Լարսի փակվելու պատճառով Սոչիում մնացած երեխաներին տեղափոխող ավտոբուսը Երևանում կլինի այս կեսգիշեր
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Սոչի քաղաքում «Սոչի. Արվեստ. Խաղաղություն» միջազգային փառատոնին մասնակցած «ՀայԱրտ» համույթի 25 երեխաներին, 48 ծնողներին և մանկավարժներին տեղափոխող ավտոբուսը Երևանում կլինի հունիսի 29-ի կեսգիշերին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության լրատվական ծառայությունից:
«Սոչի. արվեստ. խաղաղություն» միջազգային փառատոնին մասնակցելու նպատակով Սոչի մեկնած հայկական «ՀայԱրտ» համույթի սաները, նրանց մանկավարժներն ու ծնողները հունիսի 28-ին`ժամը 19:00-ին լաստանավով պետք է ուղևորվեիննախ` Բաթում, ապա` Երևան: Նրանք Ռուսաստանից վերադառնալու դժվարություններ ունեին Վերին Լարսի անցակետի փակվելու հետևանքով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրել էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը, Բաթում հասնելուն պես, ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարությունը՝ նախարարի հանձնարարությամբ, երեխաներին, նրանց ծնողներին և մանկավարժներին ավտոբուսով պետք է տեղափոխեր Երևան:
Հորդառատ անձրևներից առաջացած սողանքավտանգ իրավիճակի և Թերեք գետի վարարմանպատճառով հունիսի 23-ից փակվել է Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը։ Վրաստանի ենթակառուցվածքների նախարարության ճանապարհային դեպարտամենտից ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարությանը տեղեկացրել են, որ ստեղծվել է օպերատիվ խումբ, որը, տեղումուսումնասիրելով իրավիճակը, հայտնել է, որ ճանապարհի վերականգնողականաշխատանքները կտևեն ավելի քան 10 օր:

Перевозящий оставшихся в Сочи из-за закрытия КПП Верхний Ларс детей автобус будет в Ереване в полночь
Перевозящий оставшихся в Сочи из-за закрытия КПП Верхний Ларс детей автобус будет в
Ереване в полночь
Перевозящий 25 воспитанников центра «АйАрт», которые в Сочи приняли участие в международном фестивале «Сочи - искусство - мир», вместе с 45 родителями и воспитателями, автобус будет в Ереване в полночь 29 июня. Об этом сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства транспорта и связи Армении.
Напомним, что воспитанники армянского центра «АйАрт», отбывшие в Сочи для участия в международном фестивале «Сочи - искусство - мир», а также их родители и воспитатели, 28 июня, в 19:00, по морю сначала будут перевезены в Батуми, а оттуда в Ереван. У них появились сложности с возвращением из России из-за закрытия пропускного пункта Верхний Ларс. Как ранее сообщил Арменпресс пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Тигран Балаян, министерство транспорта и связи Армении перевезет детей, их родителей и воспитателей из Батуми в Ереван на автобусе сразу после того, как они приедут в Грузию.
Как сообщают из департамента ЧС МВД республики Грузии в результате камнепада временно закрыт контрольно-пропускной пункт Верхнего Ларса. По предварительным данным, пропускной пункт будет закрыт около недели. В результате повышения уровня реки Терек есть опасность наводнения.