ԼՂ հարցում բանակցություններն ընթանում են լարվածության բացառման ուղղությամբ. քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2007թվականից՝ մադրիդյան սկզբունքների ի հայտ գալուց հետո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացում ոչ մի նոր բան տեղի չի ունեցել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` օգոստոսի 23-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
«2007 թվականից, երբ  ի հայտ եկան մադրիդյան սկզբունքները ԼՂ բանակցային գործում ինչ-որ նոր բան փոխվե՞ց, իհարկե՝ ոչ: Առաջարկները չեն փոխվել, այդ ամենը մադրիդյան սկզբունքների տարատեսակներ են: Երբևէ խոսք չի եղել այն մասին, որ Ադրբեջանը կճանաչի ԼՂ-ն, իսկ մենք ոչ մի սանտիմետր հող չենք տա, բանակցային սեղանին երբեք նման փաստաթուղթ կամ նման պայմանավորվածություն չի եղել»,- նշեց քաղաքագետը:
Ալեքսանդր Իսկանդարյանի կարծիքով`  այժմ բանակցություններ են ընթանում ավելի շատ սահմանագծում խաղաղության պահպանման և լարվածության բացառման ուղղությամբ:
Քաղաքագետը նկատեց, որ շրջաննների զիջումների վերաբերյալ տարբեր թվեր են նշվում, ինչի մասին ապրիլյան իրադարձություններից հետո մտածելը բարդ է և անիրատեսական:
«Հայաստանն ու Ադրբեջանը փոխզիջումների գնալուն պատրաստ չեն: Հայաստանում դրա մասին հնարավոր է հանարայնորեն խոսել, իսկ Ադրբեջանում նույնիսկ խոսել չի կարելի: Նրանց մոտ խոսում են փակ դռների հետևում: Իսկ բաց խոսել այն մասին, որ պատրաստ են զիջումների նրանք չեն կարողանում»,- ասաց նա:
Ալեքսանդր Իսկանդարյանը դժվարացավ պատասխանել, թե ապրիլ ամսից հետո զինադադարի խախտման դեպքերի պակասման միտումը կշարունակվի արդյոք, թե ոչ:
Քաղաքագետը նաև նկատեց, որ Ադրբեջանը հակված չէ անգամ վերջին հանդիպումներում ձեռքբերված պայմանավորվածությունը պահպանելուն, մասնավորապես սահմանային գոտում վերահսկողության մեխանիզմների հաստատման հարցում։ Նրա խոսքով՝ այն խոսակցությունները, թե քանի հոգի վերահսկողներ կլինեն սահմանում այդքան էլ լուրջ խոսակցություններ չեն: «Այս ուղղությամբ խնդիրներ կառաջանան»,- ասաց նա:
Իսկանդարյանի կարծիքով՝ Ադրբեջանի հետագա քայլերն ու անելիքները ուղղակիորեն կապված են նավթի գների հետ:

YEREVAN, AUGUST 23, ARMENPRESS. After the Madrid principles appeared in 2007, nothing new occurred in the negotiation process of the Nagorno Karabakh conflict settlement, political scientist Alexander Iskandaryan said on August 23, “Armenpress” reported.
“Starting from 2007 when the Madrid principles appeared, did anything new change in the Nagorno Karabakh negotiation process, of course, not. The proposals have not been changed, all of these are variations of the Madrid principles. There has never been a talk that Azerbaijan will recognize Nagorno Karabakh, and we will not give any centimeter of land, there has never been such a document or agreement in the negotiation table”, he said.
He said currently the negotiations are proceeding towards the maintenance of peace and exclusion of tension in the border.
The political scientist said different numbers are being mentioned on the concessions of the territories, and it is difficult and unrealistic to think about it after the April events.
“Armenia and Azerbaijan are not ready to go to mutual concessions. It can be publicly spoken about it in Armenia, whereas it is even forbidden to talk about it in Azerbaijan. They are talking behind the closed doors. And they are unable to openly say they are ready for concessions”, he said.
The political scientist could not answer whether the tendency of the reduction of ceasefire violation cases will continue or not after April.
He said Azerbaijan is not event inclined to maintain the agreements reached during the recent meetings, especially over the installation of control mechanisms in the border zone. “Problems will arise in this regard”, he said.