Արթուր Չիլինգարովը դադարեցրել է «Տրանսնեֆտ»-ի տնօրենների խորհրդում գործունեությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արկտիկայում միջազգային համագործակցության հարցերով ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Արթուր Չիլինգարովը դադարեցրել է իր գործունեությունը «Տրանսնեֆտ» ընկերության տնօրենների խորհրդում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Interfax-ը, Չիլինգարովի այս քայլը պայմանավորված է ՌԴ պետական դումայի պատգամավոր ընտրվելու հետ:
«Պետական դումայի 7-րդ գումարման պատգամավոր ընտրվելուց հետո Չիլինգարովը դադարեցրել է իր գործունեությունը «Տրանսնեֆտ» ընկերության տնօրենների խորհրդում»,- նշված է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Հունիսի 30-ին Չիլինգարովն ընտրվել էր որպես ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ՝ դառնալով միակ բաժնետերն, ով ուներ քվեարկության իրավունք:
Չիլինգարովից բացի, ընկերության բաժնետերերի թվում են ՌԴ փոխվարչապետ Արկադի Դվորկովիչի օգնական Դարյա Վասիլևսկայան, ընկերության ղեկավար Նիկոլայ Տոկարևը, Nord Stream AG ընկերության տնօրեն Մաթիաս Վարինգը, «Սբերբանկի կորպորատիվ համալսարանի» ռեկտոր Վալերի Կատկալոն, Գազպրոմբանկի առաջին փոխնախագահ Միխայիլ Գրիշանկովը և «Սովկոմֆլոտ» ՓԲԸ տնօրենների խորհրդի նախագահ Իլյա Կլեբանովը:
«Տրանսնեֆտ» ընկերության կանոնադրական կապիտալի 78.1 տոկոսը պատկանում է պետությանը, իսկ 21.9 տոկոսը մասնավոր ներդրողներին:

Артур Чилингаров вышел из совета директоров "Транснефти"
Специальный представитель президента РФ по международному сотрудничеству в Арктике Артур Чилингаров приостановил свою работу в совете директоров "Транснефти" в связи с избранием в Государственную Думу.
Как говорится на сайте "Транснефти", "Чилингаров - депутат Государственной Думы Федерального собрания РФ 7-го созыва, после избрания депутатом он приостановил свою деятельность в качестве члена совета директоров ПАО "Транснефть".
Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, Чилингаров был избран в совет директоров "Транснефти" 30 июня единственным акционером-владельцем голосующих акций.
Помимо него в совет директоров "Транснефти" входят: помощница вице-премьера РФ Аркадия Дворковича Дарья Василевская, глава компании Николай Токарев, управляющий директор компании Nord Stream AG Матиас Варниг, ректор "Корпоративного университета Сбербанка" Валерий Катькало, первый вице-президент Газпромбанка Михаил Гришанков и председатель совета директоров ОАО "Совкомфлот" Илья Клебанов.
Государство владеет 100% голосующих акций "Транснефти" (78,1% уставного капитала), 21,9% акций компании принадлежит частным инвесторам.