Պան Գի Մունն իր հրաժեշտի խոսքում հորդորել Է վերջ դնել Սիրիայի «մղձավանջին»
խորհրդի դեկտեմբերի 14-ի նիստում, ի պատիվ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից հեռացող Պան Գի Մունի, ԱԽ-ի անդամները նրան շնորհակալություն են հայտնել խաղաղության եւ անվտանգության պահպանման ուղղութամբ կատարած աշխատանքի համար, ի պատասխան համաշխարհային կազմակերպության ղեկավարը բարձր Է գնահատել գործընկերների գործունեությունը եւ հորդորել Է վերջ դնել Սիրիայի հակամարտությանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ես իմ պաշտոնը հսկայական ցավի զգացումով եմ թողնում Սիրիայում չդադարող մղձավանջի կապակցությամբ: Ես վերստին խնդրում եմ ձեզ, միավորվելով, կատարել ձեր հավաքական պարտավորությունը, պաշտպանել Սիրիայի քաղաքացիական բնակչությանը»,- հայտարարել Է Պան Գի Մունը:
Նա 2016 թվականի վերջին կթողնի իր պաշտոնը 10 տարի համաշխարհային կազմակերպության ղեկավար աշխատելուց հետո: Նրան կփոխարինի Պորտուգալիայի նախկին վարչապետ Անտոնիու Գուտերիշը: Քաղաքական գործիչը ՄԱԿ-ը կգլխավորի 2017 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ 2021 թվականի վերջը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Пан Ги Мун в своем прощальном выступлении призвал остановить "кошмар в Сирии"
На заседании Совбеза ООН в среду в честь уходящего с поста Генерального Секретаря Пан Ги Муна члены Совета выразили ему благодарность за работу по поддержанию мира и безопасности, в ответ глава Всемирной организации высоко оценил деятельность коллег и призвал остановить конфликт в Сирии.
"Я покидаю свой пост с чувством огромной горечи в связи с непрекращающимся кошмаром в Сирии. Я вновь прошу вас, объединившись, выполнить свое коллективное обязательство - защитить гражданское население Сирии", - заявил Пан Ги Мун,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
В конце 2016 года Пан Ги Мун покинет свой пост после 10 лет работы в качестве главы Всемирной организации. Его место займет бывший премьер-министр Португалии Антониу Гутерриш. Политик будет руководить ООН с 1 января 2017 до конца 2021 года.