Շավարշ Քոչարյանն անդրադարձել է ԼՂ խնդրի փուլային կարգավորման տարբերակին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին.
- Պարոն Քոչարյան, ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի կրկնվող փորձերն առաջ քաշելու Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման փուլային տարբերակը:
- Ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ սույն թվականի ապրիլի սկզբին ագրեսիա կրկնելու Ադրբեջանի փորձից հետո բոլորի համար պարզ դարձավ, որ եթե Ադրբեջանը հրաժարվում է փաթեթային կարգավորումից, ապա գոյություն ունի փուլային կարգավորման միայն մեկ տարբերակ: Այն է՝ Ադրբեջանը ճանաչում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, վերադարձնում դեռևս իր օկուպացիայի տակ գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածքները և դիմում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև միջպետական սահմանի սահմանազատման շուրջ բանակցություններ սկսելու նախաձեռնությամբ:

Armenian Deputy FM comments on step-by-step solution of NK conflict
YEREVAN, DECEMBER 19, ARMENPRESS. In an interview with “Armenpress” Deputy Foreign Minister of Armenia Shavarsh Kocharyan commented on the step-by-step settlement option of Nagorno Karabakh conflict advocated by Azerbaijan.
- Mr. Kocharyan, how would you comment on the repeated attempts by Azerbaijan to push forward the version of step-by-step settlement of the Nagorno-Karabakh issue?
- After Azerbaijan’s attempt at the beginning of this April to repeat aggression against the self-determined Nagorno-Karabakh Republic it became clear to everyone that if Azerbaijan rejects the packaged settlement of the issue, then there is only one version of step-by-step settlement. I.e. Azerbaijan recognizes the Nagorno-Karabakh Republic, returns the territories of the Nagorno-Karabakh Republic, which are still under its occupation, and applies to the Nagorno-Karabakh Republic with the initiative to launch negotiations on the delimitation of the state border between Azerbaijan and Nagorno-Karabakh.