Նաթանյահուն Պերեսին անվանել Է իմաստուն ղեկավար
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուն, ցավակցություն հայտնելով երկրի նախկին նախագահ Շիմոն Պերեսի վախճանվելու կապակցությամբ, նրան անվանել Է իմաստուն ղեկավար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 28-ին հայտնել են արեւմտյան ԶԼՄ-ները:
«Լինելով իմաստուն ղեկավար՝ նա նայում Էր ապագային: Լինելով Իսրայելի անվտանգության պաշտպանը՝ նա ամրապնդեց նրա կարողությունները շատ բնագավառներում, դրանցից մի քանիսը մինչ այժմ չեն գնահատվել ըստ արժանվույն»,- ասված Է Նաթանյահուի հայտարարության մեջ:
«Շիմոն Պերեսն իր կյանքը նվիրեց մեր ժողովրդի վերածնմանը»,-նշվում Է հայտարարության մեջ:
Շիմոն Պերեսը 93 տարեկան հասակում վախճանվել Է երկու շաբաթ առաջ տարած ուղեղի կաթվածից հետո: Նա Իսրայելում զբաղեցրել Է գրեթե բոլոր գլխավոր պետական պաշտոնները. նա երկու ժամկետ աշխատել Է վարչապետի պաշտոնում, ինչպես նաեւ մի քանի անգամ գլխավորել Է Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունը, ֆինանսների նախարարությունը, կապի նախարարությունը, ԱԳՆ-ն, ՆԳՆ-ն եւ այլ գերատեսչություններ: 2007 թվականից մինչեւ 2014 թվականը Պերեսն զբաղեցրել Է երկրի նախագահի պաշտոնը:
1994 թվականին նա արժանացել Է Խաղաղության նոբելյան մրցանակի՝ Օսլոյի հաշտության բանակցություններում ունեցած դերի համար, որոնք իշխանությունը Պաղեստինյան Ինքնավարության քաղաքացիական իշխանությանը հանձնելու գործընթացի սկիզբը դրեցին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Нетаньяху назвал экс-президента Израиля Переса мудрым руководителем
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху, выразивший соболезнования в связи с кончиной бывшего израильского президента Шимона Переса, назвал его мудрым руководителем, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Будучи мудрым политиком, он смотрел в будущее. Будучи защитником безопасности Израиля, он укрепил его способности во многих областях, некоторые из них до сих пор не оценены по заслугам", - говорится в заявлении Нетаньяху.
"Шимон (Перес) посветил свою жизнь возрождению нашего народа", - отмечается в заявлении.
Перес скончался в возрасте 93 лет. После обширного кровоизлияния в мозг он был погружен в медикаментозную кому и подключен к аппарату искусственной вентиляции легких. Накануне его состояние резко ухудшилось.
Перес занимал почти все главные государственные посты в Израиле: он отработал два срока на посту премьер-министра, а также несколько раз возглавлял министерство обороны Израиля, министерство финансов, министерство связи, МИД, МВД и другие ведомства. С 2007 по 2014 год Перес занимал пост президента страны.
В 1994 году он был удостоен Нобелевской премии мира за роль в мирных переговорах в Осло, которые положили начало процессу передачи власти гражданской власти Палестинской автономии.