Իրաքի Պաշտպանության նախարարը գլխավորել է «Իսլամական պետության» դեմ պայքարող կործանիչների ջոկատը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրաքի Պաշտպանության նախարար Խալեդ ալ Օբեյդին գլխավորել է «Իսլամական պետության» դեմ պայքարող F-16 կործանիչների ջոկատը: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` հղում կատարելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին:
Նշվում է, որ Իրաքի պաշտպանության նախարարը ծագումով Մոսուլից է, որի բնակավայրերը «Իսլամական պետության» հսկողության ներքո են: 1987-2003 թվականների ընթացքում Պաշտպանության նախարարը ծառայել է Իրաքի ռազմաօդային ուժերում:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ ՆԱՏՕ-ն կարող է ընդլայնել է Իրաքին տրամադրվող աջակցությունը «Իսլամական պետության» դեմ պայքարում:

Министр обороны Ирака лично поднялся в воздух на F-16, чтобы руководить ударами по ИГ
Министр обороны Ирака Халед аль-Обейди в понедельник возглавил полет звена истребителей F-16 для нанесения ударов по позициям террористической группировки "Исламское государство" в городе Эль-Фаллуджа.
"Министр обороны Ирака поднимается в небо на F-16, чтобы руководить звеном истребителей для нанесения ударов по выбранным позициям ИГ в Эль-Фаллудже", — как передает Арменпресс со ссылкой на «РИА новости», написал аль-Обейди в социальной сети Facebook.
Глава иракского Минобороны родом из занятого ИГ города Мосула с 1987 по 2003 годы служил в военно-воздушных силах Ирака, будучи авиационным инженером.
Армия Ирака при поддержке народного шиитского ополчения продолжает наступление на город Эль-Фаллуджа в центральной провинции Анбар, который находится под контролем боевиков ИГ с 2014 года.