Հայ-ադրբեջանական սահմանը հատած Հենրիկ Աղեկյանը վերադարձվել է հայրենիք
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախիջևանի ուղղությամբ ադրբեջանական սահմանը հատած  Հայաստանի քաղաքացի Հենրիկ Աղեկյանը վերադարձվել է հայրենիք: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով հանձնաժողովին կից աշխատանքային խմբի ղեկավար Արմեն Կապրիելյանը, Աղեկյանի հետվերադարձը կազմակերպվել է օգոստոսի 23-ին` Երևանի ժամանակով 18:00-ին:
«Աղեկյանը տառապում է հոգեկան հիվանդությամբ, նախնական տվյալներով` վիճակը նորմալ է, սակայն այսօր կամ վաղը կենթարկվի բազմակողմանի  բժշկական հետազոտության, ինչպես կարգն է պահանջում»,- ասաց Կապրիելյանը:
Արարատի մարզի Այգեպատ գյուղի բնակիչ Հենրիկ Սարիբեկի Աղեկյանը, ով ծնվել է 1954թ,  Նախիջևանի հատվածում հայ-ադրբեջանական սահմանը հատել է օգոստոսի 7-ին: Աղեկյանը տառապում է հոգեկան հիվանդությամբ, նախկինում փորձեր արել է հատելու հայ-ադրբեջանական սահմանը, սակայն հայկական կողմից սահմանը հատելու փորձ կատարելիս հայտնաբերվել է, կանխվել է սահմանահատումը:

Пересекший армяно-азербайджанскую границу Генрик Агекян возвращен на родину
Гражданин Армении Генрих Агекян,  пересекший  армяно-азербайджанскую границу в районе Нахиджевана, возвращен на родину.
Как  сообщил Арменпресс руководитель Рабочей группы при Комиссии Армении по вопросам пленных, заложников и без вести пропавших Армен Каприелян, Агекяна был передан  23 августа в 18:00 часов.
«У Агекяна проблемы с психикой, сейчас по предварительным данным, состояние  нормальное, но сегодня или завтра он пройдет всесторонне медобследование, таков порядок», - сказал Каприелян.
Житель  села Айгепат Араратской области Армении Генрик Агекян (1954 г/р) пересек 7 августа пересек армяно-азербайджанскую границу в районе Нахиджевана и оказался на азербайджанской стороне. У Агекяна проблемы с психикой, и раньше он часто пропадал из дома, делал попытки пересечь границу, однако каждый  раз его останавливали и пресекали попытку нарушения  границы.