Հայկական բանակը միշտ էլ պատրաստ է հակառակորդին զսպել ու արժանի հարված հասցնել. Դավիթ Բաբայան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստեփանակերտում առանց խուճապի են վերաբերվում Ադրբեջանի ակտիվությանը շփման գծում` նշելով, որ որևէ արտառոց բան տեղի չի ունենում: Հակառակորդը խախտում է հրադադարը, բայց դա տարօրինակ չէ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը շփման գծում Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունների մասին նշում է նաև, որ հակառակորդը փորձում է լուծել մի քանի խնդիր: Առաջինը սահմանին միշտ իրավիճակը փորձում է լարված պահել` իրագործելով իր չար նպատակները: Այն է, հայկական կողմում մեկ կորուստը, մեկ վիրավորն Ադրբեջանի համար ձեռքբերում է: «Որևէ խուճապային տրամադրություն չկա, չի էլ կարող լինել, մենք գործ ունենք աննորմալ, ահաբեկչական պետության  հետ»,-ասում է Բաբայանն ու նկատում, որ երկրորդն խնդիրն այն է, որ Ադրբեջանը փորձում է վերականգնել  իր արժանապատվությունը, բանակի ոգին: «Ադրբեջանական կողմը 22 տարի պատրաստվել է ռևանշի, «բլից կրիգի» միջոցով ապրիլին փորձում էր ոչնչացնել Արցախը, սակայն դա ձախողվեց: Ադրբեջանը կրեց մեծ կորուստ` նյութական, բարոյական, ֆիզիկական: Ադրբեջանի ժողովուրդը հասկացավ, որ հնարավոր չէ պատերազմով հաղթել, որովհետև հայ զինվորները կռվելու են մինչև վերջ: Եվ հիմա նման գործողություններով փորձում է վերականգնել իր արժանապատվությունը»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Դրանից բացից, Ադրբեջանի տնտեսությունն անկում է ապրում, Ալիևը «դե յուրե» դարձել է խան, իսկ ժողովուրդը դժգոհ է: Երկրում անցկացվող զորավարժություններով փորձում է բարձրացնել նրանց ոգին: «Այստեղ մի մեսիջ էլ կա` ուղղված ներքին քաղաքական հակառակորդներին, ազգային փոքրամասնություններին: Այն է, որ Ադրբեջանի բանակի հրամանատարը գերագույն գլխավոր խանն է, իսկ իշխանությունը պահելու համար բանակը կարող է օգտագործվել ներքին խռովությունները ճնշելու համար»,-հավելեց Դավիթ Բաբայանը:
Նա ընդգծեց, որ հայկական բանակը վերահսկում է իրավիճակը: Նրա խոսքով, լայնածավալ պատերազմի հավանականությունը միշտ կա, բայց այն ցածր է` հաշվի առնելով ապրիլին Ադրբեջանի կրած պարտությունը: «Ալիևը հասկանում է, որ պաշտպանության բանակն այդ դեպքում թիրախավորելու է ամեն ինչ: Միջազգային հանրությունն էլ հստակ ասել է, որ չի ընդունում պատերազմի տարբերակը: Բայց դա չի նշանակում, որ լայնածավալ պատերազմի հավանականության ցածր լինելու հանգամանքով պայմանավորված հայկական բանակը նվազեցնում է զգոնությունը, մարտունակությունը: Բանակը միշտ էլ պատրաստ է հակառակորդին զսպել ու արժանի հարված հասցնել: Ադրբեջանը շատ լավ հասկանում է, որ սահմանին կանգնած մեր տղաներին ահաբեկել հնարավոր չէ»,-հավելեց Դավիթ Բաբայանը:
Ադրբեջանական զինուժը նոյեմբերի 11-ի առավոտվանից շփման գծի որոշ հատվածներում շարունակում է իրականացնել սադրիչ գործողություններ: ԼՂՀ ՊՆ հայտարարության մեջ ասվում է. «Ինչպես անցած գիշերվա ընթացքում, այնպես էլ այսօր առավոտվանից շփման գծի որոշ հատվածներում ադրբեջանական զինուժը շարունակում է իրականացնել սադրիչ գործողություններ: Մասնավորապես` ժամը 12:15-ից սկսած, հակառակորդը 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետերից արկակոծում է առաջնագծի հյուսիսարևելյան (Թալիշ և Յարըմջա) ուղղությամբ տեղակայված պաշտպանության բանակի մարտական դիրքերը: Հատկապես ինտենսիվ արկակոծության են ենթարկվում Յարըմջա գյուղի ուղղությամբ տեղակայված մարտական հենակետերը: Հակառակորդի նահախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար ՊԲ առաջապահ զորամասերը ձեռնարկում են պատասխան գործողություններ»:

NKR President’s spox – "Karabakh Army always ready to suppress any aggression and inflict
YEREVAN, NOVEMBER 11, ARMENPRESS. The Azerbaijani activeness in the line of contact is being met without panic in Stepanakert, noting that nothing unusual is taking place. Azerbaijan is violating the ceasefire, but it’s not strange.
Speaking about the provocative actions of Azerbaijan in the line of contact, spokesman of the Nagorno Karabakh  President Mr. Davit Babayan told ARMENPRESS Azerbaijan is attempting to solve several issues. First, it attempts to keep the situation tense in the border, realizing its evil goals. That is, one loss in the NKR side, one wounded, is an achievement for Azerbaijan.
“There is no panic mood whatsoever, and can’t be, we are dealing with an abnormal, terrorist state”, Babayan says, mentioning that the second issue is that Azerbaijan is attempting to restore its dignity, the army’s spirit. “For 22 years the Azerbaijani side had prepared for revenge, it tried to destroy Nagorno Karabakh with a “Blitzkrieg” in April, however it failed. Azerbaijan sustained a big loss – material, moral and physical. The Azerbaijani people understood that it’s impossible to win through war because Armenian soldiers will fight until the end. And now, it tries to restore its dignity through similar actions”, David Babayan said.
In addition to this, the economy of Azerbaijan is declining, Aliyev has become a “de jure” Khan, and the people are discontented. Through holding military exercises it tries to raise their spirits. “There is another message here also – addressed to internal political adversaries, national minorities. That is, that the Azerbaijani army’s commander is the supreme Khan, and for maintaining power he may use the army to suppress domestic unrest”, Babayan added.
Davit Babayan underscores the NKR Army is in control of the situation. According to him, there is always the possibility of a large-scale war, but its low, taking into account the Azerbaijani defeat in April.
“The international community has also clearly stated that it doesn’t accept the option of war. But this doesn’t mean the Nagorno Karabakh forces are decreasing their vigilance and combat-readiness due to low probability of a large-scale war. The Army is always ready to suppress any aggression and inflict an adequate blow. Azerbaijan understands very well that it’s impossible to terrorize our men who are standing at the borders”, Babayan added.
Azerbaijani forces continue provocative actions in several parts of the line of contact since the morning of November 11, the Defense Ministry of Nagorno Karabakh told ARMENPRESS.
The ministry’s statement reads: “As during last night, so since this morning the Azerbaijani forces continue taking provocative actions in several parts of the line of contact. Particularly, since 12:15, Azerbaijani forces are shelling the military posts of the Defense Army in the north-eastern (Talish and Yarmja) directions of the fronline with 60mm and 82mm mortars. Military posts located in the direction of Yarmja village are under especially intense bombardment.
The Defense Army forces are taking countermeasures to suppress the Azerbaijani aggression.
The NKR Defense Ministry announces that the responsibility for escalations at the border falls entirely on Azerbaijan”.