Մինսկում ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում կքննարկվի ավելի քան 20 հարց
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ անդամ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստը տեղի է ունենալու հոկտեմբերի 28-ին` Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի կայքը, նիստի ընթացքում կքննարկվի ավելի քան 20 հարց:
«Մինսկում օգոստոսի 30-ին տեղի կունենա ԱՊՀ անդամ երկրների մշտական լիազոր ներկայացուցիչների խորհրդի հերթական նիստը, որի ընթացքում նախատեսվում է կազմել հոկտեմբերի 28-ին կայանալիք կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստի օրակարգը, որում ընդգրկված է ավելի քան 20 հարց»,- նշված է տեղեկատվության մեջ:
Սպասվում է, որ կառավարությունների ղեկավարները մասնավորապես կքաննարկեն ազատ առևտրի պայմանագրի իրականացման ընթացքը, մինչև 2030 թվականը ԱՊՀ երկրների էներգառեսուրսների արտադրության և օգտագործման հարցը, հումանիտար ոլորտում միջնաժամկետ հատվածում նախատեսվող միջոցառումները և այլն:

В Минске на заседании глав правительств СНГ рассмотрят более 20 вопросов
Более 20 вопросов планируется включить в повестку дня заседания Совета глав правительств СНГ, которое пройдет в Минске 28 октября. Как передает Арменпресс, об этом сообщается в среду на сайте Исполкома СНГ.
"В Минске 30 августа пройдет очередное заседание Совета постоянных полномочных представителей государств–участников СНГ при уставных и других органах Содружества. На заседании планируется сформировать проект повестки дня предстоящего 28 октября нынешнего года в Минске заседания Совета глав правительств СНГ, в который внесено более 20 вопросов", — говорится в сообщении.
Ожидается, что главы правительств обсудят в частности ход реализации договора о зоне свободной торговли, прогноз производства и потребления энергоресурсов стран СНГ на период до 2030 года, приоритетные мероприятия в сфере гуманитарного сотрудничества на среднесрочную перспективу.