Լիբանանում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող հայկական զորախմբի թիվը հնարավոր է ավելանա
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խաղաղապահ ուժերի բրիգադի հրամանատար, գեներալ-մայոր Արթուր Սիմոնյանը տարբեր երկրներում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող հայկական զորախմբերի վերաբերյալ մշտապես դրական գնահատականներ է ստանում: «Մենք ունենք ՆԱՏՕ-ի չափանիշներով երկրորդ մակարդակի գնահատական, քննություն ենք  հանձնել եւ ստացել ենք խաղաղապահ գործողություններին մասնակցելու օրվանից մինչեւ այսօր մեր ամենաբարձր գնահատականը: Դրական արձագանքներով նամակներ ենք ստանում նաեւ հրամանատարներից: Իհարկե, թերություններ էլ կան, որոնց ուղղությամբ մենք աշխատում ենք: Տարեկան մոտավորապես 12 զորավարժությունների ենք մասնակցում, որից 8-9-ը` արտասահմանյան տարբեր երկրներում, բազմազգ ուժերի կազմում: Աֆղանստանում այժմ ունենք 2 զորախումբ` 56 եւ 65 հոգանոց կազմով, Կոսովոյում` 35 հոգանոց կազմով, իսկ Լիբանանում` 32: Մեր գործընկեր երկրների ներկայացուցիչներն էլ անընդմեջ ցանկություն են հայտնում, որպեսզի համագործակցությունն ընդլայնվի եւ զորախմբերի թիվը եւս զուգահեռ ավելանա»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ զրույցում ասաց բրիգադի հրամանատարը` տեղեկացնելով, որ առաջիկայում հնարավոր է մասնավորապես Լիբանանում առաքելություն իրականացնող զորախմբի թիվն ավելանա:
Նա ընդգծեց, որ հայ համայնքը հանդիպումներ է ունենում զինծառայողների հետ եւ ուրախ է, որ հայկական զորախումբը հենց այնտեղ է ծառայություն իրականացնում:

Number of Armenian peacekeeping brigade performing mission in Lebanon is possible to be increased
YEREVAN, NOVEMBER 15, ARMENPRESS. Commander of the peacekeeping brigade, Major-General Arthur Simonyan always receives positive assessments over the Armenian peacekeepers performing their mission in different countries, reports “Armenpress”.
“We have a second level assessment of the NATO standards, we have passed an exam and received our highest grade starting from participation in the peacekeeping operations till now. We receive letters with positive reactions from the commanders as well. Of course, there are shortcomings as well, and we are working on them. We are participating in nearly 12 military exercises in a year, from which 8-9 in different foreign countries, in the multinational forces. Currently we have two peacekeeping brigades with 56 and 65 members in Afghanistan, in Kosovo with 35 members, and in Lebanon with 32 members. The representatives of our partner countries always express a wish to expand the cooperation and increase the number of brigades”, the commander said adding that it is possible the number of brigades performing their mission in Lebanon will increase.
He said the Armenian community holds meeting with the servicemen, and he is happy that the Armenian peacekeeping brigade is conducting the service in Lebanon.