Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է արձակագիր Նարինե Աբգարյանին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8  ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է արձակագիր Նարինե Աբգարյանին և նրան ուղեկցող անձանց:
Նարինե Աբգարյանի «Երկնքից երեք խնձոր ընկավ» ստեղծագործությունը  նոյեմբերի 2-ին Մոսկվայում կայացած «Յասնայա պոլյանա»  գրական մրցանակաբաշխության «21-րդ դար» գլխավոր անվանակարգում ժյուրիի  կողմից ընտրվել է հաղթող:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունից, ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի նախագահը շնորհավորել է հեղինակին հաղթանակի կապակցությամբ և կարևորել հայանպաստ այն աշխատանքը, որ նա կատարում է արտերկրում:
«Շատ կարևոր է, որ նաև գեղարվեստական գրքերի միջոցով դրսում տեղեկանան հայկական իրականության դրվագներին: Ցանկանում եմ առանձնացնել մատուցման Ձեր յուրահատուկ ոճը, ինչը ժամանակակից մարդուն, ով երկար տեքստեր ընթերցելու ժամանակ չունի, ստիպում է ընթերցել գիրքը սկզբից մինչև վերջ»,- նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Նարինե Աբգարյանը նշել է, որ այսօր էլ Արցախում է՝ նոր նյութերի հավաքագրման համար և որ արդեն իսկ աշխատում է ապրիլյան պատերազմի մասին պատմվածքի ստեղծման ուղղությամբ:
«Ստեղծագործություններիս շարունակականությունն ապահովվելու նպատակով այցելում եմ Արցախ՝ այստեղից զորություն և ուժ ստանալու համար», - բացահայտել է արձակագիրը:
Քննարկվել են Նարինե Աբգարյանի գրքերի՝ հայրենիքում և աշխարհի հայաշատ վայրերում տարածման և հանրայնացման  հարցերը:

Председатель Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики принял прозаика Наринэ Абгарян
Председатель Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики (Республики Арцах) Ашот Гулян 8-го ноября принял прозаика Наринэ Абгарян и сопровождающих ее лиц.
Отметим, что на состоявшейся 2-го ноября в Москве премии "Ясная поляна" книга Наринэ Абгарян "С неба упали три яблока" была признана лучшей в номинации "XXI век".
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе НС НКР, приветствуя гостей, председатель парламента поздравил автора с победой и подчеркнул важность работы, которую она выполняет за рубежом.
"Очень важно, чтобы за рубежом узнавали об армянской действительности также из художественных книг. Хочу особо отметить Вашу своеобразную манеру письма, которая позволяет современному человеку, у которого нет времени на чтение длинных текстов, прочесть книгу от начала до конца", -  отметил Ашот Гулян.
Выразив признательность за прием, Наринэ Абгарян отметила, что прибыла в Арцах с целью собрать новые материалы и уже работает над созданием рассказа об апрельской войне.
"Я посещаю Арцах с тем, чтобы обеспечить систематичность своих произведений. Это придает силу и вдохновение для работы", - призналась прозаик.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с распространением и популяризацией книг Наринэ Абгарян на родине и в густонаселенных армянами местах.