«Խոստում» ֆիլմը իսկական պատուհաս կդառնա Թուրքիայի համար. թուրք սյունակագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող հոլիվուդյան «Խոստում» ֆիլմը իսկական պատուհաս կարող է դառնալ թուրքերի համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին թուրքական «Միլլիեթ» պարբերականում հրապարակված հոդվածում գրել է թուրք սյունակագիր Ալի Էյուբօղլուն:
Հեղինակը նշում է, որ երկար տարիներ թուրքերը պայքարել են տարբեր երկրների խորհրդարաններում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևերի դեմ, որոնք «իսկական գլխացավանք էին դարձել»: «Առաջիկայում ևս մեկ խնդրի առաջ կկանգնենք»,- գրում է Էյուբօղլուն՝ պատմելով «Խոստումը» ֆիլմի մասին:
Նա ընդգծում է, որ ֆիլմի հեղինակը հայտնի «Հյուրանոց Ռուանդա» ֆիլմի ռեժիսորն է, իսկ գլխավոր դերերում են հոլիվուդյան հայտնի աստղեր Օսկար Իսահակը, Քրիստիան Բեյլը և Շարլոտ Լե Բոնը:
Սյունակագիրը պատմում է նաև ֆիլմը ֆինանսավորած հայ բարերար Քըրք Քըրքորյանի մասին՝ նշելով, որ 2015 թվականին 98 տարեկանում մահացած բարերարը ԱՄՆ ամենահարուստ անձանցից էր: «Նրա մասին հայաստանցիներն ասում էին, «Ադրբեջանցիները նավթ ունեն, իսկ մենք՝ Քըրք Քըրքորյան»,- գրում է Էյուբօղլուն: Նա ընդգծում է, որ ֆիլմը կինոթատրոններ մտնելուց հետո իսկական պատուհաս կդառնա թուրքերի գլխին:
«Խոստում» ֆիլմի պրեմիերան տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 12-ին Տորոնտոյի միջազգային կինոփառատոնում: Ֆիլﬕ նկարահանման ծախսերը հոգացել է աﬔրիկահայ գործարար, ﬕլիարդատեր Քըրք Քըրքորյանը, ինչի մասին հայտնի է դարձել նրա մահվան օրը: Ֆիլմը նկարահանում է «Survival Pictures» կինոընկերությունը:
Ֆիլմի գլխավոր հերոսներից մեկը՝ Մայքլը, հաﬔստ հայ դեղագործ է, ով թողել է իր գյուղն ու գնացել Կոստանդնուպոլիս` ուսուﬓասիրելու բժշկություն: Քրիսը աﬔրիկացի ֆոտոլրագրող է, ով եկել է այդ երկիր, որպեսզի մասնակիորեն լուսաբանի աշխարաքաղաքական հարցեր, և հարաբերությունների ﬔջ է տաղանդավոր Անայի հետ` Փարիզում սովորած հայ նկարչուհի: Երբ Մայքլը հանդիպում է Անային, նրանց ընդհանուր ժառանգական հիշողությունը կայծ է առաջացնում ու Անան դառնում է մրցակցության պատճառ երկու տղամարդկանց ﬕջև: Երբ թուրքերն Առաջին աշխարհամարտի ժամանակ ﬕանում են գերմանացիներին ու դաժանաբար ոչնչացնում Օսմանյան կայսրության սահմաններում ապրող փոքրամասնություններին, չնայած առկա կոնֆլիկտին` յուրաքանչյուրը պետք է ելք փնտրի փրկվելու համար:

“The Promise” movie to become real evil for Turks - Turkish columnist
YEREVAN, SEPTEMBER 21, ARMENPRESS. “The Promise” movie about the Armenian Genocide will become a real evil for Turks, Turkish columnist Ali Eyuboglu published an article in Milliyet newspaper, reports “Armenpress”.
He says for years the Turks have fought against resolutions recognizing the Armenian Genocide in the parliaments of different states that “have become a real disaster”.
“We will face another problem soon”, he writes referring to “The Promise” movie.
He tells that the movie author isfamous “Hotel Rwanda” movie’s director, and the film starsare Christian Bale,Oscar Isaac,Charlotte Le Bon.
The Turkish columnist says the movie is financed by Armenian philanthropist Kirk Kerkorian stating that he was one of the richest people of the US who died at the age of 98 in 2015.
“Armenians said about him: “Azerbaijanis have oil, but we have Kirk Kerkorian”, he writes. He says when the movie will be screened in cinemas, it will become a real evil for Turks.
The premier of the film “The Promise” about the Armenian Genocide was held within the framework of Toronto International Film Festival.
American-Armenian entrepreneur, billioner Kirk Kerkorian paid the film shooting costs, and it became known on the day of his death. “Survival Pictures” company is shooting the film
Michael lives in a small Armenian village and he promises himself to rich village women to get 400 gold coins as dowry. This allows him to travel to Istanbul to become a medical student where he befriend a son of a powerful general. Christopher (Christian Bale) is a reporter for the Associated Press and he bring along Ana, a Armenian women who was raised in Paris. Michael falls in love with Ana. When the Turkish joined the Germans in the First World War and crudely killed minorities living in the Ottoman Empire, despite the existing conflict, everyone must find a way to be saved.