ԼՂ հարցում բանակցություններն ընթանում են լարվածության բացառման ուղղությամբ. քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2007թվականից՝ մադրիդյան սկզբունքների ի հայտ գալուց հետո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացում ոչ մի նոր բան տեղի չի ունեցել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` օգոստոսի 23-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
«2007 թվականից, երբ  ի հայտ եկան մադրիդյան սկզբունքները ԼՂ բանակցային գործում ինչ-որ նոր բան փոխվե՞ց, իհարկե՝ ոչ: Առաջարկները չեն փոխվել, այդ ամենը մադրիդյան սկզբունքների տարատեսակներ են: Երբևէ խոսք չի եղել այն մասին, որ Ադրբեջանը կճանաչի ԼՂ-ն, իսկ մենք ոչ մի սանտիմետր հող չենք տա, բանակցային սեղանին երբեք նման փաստաթուղթ կամ նման պայմանավորվածություն չի եղել»,- նշեց քաղաքագետը:
Ալեքսանդր Իսկանդարյանի կարծիքով`  այժմ բանակցություններ են ընթանում ավելի շատ սահմանագծում խաղաղության պահպանման և լարվածության բացառման ուղղությամբ:
Քաղաքագետը նկատեց, որ շրջաննների զիջումների վերաբերյալ տարբեր թվեր են նշվում, ինչի մասին ապրիլյան իրադարձություններից հետո մտածելը բարդ է և անիրատեսական:
«Հայաստանն ու Ադրբեջանը փոխզիջումների գնալուն պատրաստ չեն: Հայաստանում դրա մասին հնարավոր է հանարայնորեն խոսել, իսկ Ադրբեջանում նույնիսկ խոսել չի կարելի: Նրանց մոտ խոսում են փակ դռների հետևում: Իսկ բաց խոսել այն մասին, որ պատրաստ են զիջումների նրանք չեն կարողանում»,- ասաց նա:
Ալեքսանդր Իսկանդարյանը դժվարացավ պատասխանել, թե ապրիլ ամսից հետո զինադադարի խախտման դեպքերի պակասման միտումը կշարունակվի արդյոք, թե ոչ:
Քաղաքագետը նաև նկատեց, որ Ադրբեջանը հակված չէ անգամ վերջին հանդիպումներում ձեռքբերված պայմանավորվածությունը պահպանելուն, մասնավորապես սահմանային գոտում վերահսկողության մեխանիզմների հաստատման հարցում։ Նրա խոսքով՝ այն խոսակցությունները, թե քանի հոգի վերահսկողներ կլինեն սահմանում այդքան էլ լուրջ խոսակցություններ չեն: «Այս ուղղությամբ խնդիրներ կառաջանան»,- ասաց նա:
Իսկանդարյանի կարծիքով՝ Ադրբեջանի հետագա քայլերն ու անելիքները ուղղակիորեն կապված են նավթի գների հետ:

Переговоры по вопросу НКР ведутся в направлении снижения нашраженности: политолог
После того, как в 2007 году на арену были выведены мадридские принципы, в переговорном процессе по поводу урегулирования карабахского конфликта новых изменений не было. Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции 23-го августа сказал политолог Александр Искандарян.
«После того, как в 2007 году на арену были выведены мадридские принципы, в переговорном процессе по поводу урегулирования карабахского конфликта новых изменений не было. Предложения не изменились: все они является вариантами мадридских принципов. Никогда не было речи о том, что Азербайджан признает суверенитет НКР, а мы не отдадим ни пяди земли, таких предложений никогда не поступало и таких договоренностей не было»,- сказал политолог Александр Искандарян.
По его словам, сейчас переговоры по вопросу НКР ведутся в направлении снижения нашраженности и сохраниения мира.
Он сказал, что по вопросу об уступке областей называются разные цифры, о чем после апрельских событий трудно и нереалистично подумать.
«Армения и Азербайджан не готовы к уступкам. Если в Армении хотя бы можно говорить об этом публично, то в Азербайджане нельзя даже говорить. В Азербайджане говорят за закрытыми дверьми. Об уступках говорить в открытую они не могут»,-  сказал политолог Александр Искандарян.
Александр Искандарян затруднился сказать, продолжится ли тенденция к снижению числа инцидентов на линии соприкосновения после апрельских событий.
Он заметил, что Азербайджан не склонен даже соблюдать достигнутые недавно договоренности, в частности, о внедрении механизмов контроля. По его словам, разговоры о числе наблюдателей вообще несерьезны. «В этом направлении возникнут проблемы»,- сказал он.
Александр Искандарян думает, что дальнейшие шаги Азербайджана будут напрямую связаны с ценами на нефть.