մշակված ներդրումային ծրագրերի մասին։
Ռուսաստանաբնակ հայազգի գործարարներն իրենց հերթին ներկայացրել են Հայաստանի հետ առևտրատնտեսական կապերի զարգացման ուղղությամբ իրենց տեսլականն ու հետաքրքրվել ՀՀ նախագահի՝ ՌԴ կատարած պաշտոնական այցի արդյունքներով և առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններով։
Հանդիպմանը ներկա որոշ գործարարներ, մասնավորապես, ընդգծել են, որ Հայաստանի տնտեսության մեջ ռուսաստանյան կապիտալի հետագա ներգրավմանը մեծապես կնպաստեն առաջիկա ընտրությունների սահուն անցկացումն ու խորհրդարանական կառավարման համակարգին խաղաղ անցումը՝ դրական ազդեցություն թողնելով մեր երկրի միջազգային վարկանիշի վրա:

Армянские бизнесмены России представили свои предложения по развитию торгово- экономических связей с РА
Армянские  бизнесмены  России представили свои предложения  по развитию торгово-
экономических связей с РА
17 марта  посол РА  в  РФ Вардан Тоганян встретился с членами  Армянского бизнес-клуба  России. Как  передает Арменпресс, во  встрече в посольстве участвовали более двадцати  владельцев  российских предприятий, руководителей финансово-экономических компаний и частных инвесторов.
Посол представил собравшимся свои предложения вокруг развития  торгово-экономических отношений  РА-РФ, отметил необходимость устранения  пробелов в двусторонних торгово-экономических связях и призвал бизнесменов изыскать новые  форматы по их углублению.
Вардан Тоганян представил также разработанные правительством РА  инвестиционные программы  по развитию различных отраслей экономики Армении – от IT-сферы до сельского хозяйства.
В свою очередь армянские  бизнесмены  России представили свои предложения  по развитию торгово-экономических связей с РА, поинтересовавшись результатами недавнего визита  президента  РА в  РФ и предстоящими парламентскими выборами.
В частности, некоторые из присутствующих отметили, что дальнейшему  привлечению российского капитала в  экономику  Армении немало будет способствовать плавное  проведение  предстоящих выборов и мирный переход к  новой системе  управления – оказав позитивное  воздействие  на международный  рейтинг нашей  страны.