Լարսի փակվելու պատճառով Սոչիում մնացած երեխաներին տեղափոխող ավտոբուսը Երևանում կլինի այս կեսգիշեր
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Սոչի քաղաքում «Սոչի. Արվեստ. Խաղաղություն» միջազգային փառատոնին մասնակցած «ՀայԱրտ» համույթի 25 երեխաներին, 48 ծնողներին և մանկավարժներին տեղափոխող ավտոբուսը Երևանում կլինի հունիսի 29-ի կեսգիշերին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության լրատվական ծառայությունից:
«Սոչի. արվեստ. խաղաղություն» միջազգային փառատոնին մասնակցելու նպատակով Սոչի մեկնած հայկական «ՀայԱրտ» համույթի սաները, նրանց մանկավարժներն ու ծնողները հունիսի 28-ին`ժամը 19:00-ին լաստանավով պետք է ուղևորվեիննախ` Բաթում, ապա` Երևան: Նրանք Ռուսաստանից վերադառնալու դժվարություններ ունեին Վերին Լարսի անցակետի փակվելու հետևանքով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրել էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը, Բաթում հասնելուն պես, ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարությունը՝ նախարարի հանձնարարությամբ, երեխաներին, նրանց ծնողներին և մանկավարժներին ավտոբուսով պետք է տեղափոխեր Երևան:
Հորդառատ անձրևներից առաջացած սողանքավտանգ իրավիճակի և Թերեք գետի վարարմանպատճառով հունիսի 23-ից փակվել է Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը։ Վրաստանի ենթակառուցվածքների նախարարության ճանապարհային դեպարտամենտից ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարությանը տեղեկացրել են, որ ստեղծվել է օպերատիվ խումբ, որը, տեղումուսումնասիրելով իրավիճակը, հայտնել է, որ ճանապարհի վերականգնողականաշխատանքները կտևեն ավելի քան 10 օր:

Armenian children blocked in Sochi due to Lars checkpoint closure will arrive in Yerevan this midnight
Armenian children blocked in Sochi due to Lars checkpoint closure will arrive in Yerevan this
midnight
YEREVAN, JUNE 29, ARMENPRESS. The bust transporting the 25 students of "Hay-Art" group, their pedagogues and 48 parents who arrived in Sochi to participate in “Sochi, art and peace” international festival will arrive in Yerevan on June 29, midnight, press service of the Ministry of Transport and Communication of Armenia informed “Armenpress”.
The students of "Hay-Art" group, their pedagogues and parents who arrived in Sochi to participate in “Sochi, art and peace” international festival were planned sail to Batumi on June 28 at 19:00 from where a bust would take them to Yerevan. They encountered difficulties returning from Russia to Armenia due to the closure of Verin Lars (Upper Lars) checkpoint. MFA spokesperson Tigran Balayan informed “Armenpress” that as soon as they arrive in Batumi the Ministry of Transport and Communication of Armenia will take the children, their pedagogues and parents to Yerevan by a bus.
As the department of Emergency Situations of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Georgia informs, Upper Lars checkpoint is temporarily closed because of rock-fall. According to preliminary data the checkpoint will be closed for over a week.