Բակո Սահակյանը մասնակցել է երիտասարդական գիտաժողովի բացման արարողությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 16-ին ներկա է գտնվել «ԼՂՀ (Արցախի) 25-ամյա պետականության ձեռքբերումներն ու արդի մարտահրավերները» միջազգային երիտասարդական գիտաժողովի բացման արարողությանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Իր ողջույնի խոսքում Նախագահն այս նախաձեռնությունը համարել է լավ հնարավորություն Արցախյան հիմնախնդիրն ավելի խորն ուսումնասիրելու եւ այն աշխարհին ներկայացնելու համար: «Գիտական քննարկումները՝ կապված մեր անկախ պետության կազմավորման պատմության եւ իրավական հիմքերի անթերիության, նրա անվտանգության, ներքին եւ արտաքին քաղաքականության, ինչպես նաեւ այն բարդ ու դժվարին հարցերի հետ, որոնք մեր ժողովուրդը ստիպված է եղել լուծել այս բոլոր տարիների ընթացքում, հանդիսանում են այն կարեւոր փորձը եւ նյութերը, որոնք պետք է լինեն ինչպես մեր հանրապետության ստեղծման պատճառների, այնպես էլ նրա կենսագործունեության գիտական ընկալման հիմքում»,- ընդգծել է երկրի ղեկավարը:

Бако Саакян принял участие в церемонии открытия молодежной научной конференции
Президент Республики Арцах Бако Саакян 16 сентября принял участие в церемонии открытия международной молодежной научной конференции “25 лет достижений государственности НКР (Арцаха)  и современные вызовы”. Об этом «Арменпресс» сообщили из Главного управления информации администрации Президента Республики Арцах.
В своем приветственном слове Президент сказал, что это мероприятие хорошая возможность для более глубокого изучения проблемы Арцаха и ее представления миру. “Научные обсуждения, связанные с историей формирования нашего независимого государства и безупречностью его правовой основы, его безопасностью, внешней и внутренней политикой, а также теми трудными и сложными вопросами, которые наш народ был вынужден решать в течение всех этих лет, являются тем важным опытом и материалами, которые должны лечь в основу как причин создания нашей страны, так и научного понимания ее жизнедеятельности”, - подчеркнул глава государства.