Թալիշի միջնակարգ դպրոցում նշվել է ուսուցչի մասնագիտական տոնը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապրիլի 2-5-ը Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով իրենց տներն ու կրթական օջախը լքած ու Մարտակերտի շրջանի Ալաշան տեղամասում հաստատված թալիշցի ուսուցիչները դպրոցում նշել են ուսուցչի մասնագիտական տոնը:«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում դպրոցի տնօրեն Տանյա Մեժունցը տեղեկացրել է, որԱլաշանի տեղամասում գործող դպրոցումսովորում է 23 աշակերտ:
«Մինչև ապրիլյան դեպքերը Թալիշի միջնակարգ դպրոցն ունեցել է 102 աշակերտ: Ապրիլի 2-ի չարաբաստիկ օրը մենք ստիպված լքեցինք մեր հարազատ գյուղը, և ժամանակավորապես հիմնավորվեցինք Ալաշանում: Ճիշտ է, այստեղ պայմանները լավ են, բայց մեզ ավելի ձգում է մեր հարազատ գյուղի հարազատ դպրոցը: Առանձնապես իրենց հարազատ կրթօջախին կարոտում են դպրոցահասակ երեխաները: Նրանք անընդհատ հարցեր են տալիս՝ մեզնից իմանալու, թե երբ ենք վերադառնալու Թալիշ: Ուսուցիչներով ամեն ինչ անում ենք, որ չընդհատվի երեխաների կրթության ու դաստիարակության գործը»,- ասել է Մեժունցը՝ հավելելով, որ իրենց դպրոցի կոլեկտիվում աշխատում է 14 ուսուցիչ:

STEPANAKERT, OCTOBER 5, ARMENPRESS. Teachers of the Talish school, who were forced to leave their homes and school as result of the war unleashed by Azerbaijan in April and later settled in Alashan, Martakert, celebrated World Teachers’ Day in their school.
Director Tanya Mezhunts told ARTSAKHPRESS 23 children are studying in the Alashan school.
“Prior to the events of April, the Talish Secondary School had 102 students. On April 2, we were forced to leave our village and temporarily settle in Alashan. True, the conditions here are good, but the native school of our native village attracts us more. Schoolchildren miss their school in particular. They ask all the time, as to when are we going to return to Talish. We are doing everything so the education of the children continues”, she said.