EuFoA տնօրենը դատապարտել է ԼՂ շփման գծում Ադրբեջանի սանձազերծած հարձակումները
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» (EuFoA) կազմակերպության տնօրեն Դիոգո Պինտոն հայտարարություն է տարածել Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծում տիրող իրավիճակի և հրադադարի պահպանման ռեժիմի շարունակական խախտումների առնչությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Պինտոն դատապարտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմի կոպտագույն խախտումներն Ադրբեջանի կողմից:
«Թալիշի և Յարըմջայի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերի արկակոծումը 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետերից փխրուն իրադրության ամենածանր սրումն էր ապրիլյան քառօրյա պատերազմից և Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովներում կայացված համաձայնություններից հետո»,- նշել է Պինտոն:
Նա ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի սահմանին շատ մոտ 60 հազար զինվորի ներգրավվածությամբ Ադրբեջանի կողմից անցկացվող զորավարժությունները ցույց են տալիս Ադրբեջանի իրական մտադրությունները:
«Մենք հորդորում ենք Եվրամիությանը և դրա անդամ պետություններին օգտագործել հնարավոր բոլոր միջոցները` կանխարգելելու Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ևս մեկ հարձակում, ինչը հետագայում ավելի կբարդացնի խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերը և թանկ կարժենա երկու կողմերի համար էլ մարդկային կյանքի և ենթակառուցվածքների տեսակետից»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

EuFoA Director condemns Azerbaijani attacks unleashed in Nagorno Karabakh line of contact
YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. Director of European Friends of Armenia (EuFoA) Diogo Pinto issued a statement over the current situation in the Nagorno Karabakh line of contact and the continued ceasefire violations, reports “Armenpress”.
Diogo Pinto condemned the gross violations of the ceasefire regime by Azerbaijan.
“The shelling of the military posts near Talish and Yarmja with 60mm and 82mm mortars is the most severe escalation of the fragile situation since the April Four-Day War and the agreements reached at the summits held in Vienna and in St Petersburg earlier this year”, Pinto said in a statement.
He said running in parallel with Azerbaijan's largest-scale military exercises ever, with 60,000 soldiers near the border with Nagorno Karabakh indicate the real intentions of Azerbaijan.
“We urge the European Union and its member states not to look the other way, and use all means available to prevent Azerbaijan from launching yet another offensive against Nagorno Karabakh, which would further jeopardize the peace efforts and could carry a heavy cost in human lives and infrastructure on both sides”, the statement reads.