4,8 մագնիտուդով նոր երկրաշարժ է տեղի ունեցել Իտալիայի կենտրոնական մասում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 4,8 մագնիտուդով նոր երկրաշարժ Է օգոստոսի 26-ին տեղի ունեցել Իտալիայի կենտրոնական մասում՝ Ամատրիչե քաղաքում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Եվրոպա-միջերկրածովյան սեյսմոլոգիական կենտրոնը:
Երկրաշարժի Էպիկենտրոնն ընդամենը 5 կիլոմետր Էր հեռու քաղաքից: Օջախը գտնվում Էր 10 կմ խորության վրա:
Պաշտոնական վերջին տվյալների համաձայն՝ տարերային աղետի հետեւանքով զոհվել Է 250 մարդ, 260-ից ավելի տուժածներ գտնվում են հիվանդանոցներում:
Իտալիայում 6,0 մագնիտուդով երկրաշարժ Է տեղի ունեցել լույս օգոստոսի 24-ի գիշերը: Առաջին ցնցումը գրանցվել է տեղական ժամանակով ժամը 03:36-ին (Երեւանի ժամանակով՝ 05:36-ին), դրան հաջորդել է եւս մեկը՝ ավելի փոքր ուժգնությամբ: Էպիկենտրոնը գտնվում էր Հռոմից 113 կիլոմետր հյուսիս-արեւելք ընկած շրջանում: Օջախը, ըստ տարբեր տվյալների, 4-ից մինչեւ 10 կիլոմետր խորության վրա էր:
Ստորգետնյա ցնցումների հետեւանքով առավել մեծ ավերածություններ են եղել Ամատրիչե, Ակումոլի եւ Պեսկարա դել Տրոնտո բնակավայրերում, հաղորդել Է, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, AUGUST 26, ARMENPRESS. A new 4.8-magnitude earthquake has struck central Italy’s Amatrice, one of the worst areas affected by the August 24 quake, the European Mediterranean Seismological Center said on August 26, TASS reported.
The epicenter of the quake was just 5 kilometers from the town. It occurred at the depth of 10 kilometers.
A 6.0-magnitude earthquake jolted Italy on Wednesday at 3:36 a.m. local time, with a 5.4-magnitude aftershock that followed the initial quake. The tremors affected a wide area in the Apennines, shocks were felt as far away as Perugia, Rieti and Norcia to name a few. The earthquake epicenter was registered in the Rieti province at a depth of 4 kilometers.
According to the latest data, a total of 250 people were killed and 365 others were injured by the August 24 quake. The search and rescue effort is underway.