Լևոն Արոնյանը հայ պատանի շախմատիստների մեջ տեսնում է ներուժ խաղալու մինչև 20 տարեկանների առաջնությունում
Լևոն Արոնյանը հայ պատանի շախմատիստների մեջ տեսնում է ներուժ խաղալու մինչև 20
տարեկանների առաջնությունում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական շախմատի առաջատար Լևոն Արոնյանը հայ պատանի շախմատիստների մեջ տեսնում է ներուժ ուժերը չափելու նաև մինչև 20 տարեկանների աշխարհի առաջնությունում: «Մեզ համար ավելի կարևոր է, որ քիչ կենտրոնանք մինչև 16 և 18 տարեկանների աշխարհի առաջնությունների վրա: Կարծում եմ` առավել ճիշտ կլինի, որ երեխաները խաղան մինչև 20 տարեկանների առաջնությունում: Այն շախմատիստին զրոյից պատրատսվելու հնարավորություն է տալիս: Պետք է այնպես խաղաս, որ պայքարես քեզնից 5 տարի մեծ շախմատիստների դեմ: Մենք՝ ես, Գաբրիել Սարգսյանը և լուսահոգի Կարեն Ասրյանը, խաղում էինք հենց մինչև 20 տարեկանների առաջնությունում»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Արոնյանը:
Շախմատի աշխարհի պատանեկան առաջնությունում Հայաստանը ներկայացնող շախմատիստներ Հայկ Մարտիրոսյանը եւ Մանուել Պետրոսյանը նվաճել են չեմպիոնի տիտղոսը: Հայկ Մարտիրոսյանը հանդես էր գալիս մինչեւ 16 տարեկանների, իսկ Մանուել Պետրոսյանը՝ մինչեւ 18 տարեկանների մրցաշարում: Երկու շախմատիստներն էլ մրցաշարի ընթացքում պարտություն չեն կրել:

Левон Аронян видит в юных армянских шахматистах потенциал игры в чемпионате до 20 лет
Армянский шахматист, гроссмейстер Левон Аронян видит в юных армянских шахматистах потенциал игры в чемпионате до 20 лет, передает «Арменпресс».
«Для нас более важно меньше концентрироваться на чемпионате до 16 и 18 лет. Думаю, будет правильнее, если эти дети будут играть в чемпионате до 20 лет. Это позволяет шахматистам подготовиться с нуля. Нужно играть так, чтобы суметь побороться против шахматистов, которые старше на 5 лет. Мы – я, Габриел Саргсян и покойный Карен Асрян, всегда играли в чемпионатах возрастных групп до 20 лет”, - сказал в беседе с «Арменпресс» Аронян.
На юношеском чемпионате мира по шахматам представляющие Армению шахматисты Айк Мартиросян и Мануел Петросян завоевали титул чемпионов. Айк Мартиросян выступал в турнире возрастной группы до 16 лет, а Мануел – до 18 лет. Оба шахматиста в ходе турнира не потерпели ни одного поражения.