Հայ-ադրբեջանական սահմանը հատած Հենրիկ Աղեկյանը վերադարձվել է հայրենիք
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախիջևանի ուղղությամբ ադրբեջանական սահմանը հատած  Հայաստանի քաղաքացի Հենրիկ Աղեկյանը վերադարձվել է հայրենիք: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով հանձնաժողովին կից աշխատանքային խմբի ղեկավար Արմեն Կապրիելյանը, Աղեկյանի հետվերադարձը կազմակերպվել է օգոստոսի 23-ին` Երևանի ժամանակով 18:00-ին:
«Աղեկյանը տառապում է հոգեկան հիվանդությամբ, նախնական տվյալներով` վիճակը նորմալ է, սակայն այսօր կամ վաղը կենթարկվի բազմակողմանի  բժշկական հետազոտության, ինչպես կարգն է պահանջում»,- ասաց Կապրիելյանը:
Արարատի մարզի Այգեպատ գյուղի բնակիչ Հենրիկ Սարիբեկի Աղեկյանը, ով ծնվել է 1954թ,  Նախիջևանի հատվածում հայ-ադրբեջանական սահմանը հատել է օգոստոսի 7-ին: Աղեկյանը տառապում է հոգեկան հիվանդությամբ, նախկինում փորձեր արել է հատելու հայ-ադրբեջանական սահմանը, սակայն հայկական կողմից սահմանը հատելու փորձ կատարելիս հայտնաբերվել է, կանխվել է սահմանահատումը:

YEREVAN, AUGUST 23, ARMENPRESS. Armenian citizen Henrik Aghekyan who crossed the Azerbaijani border in the direction of Nakhichevan on August 7 has been sent back to Armenia. Head of the working group of the State Commission of the Republic of Armenia for Prisoners of War, Hostages and Missing Persons Armen Kaprielian told “Armenpress” the return of Aghekyan was organized on August 23 at 18:00 by local time.
“Aghekyan suffers psychological illness. According to preliminary examination, he is in normal health state, but today or tomorrow he will undergo a comprehensive medical examination in line with standard procedure”, Kaprielian said.
Resident of Aygepat village of Ararat Province Henrik Aghekyan, born in 1954, crossed the Armenian-Azerbaijani border on August 7 in the direction of Nakhichevan. Aghekyan suffers psychological illness. In the past he has made a number of attempts to cross the border, but was discovered by Armenian border guards and the attempts were foiled.