Հայաստանի բուհերում ուսումնառություն է սկսել 550 սփյուռքահայ և 420 օտարազգի ուսանող
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի բարձրակարգ ուսումնական հաստատություններում հոկտեմբերի 1-ից ուսումնառություն է սկսել 550 սփյուռքահայ և 420 օտարազգի ուսանող: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեց ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության պետ Արթուր Ղազարյանը, ՀՀ միջին մասնագիտական հաստատություններ դիմել է 70 սփյուռքահայ:
Վրաստանից Հայաստանի բուհեր դիմել էր 23 դիմորդ, Ռուսաստանից` 170, Իրանից` 190, Հնդկաստանից` 220 և Սիրիայից` 90: Կան ուսանողներ նաև Բրազիլիայից, Իրաքից, Չինաստանից, Գերմանիայից, Հունաստանից, Իսրայելից, ԱՄՆ-ից, Տաջիկստանից, Թուրքմենստանից, Ուրուգվայից, Շվեդիայից, Ռումինիայից, Ուկրաինայից, Թուրքիայից: Թուրքիայից ժամանած 4 դիմորդներն ազգությամբ հայեր են` ՀՀ քաղաքացիների երեխաներ:
Վարչության պետի հավաստմամբ` նախորդ երկու տարվա համեմատությամբ դիմորդների քանակը էապես չի աճել կամ նվազել: «Մենք հակված ենք ավելի ակտիվ քայլեր ձեռնարկել քարոզչական աշխատանքների ուղղությամբ` համագործակցելով միջնորդ կազմակերպությունների հետ, ինչն էլ կնպաստի Հայաստանի բուհերի նկատմամբ հետաքրքրության բարձրացմանը»,-ընդգծեց Արթուր Ղազարյանը:
ԱՊՀ երկրներից Հայաստանում իրենց կրթությունը շարունակողներից շատերը հաճախ հաստատվում են Հայաստանում և շարունակում իրենց գործունեությունը:

550 Diaspora-Armenian and 420 foreign students begin studies in Armenian universities
YEREVAN, OCTOBER 13, ARMENPRESS. 550 Armenian students from Diaspora and 420 foreign students began to study in the educational institutions of Armenia starting from October 1, Artur Ghazaryan – head of the Department of International Relations and Diaspora of the Ministry of Education and Science – told “Armenpress”. 70 Diaspora-Armenians have applied to vocational institutions in Armenia.
23 students from Georgia, 170 from Russia, 190 form Iran, 220 from India and 90 from Syria have applied to Armenia’s universities. There are also students from Brazil, Iraq, China, Germany, Greece, Israel, US, Tajikistan, Turkmenistan, Uruguay, Sweden, Romania, Ukraine, Turkey. The applicants from Turkey are Armenians, children of the Armenian citizens.
Artur Ghazaryan said the number of applicants has not been significantly increased or decreased compared to the last two years.
“We tend to take more active measures for cooperating with intermediary organizations which will contribute to increasing interest towards the Armenian universities”, he said.
Many of students from CIS states often stay in Armenia after their studies and continue their activities.