Հերմինե Նաղդալյանն ու Վալենտինա Մատվիենկոն քննարկել են ՀՀ-ՌԴ միջխորհրդարանական կապերի սերտացմանն առնչվող հարցեր
Հերմինե Նաղդալյանն ու Վալենտինա Մատվիենկոն քննարկել են ՀՀ-ՌԴ միջխորհրդարանական
կապերի սերտացմանն առնչվող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սանկտ Պետերբուրգում ընթացող ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի աշխատանքների շրջանակում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը նոյեմբերի 24-ին հանդիպել է ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԺ տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպմանը քննարկվել են միջխորհրդարանական կապերի սերտացմանն ու ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր:
Գոհունակությամբ նշվել է Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ակտիվ եւ հետեւողական աշխատանքը, ինչպես նաեւ ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի համանուն հանձնաժողովների համատեղ նիստերի արդյունավետ աշխատանքը: Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն կարեւորել է 2017 թվականին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի ունենալիք Միջխորհրդարանական միության 137-րդ համաժողովի նախապատրաստման ընթացքում հայ գործընկերների հետ սերտ համագործակցությունը:
Զրուցակիցները հագեցած են գնահատել երկու երկրների նախագահների եւ կառավարությունների միջեւ շփումները: Հանդիպմանը շոշափվել են առեւտրատնտեսական, էներգետիկ, հումանիտար եւ մշակութային ոլորտների համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Դաշնային խորհրդի նախագահն ընդգծել է ԱՊՀ, ԵԱՏՄ, եւ ՀԱՊԿ հարթակներում Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ դաշնակցային համագործակցության, կառուցողական երկխոսության եւ սերտ շփումների կարեւորությունը: Զրույցի ընթացքում շոշափվել է Կանանց Եվրասիական համաժողովի թեմաները: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալ յանն առաջարկել է ուշադրություն դարձնել նախորդ տարի Սանկտ Պետերբուրգում կայացած կանանց համաժողովի ընթացքում հնչեցված կառուցողական գաղափարների իրականացմանը: ,Հաշվի առնելով այդ ամենը, պետք է նախապատրաստվել 2018 թվականին տեղի ունենալիք երկրորդ համաժողովի անցկացմանըե,- ի պատասխան նշել է Վալենտինա Մատվիենկոն:
Զրույցի ընթացքում Հերմինե Նաղդալյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Վալենտինա Մատվիենկոյին` ՀՀԿ կանանց համաժողովին ուղղված ուղերձի եւ ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի ներկայացուցիչների ակտիվ մասնակցության համար: Հանդիպմանը մասնակցում էին նաեւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը եւ ԴԽ միջազգային գործերի հանձնաժողովի նախագահ, Միջխորհրդարանական միության նախագահի տեղակալ Կոնստանտին Կոսաչովը:

YEREVAN, NOVEMBER 25, ARMENPRESS. Deputy Speaker of the Armenian Parliament Hermine Naghdalyan on November 24 had a meeting with Chairperson of the Council of the CIS Interparliamentary Assembly Valentina Matviyenko within the framework of the CIS IPA autumn session in St. Petersburg, press service of the Parliament told “Armenpress”.
At the meeting issues related to intensifying and strengthening the inter-parliamentary ties were discussed.
They appreciated the active and consistent work of the Inter-parliamentary commission. Valentina Matviyenko attached importance to the close cooperation with Armenian partners during the preparation of the 137th conference of the Inter-parliamentary union to be held in St. Petersburg in 2017.
Issues related to cooperation in trade-economic, energy, humanitarian and cultural sectors were discussed. Valentina Matviyenko highlighted the importance of allied cooperation, constructive dialogue and close contacts between Russia and Armenia in the CIS, EAEU and CSTO platforms. The topics of the Eurasian Women’s Summit were covered at the meeting. Hermine Naghdalyan suggested to pay attention on the implementation of constructive ideas raised at the Women’s Summit in St. Petersburg last year. “Taking into account this, it is necessary to get prepared for holding the upcoming second summit in 2018”, Matviyenko said.
During the talk Deputy Speaker Naghdalyan expressed her gratitude to Valentina Matviyenko for the message addressed to the RPA Women’s Summit and for the active participation of the representatives of Russia’s Federation Council.
Armenian Parliament’s representative to the CIS IPA Hayk Chilingaryan and Chairperson of the Federation Council’s Committee on Foreign Affairs of Russia, Deputy Chairman of the Inter-parliamentary Union Konstantin Kosachev were present at the meeting.