Նախագահն ընդունել է Հետազոտության, գիտության և նորարարության հարցերով ԵՄ հանձնակատար Կառլոս Մոեդասին
Նախագահն ընդունել է Հետազոտության, գիտության և նորարարության հարցերով ԵՄ
հանձնակատար Կառլոս Մոեդասին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 17-ին ընդունել է Հետազոտության, գիտության և նորարարության հարցերով ԵՄ հանձնակատար Կառլոս Մոեդասին, ով Հայաստան է ժամանել մասնակցելու «Հետազոտություն, գիտություն և նորարարություն» խորագրի ներքո Երևանում անցկացվող Արևելյան գործընկերության 8-րդ ոչ պաշտոնական նախարարական երկխոսությանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրին մեր երկրում և ընդգծել, որ կրթության, գիտության ոլորտները մշտապես հատուկ նշանակություն են ունեցել հայ ժողովրդի համար, և այսօր էլ մեր պետությունն իր զարգացման ճանապարհին շարունակում է ապավինել գիտելիքին, փորձում առավելագույնս ներգրավվել կրթության և գիտության ոլորտների զարգացմանն ուղղված այնպիսի ծրագրերում, ինչպիսին Արևելյան գործընկերության այս ձևաչափն է: ՀՀ Նախագահը կարևորել է արդեն երկրորդ անգամ այդ ոլորտներին նվիրված Երևանում անցկացվող հանդիպումը:
Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել է նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին, նշելով, որ ակտիվորեն և գործընկերային մթնոլորտում շարունակվում են Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև նոր շրջանակային համաձայնագրի բանակցությունները: ՀՀ-ԵՄ համագործակցության խորացման առումով Նախագահը կարևոր ձեռքբերում է համարել այս տարի Հայաստանի՝ «Հորիզոն 2020» ծրագրի ասոցացված անդամ դառնալը: Զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են հիշյալ ծրագիրը, որը կոչված է համախմբելու մարդկության ջանքերը և խթանելու ինտեգրացիոն գործընթացները Եվրոպական հետազոտական տարածքում:
ԵՄ հանձնակատար Կառլոս Մոեդասը գոհունակությամբ է նշել, որ երևանյան այսօրվա նախարարական երկխոսությամբ հիմքեր դրվեցին ապագայի համար: Նա ընդգծել է, թե տպավորված է այն հետազոտողներով, ում հետ այսօր հանդիպումներ է ունեցել և վստահ է, որ «Հորիզոն 2020» ծրագիրը նոր հնարավորություններ կբացի նաև Հայաստանի բուհերի համար, կօժանդակի գիտելիքը տեսական դաշտից կիրառելի դաշտ տեղափոխելու գործում, կնպաստի նաև փոքր և միջին նորարարական ձեռնարկությունների զարգացմանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել հայ-պորտուգալական երկկողմ հարաբերություններին: Պորտուգալացի քաղաքական գործիչ Կառլոս Մոեդասը մեծագույն ակնածանքով է խոսել պորտուգալահայ հայտնի գործարար և բարեգործ Գալուստ Գյուլբենկյանի մասին, ով, նրա խոսքով, մեծ ներդրում է ունեցել Պորտուգալիայի գիտության, կրթության, մշակույթի զարգացման գործում:

President Sargsyan receives Commissioner for Research, Science and Innovation Carlos Moedas
YEREVAN, NOVEMEMBER 17, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan received on November 17 EU Commissioner for Research, Science and Innovation Carlos Moedas, who is in Armenia to participate in the informal ministerial dialogue in Armenia, headlined “Research, Science and Innovation”.
As “Armenpress” was informed from the press service of the Armenian President’s Office, the President of the Republic greeted the guest and stated that education and science have always been of particular importance for the Armenian people, and today Armenia relies on knowledge on its development path and tries to maximally be involved in programs fostering the development of education and science. The President highlighted holding a meeting on those spheres in Yerevan for the second time.
Serzh Sargsyan also referred to Armenia-EU relations, mentioning that the talks on new Armenia-EU framework agreement continue in a friendly and constructive atmosphere. In the context of deepening Armenia-EU relations, the President stated that Armenia’s accession as an associated member to “Horizon-2020” program is a key achievement, which is meant to consolidate all human efforts and foster integration processes in the European research area.
EU Commissioner Carlos Moedas mentioned with satisfaction that today’s Yerevan ministerial meeting established grounds for the future. He stated that he is impressed by the researchers he met today, and is convinced “Horizon-2020” program will open new windows also for higher educational institutions of Armenia, will foster the transition of knowledge from theoretical field to practical one, and will also foster the development of small and medium sized innovative enterprises.
Armenian-Portuguese bilateral relations were also touched upon at the meeting. Portuguese  politician Carlos Moedas referred to Portuguese prominent businessman and philanthropist of Armenian origin Galust Gyulbenkian with greatest respect, who, according to him, has had a huge contribution to the development of science, education and culture of Portugal.