Հայաստանում միջին անվանական աշխատավարձը պետական հատվածում 156 հազար 196 դրամ է
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայաստանում այս տարվա հոկտեմբերի դրությամբ՝ միջին անվանական (առանց հարկերը հանելու) աշխատավարձը պետական հատվածում կազմում է 156 հազար 196 դրամ, ոչ պետականում՝ 225 հազար 500 դրամ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնեց ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության աշխատակազմի աշխատանքի վիճակագրության բաժնի պետ Լուսինե Քալանթարյանը դեկտեմբերի 9-ին հրավիրված ասուլիսում: «Ոչ պետական հատվածը 1,4 անգամ գերազանցում է պետական հատվածին, թեև կան ոլորտներ, որտեղ պետական աշխատավարձը գերազանցում է մասնավորին»,- ասաց նա:
Մարզերում ամենաբարձր աշխատվարձը ստանում են Սյունիքում 216 հազար 625 դրամ: «Հայաստանի ամենաբարձր միջին աշխատավարձ ստացողները Կապան քաղաքում են՝ 260 հազար 500 դրամ, որին հաջորդում է Երևանը՝ 200 հազար 384 դրամ: Երևանում ամենաբարձր վարձատրվողները Կենտրոն վարչական շրջանում են՝ 220 հազար դրամ»,- ասաց Քալանթարյանը: Ամենացածր միջին աշխատավարձը Արագածոտնի մարզում է՝ 129 հազար դրամ, Շիրակի մարզը՝ 136 հազար 300 դրամ և Վայոց Ձոր՝ 150 հազար դրամ, իսկ տարածաշրջաններից ամենացածր միջին աշխատավարձը գրանցվել է Գուգարքում՝ 101 հազար դրամ:
Ամենաբարձր միջին աշխատավարձերը գրանցվել են տեղեկատվական, հեռահաղորդակցության ոլորտներում՝ 386 հազար 649 հազար դրամ: Մյուս ամենաբարձր վարձատրվող ոլորտը համարվում է ֆինանսական ապահովագրության ոլորտը՝ 377 600 դրամ և արդյունաբերության ոլորտը՝ 250 հազար դրամ: «Իսկ ամենացածր աշխատավարձերը ստանում են մշակույթի ոլորտում՝ 113 հազար  155 դրամ, գյուղատնտեսության ոլորտում՝ 118 հազար 910 դրամ և կրթության ոլորտում 122 հազար  631 դրամ: Հատկանշական է, որ կրթության ոլորտի ոչ պետական հատվածում միջին աշխատավարձը 235 հազար դրամ է»,- եզրափակեց Քալանթարյանը:

Average nominal salary in Armenia’s public sector is 156 thousand 196 AMD
YEREVAN, DECEMBER 9, ARMENPRESS. As of October, 2016 the average nominal salary (without removing taxes) in Armenia’s public sector is 156 thousand 196 AMD, whereas that of the private sector is 225 thousand 500 AMD, Head of Labor Statistics Department of the National Statistical Service of Armenia Lusine Kalantaryan told reporters on December 9, reports “Armenpress”.
“The private sector exceeds the public sector by 1.4 times, however, there are sectors where the public salary exceeds that of the private one”, she said.
The highest wage is in Syunik province - 216 thousand 625 AMD. “The highest average salary is in Kapan province (260 thousand 500 AMD), then comes Yerevan (200 thousand 384 AMD)”, she said.
Aragatsotn province has the lowest average salary – 129 thousand AMD, Shirak province (136 thousand 300 AMD) and Vayots Dzor (150 thousand AMD).
The highest average salaries were registered in information, communication sectors – 386 thousand 649 AMD. The next highest paid sector is the financial insurance sector with 377 thousand 600 AMD and the industrial sector with 250 thousand AMD.
“The lowest salaries are in the field of culture (113 thousand 155 AMD), agricultural sector (118 thousand 910 AMD) and education field (122 thousand 631 AMD)”, she said.