Ֆրանսիայի նորանշանակ ՆԳ նախարարն ընդգրկված է ադրբեջանական «սև ցուցակում»
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նորանշանակ ներքին գործերի նախարար Բրունո լը Ռուն ընդգրկված է Ադրբեջանի «սև ցուցակում»: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, 2015թ-ի սեպտեմբերին մի խումբ ֆրանսիացի խորհրդարանականների հետ այցելել է Հայաստան և Լեռնային Ղարաբաղ: Ֆրանսիացի օրենսդիրներն այն ժամանակ այցելել են նաև ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գիծ:
Այս առնչությամբ դեկտեմբերի 7-ին կրկին հայտարարությամբ հանդես է եկել Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը: Նախարարության մամուլի խոսնակ Հիքմեթ Հաջիևը նշել է, որ Բրունո լը Ռուն այցելել է «ադրբեջանական գրավյալ տարածքներ» առանց Բաքվի թույլտվության` այս կերպ խախտելով «օրենքը, երկրի տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը»:
Ադրբեջանական «սև ցուցակում» ընդգրկված են մի շարք ֆրանսիացի օրենսդիրներ, ովքեր այցելել են Լեռնային Ղարաբաղ:

Newly appointed French Minister of Interior included in Azerbaijani “black list”
YEREVAN, DECEMBER 9, ARMENPRESS. Newly appointed French Minister of Interior Bruno Le Roux is blacklisted by Azerbaijan. “Armenpress” reports in September 2015 together with a group of French parliamentarians he visited Armenia and Nagorno Karabakh. The then French legislator also visited Karabakh-Azerbaijan contact line at that time.
On this occasion the Foreign Ministry of Azerbaijan issued another statement on December 7. The ministry’s spokesperson Hikmet Hajiyev mentioned that Bruno Le Roux has visited “occupied territories of Azerbaijan” without Baku’s permission violating “the country’s low on territorial integrity and sovereignty”.