Նախագահն ընդունել է Հետազոտության, գիտության և նորարարության հարցերով ԵՄ հանձնակատար Կառլոս Մոեդասին
Նախագահն ընդունել է Հետազոտության, գիտության և նորարարության հարցերով ԵՄ
հանձնակատար Կառլոս Մոեդասին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 17-ին ընդունել է Հետազոտության, գիտության և նորարարության հարցերով ԵՄ հանձնակատար Կառլոս Մոեդասին, ով Հայաստան է ժամանել մասնակցելու «Հետազոտություն, գիտություն և նորարարություն» խորագրի ներքո Երևանում անցկացվող Արևելյան գործընկերության 8-րդ ոչ պաշտոնական նախարարական երկխոսությանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրին մեր երկրում և ընդգծել, որ կրթության, գիտության ոլորտները մշտապես հատուկ նշանակություն են ունեցել հայ ժողովրդի համար, և այսօր էլ մեր պետությունն իր զարգացման ճանապարհին շարունակում է ապավինել գիտելիքին, փորձում առավելագույնս ներգրավվել կրթության և գիտության ոլորտների զարգացմանն ուղղված այնպիսի ծրագրերում, ինչպիսին Արևելյան գործընկերության այս ձևաչափն է: ՀՀ Նախագահը կարևորել է արդեն երկրորդ անգամ այդ ոլորտներին նվիրված Երևանում անցկացվող հանդիպումը:
Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել է նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին, նշելով, որ ակտիվորեն և գործընկերային մթնոլորտում շարունակվում են Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև նոր շրջանակային համաձայնագրի բանակցությունները: ՀՀ-ԵՄ համագործակցության խորացման առումով Նախագահը կարևոր ձեռքբերում է համարել այս տարի Հայաստանի՝ «Հորիզոն 2020» ծրագրի ասոցացված անդամ դառնալը: Զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են հիշյալ ծրագիրը, որը կոչված է համախմբելու մարդկության ջանքերը և խթանելու ինտեգրացիոն գործընթացները Եվրոպական հետազոտական տարածքում:
ԵՄ հանձնակատար Կառլոս Մոեդասը գոհունակությամբ է նշել, որ երևանյան այսօրվա նախարարական երկխոսությամբ հիմքեր դրվեցին ապագայի համար: Նա ընդգծել է, թե տպավորված է այն հետազոտողներով, ում հետ այսօր հանդիպումներ է ունեցել և վստահ է, որ «Հորիզոն 2020» ծրագիրը նոր հնարավորություններ կբացի նաև Հայաստանի բուհերի համար, կօժանդակի գիտելիքը տեսական դաշտից կիրառելի դաշտ տեղափոխելու գործում, կնպաստի նաև փոքր և միջին նորարարական ձեռնարկությունների զարգացմանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել հայ-պորտուգալական երկկողմ հարաբերություններին: Պորտուգալացի քաղաքական գործիչ Կառլոս Մոեդասը մեծագույն ակնածանքով է խոսել պորտուգալահայ հայտնի գործարար և բարեգործ Գալուստ Գյուլբենկյանի մասին, ով, նրա խոսքով, մեծ ներդրում է ունեցել Պորտուգալիայի գիտության, կրթության, մշակույթի զարգացման գործում:

Президент Армении принял комиссара ЕС по исследованиям, науке и инновациям Карлоса Моедаса
Президент Армении Серж Саргсян принял комиссара ЕС по исследованиям, науке и инновациям Карлоса Моедаса, прибывшего в Ереван для участия в 8-м неофициальном министерском саммите Восточного партнерства «Исследование, науки и инновация».
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Серж Саргсян поприветствовал гостя и подчеркнул, что сферы образования и науки всегда имели особое значение для армянского народа, и сегодня государство на пути своего развития продолжает опираться на знания, а также старается обеспечить максимальную вовлеченность в нацеленных на развитие сферы образования и науки программах, которым является данный формат Восточного партнерства.
Президент коснулся также сотрудничества Армении и ЕС, отметив, что переговоры о новом рамочном соглашении между Арменией и Евросоюзом активно продолжаются в атмосфере партнерства.
В контексте углубления данного сотрудничества Серж Саргсян назвал важным достижением ассоциативное членство Армении в программе "Горизонт-2020". Собеседники придали важность данной программе, которая призвана объединить усилия человечества и стимулировать интеграционные процессы на европейском исследовательском пространстве.
Моедас с удовлетворением отметил, что ереванская министерская встреча заложила основы на будущее. Он подчеркнул, что впечатлен теми исследователями, с которыми имел сегодня встречи и выразил уверенность в том, что программа "Горизонт-2002" откроет новые возможности для вузов Армении, поспособствует переходу из теоретического поля знаний в прикладную сферу, а также поможет развитию малых и средних инновационных предприятий.
Стороны коснулись также армяно-португальских двусторонних отношений. Португальский политический деятель Карлос Моедас с большим почтением отметил известного португальского бизнесмена и благотворителя армянского происхождения Галуста Гюльбенкяна, который, по его словам, внес большой вклад в развитие науки, образования и культуры Португалии.