Մոսկվան կարող Է քննարկել հարաբերությունները կարգավորելու Անկարայի դիմումները. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը մտադիր չԷ առաջինը հանդես գալ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման նախաձեռնությամբ, բայց պատրաստ Է քննարկել Անկարայի համապատասխան դիմումները: Այդ մասին մայիսի 31-ին հայտարարել Է ՌԴ-ի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՌԻԱ Նովոստիին:
«Նրանք շատ խիստ տուժում են, ուստիեւ զանազան փակ ուղիներով փորձում են մեզ մոտ սողոսկել եւ առաջարկել ինչ-որ կոմիտեներ ստեղծել, դեռ դեկտեմբերին Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարը, Եվրակազմակերպությունում հընթացս հանդիպելով ինձ, առաջարկեց. «Արի կոմիտե կամ խումբ ստեղծենք. դիվանագետներ, հետախույզներ»,- ասել Է Լավրովը kp.ru-ի կայքի ուղիղ եթերում:
«Մենք երբեք չենք ասել, թե «ձիթենու ճյուղ» կամ ցանկացած այլ ճյուղ կմեկնենք Թուրքիային: Մենք ասել ենք, որ Թուրքիան պարտավոր Է ներողություն խնդրել եւ փոխհատուցել այն կորուստները, որոնք մեզ հասցվեցին ռազմական հանցագործության հետեւանքով® Եվ (ՌԴ-ի նախագահ Վլադիմիր) Պուտինն ասել Է, որ մենք պատրաստ ենք քննարկել (Անկարայի դիմումը), բայց նախ Թուրքիան պետք Է անի այն, ինչ պարտավոր Է անել»,- ասել Է Լավրովը:

Лавров: РФ может рассмотреть обращения Анкары об урегулировании отношений
Россия не намерена первой выступать с инициативой урегулирования отношений с Турцией, но готова рассматривать соответствующие обращения Анкары. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил во вторник глава МИД РФ Сергей Лавров.
"Они очень сильно страдают, и поэтому по разным закрытым каналам пытаются к нам подползать и предлагать какие-то комитеты создавать, мне еще в декабре министр иностранных дел Турции, на ходу встретившись со мной в ОБСЕ, предлагал: "давай создадим комитет или группу — дипломаты, разведчики", — сказал Лавров в прямом эфире на сайте kp.ru.
"Мы никогда не говорили, что "оливковую ветвь" или любую другую ветвь протянем Турции. Мы сказали, что Турция обязана принести извинения и компенсировать те потери, какие были нанесены в результате военного преступления… И (президент РФ Владимир) Путин говорил, что мы готовы рассматривать (обращения Анкары), но сначала Турция должна сделать то, что она обязана сделать", — сказал Лавров.