Վիգենինն Ալիևի հետ քննարկել է ԼՂ հակամարտությանն առնչվող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինը հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին, ում հետ քննարկել են Ղարաբաղյան հակամարտությանն առնչվող հարցեր: Վկայակոչելով РИА Новости-ն` այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը:
«Հանդիպման ժամանակ խոսք է եղել Ադրբեջանի և ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի միջև առկա հարաբերությունների մասին, գոհունակություն են հայտնել այդ համագործակցության ներկա իրավիճակի վերաբերյալ: Հանդիպման ժամանակ մտքերի փոխանակում է եղել նաև Ղարաբաղյան հակամարտության ներկա իրավիճակի, վերջին հանդիպման և դրա կարգավորման հեռանկարների մասին»,-ասված է եղել Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Մայիսի 23-ին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինին: Հանդիպման սկզբում ԵԱՀԿ ԽՎ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչը նախ շնորհավորել է ՀՀ Նախագահին՝ Վիեննայում ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ կատարված կարևոր քայլի կապակցությամբ: Քրիստիան Վիգենինը նշել է, որ տևական խաղաղության հասնելու համար դեռևս անհրաժեշտ է շատ ջանքեր գործադրել` նշելով, որ ԵԱՀԿ ԽՎ-ն իր դերակատարությունը տեսնում է խաղաղության հաստատման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին օժանդակելու մեջ: «Վերահաստատում եմ, որ ԵԱՀԿ ԽՎ-ի համար ԼՂ հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելուց բացի, այլ տարբերակ գոյություն չունի, և ԵԱՀԿ ԽՎ-ն ամբողջությամբ սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությանը»,-շեշտել է Քրիստիան Վիգենինը:

Президент Азербайджана и представитель ПА ОБСЕ обсудили ситуацию в Карабахе
Президент Азербайджана Ильхам Алиев и спецпредставитель Парламентской ассамблеи (ПА) ОБСЕ по Южному Кавказу Кристиан Вигенин на встрече обсудили ситуацию в Нагорном Карабахе. Как передает Арменпресс со ссылкой на «РИА новости», об этом сообщила в пятницу пресс-служба главы государства.
"Во время беседы обсуждались связи между Азербайджаном и ПА ОБСЕ, было выражено удовлетворение нынешним состоянием этого сотрудничества. На встрече также состоялся обмен мнениями о нынешней ситуации в… нагорно-карабахском конфликте, по последним переговорам и перспективам урегулирования конфликта", — говорится в сообщении пресс-службы президента Азербайджана.
Президент Армении Серж Саргсян 23 мая принял специального представителя ПА ОБСЕ по вопросам Южного Кавказа Кристиана Вигенина. В начале встречи специальный представитель ПА ОБСЕ по Южному Кавказу прежде всего поздравил президента Армении в связи с важным шагом, сделанным в Вене в сторону мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Кристиан Вигенин отметил, что для достижения долгосрочного мира еще необходимо приложить много усилий. По словам специального представителя ПА ОБСЕ, в этой ситуации ПА ОБСЕ видит свою роль в содействии усилиям, предпринимаемым в направлении установления мира. "Подтверждаю, что для ПА ОБСЕ нет иного варианта, чем урегулирование НК конфликта мирным путем, и ПА ОБСЕ полностью поддерживает деятельность сопредседателей Минской группы ОБСЕ",- подчеркнул Вигенин.