Բակո Սահակյանը մասնակցել է երիտասարդական գիտաժողովի բացման արարողությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 16-ին ներկա է գտնվել «ԼՂՀ (Արցախի) 25-ամյա պետականության ձեռքբերումներն ու արդի մարտահրավերները» միջազգային երիտասարդական գիտաժողովի բացման արարողությանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Իր ողջույնի խոսքում Նախագահն այս նախաձեռնությունը համարել է լավ հնարավորություն Արցախյան հիմնախնդիրն ավելի խորն ուսումնասիրելու եւ այն աշխարհին ներկայացնելու համար: «Գիտական քննարկումները՝ կապված մեր անկախ պետության կազմավորման պատմության եւ իրավական հիմքերի անթերիության, նրա անվտանգության, ներքին եւ արտաքին քաղաքականության, ինչպես նաեւ այն բարդ ու դժվարին հարցերի հետ, որոնք մեր ժողովուրդը ստիպված է եղել լուծել այս բոլոր տարիների ընթացքում, հանդիսանում են այն կարեւոր փորձը եւ նյութերը, որոնք պետք է լինեն ինչպես մեր հանրապետության ստեղծման պատճառների, այնպես էլ նրա կենսագործունեության գիտական ընկալման հիմքում»,- ընդգծել է երկրի ղեկավարը:

NKR President takes part in opening ceremony of youth conference
YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS. President of the Nagorno Karabakh Republic Bako Sahakyan attended the opening ceremony of the "25 years of the NKR (Artsakh) Statehood: Achievements and Modern Challenges" international youth conference on September 16, press service of the NKR Presidential administration informed “Armenpress”.
In his welcoming speech the NKR President called this initiative a good opportunity for conducting thorough research on the Karabakh issue and presenting it to the outer world.
"Scientific analysis of the formation history of our state and impeccability of its legal bases, its security, domestic and foreign policies, as well as difficult and complicated issues that our people had to solve during all these years are considered to be the important experience and actual materials that should be at the basis of both comprehending the reasons of our republic's formation and its existence”, the NKR President said.