Մթնոլորտում ածխաթթվային գազի մակարդակը հասել Է պատմական առավելագույնին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մթնոլորտում ածխաթթվային գազի պարունակությունը հասել Է այնպիսի մակարդակի, որը վերջին անգամ Երկրագնդում դիտվել Է 3-5 մլն տարի առաջ: 2015 թվականին նրա խտությունն առաջին անգամ 400 մաս Է կազմել 1 միլիոնի հաշվով, իսկ այս տարի Էլ ավելի բարձր Է լինելու: Դա, ինպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հետեւում Է Համաշխարհային օդերեւութաբանական ասոցիացիայի հաշվետվությունից, որը հրապարակվել Է հոկտեմբերի 24-ին:
Գիտնականների կարծիքով՝ նման կտրուկ աճի պատճառ Է դարձել Էլ Նինիո բնական երեւույթը Խաղաղ օվկիանոսում: Հենց նա Է հանգեցրել մթնոլորտ գազի լրացուցիչ արտանետումներին այն դեպքում, երբ մարդկային գործոնի ներգործությունն անփոփոխ Էր մնում: Այս եւ անցած տարի Էլ Նինիոն տապի ու երաշտի պատճառ Է դարձել արեւադարձային տարածաշրջաններում, ինչը թուլացրել Է ածխաթթվային գազը կլանելու անտառների եւ օվկիանոսների ընդունակությունը:
Այսպիսով, CO2-ի պարունակությունը գրեթե մեկուկես անգամ գերազանցել Է մինչինդուստրիալ մակարդակը: Այն ժամանակ, երբ արդյունաբերությունը դեռ չԷր խախտել բնական հավասարակշռությունը, ածխաթթվային գազի մակարդակը 1 միլիոնի հաշվով չԷր գերազանցում 280 մասը: Իսկ այժմ գիտնականները 410 մասի խտություն են սպասում, եւ նման ցուցանիշները կպահպանվեն մի քանի սերունդների ընթացքում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:

Уровень углекислого газа в атмосфере достиг исторического максимума
Содержание углекислого газа в атмосфере достигло уровня, который в последний раз наблюдался на Земле 3-5 млн лет назад. В 2015 году его концентрация впервые составила 400 частей на миллион, а в этом году будет еще выше. Это следует из опубликованного в понедельник отчета Всемирной метеорологической ассоциации.
По мнению ученых, причиной такого резкого роста стало природное явление Эль-Ниньо в Тихом океане. Именно оно привел к дополнительным выбросам газа в атмосферу при том, что воздействие человеческого фактора оставалось неизменным. В этом и прошлом годах Эль-Ниньо стало причиной жары и засухи в тропический регионах, что ослабило способность лесов и океанов поглощать углекислый газ. В результате его концентрация в атмосфере выросла,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Таким образом, содержание CO2 почти в полтора раза превысила доиндустриальный уровень. До того, как промышленность пошатнула естественный баланс, уровень углекислого газа не превышал 280 частей на миллион. Сейчас же ученые ожидают концентрации в 410 частей, и такие показатели сохранятся на протяжении нескольких поколений.