Նոյեմբերյանը կընդգրկվի սոցիալական աջակցություն ստացող սահմանամերձ համայնքների ցանկում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը նախատեսում է լրացում կատարել սոցիալական աջակցություն ստացող սահմանամերձ համայնքների ցանկում ՝ այնտեղ ներառելով նաև Տավուշի մարզի Նոյեմբերյան համայնքը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ այդ մասին որոշման նախագիծն ընդգրկված է կառավարության մայիսի 26-ի նիստի օրակարգում: Մասնավորապես, նախագծով նախատեսվում է Նոյեմբերյանի բնակիչների կենսապայմանների բարելավման նպատակով համայնքի բնակիչներին տրամադրել սոցիալական աջակցություն՝ բնական գազի, էլեկտրաէներգիայի, ոռոգման ջրի սակագնի մասնակի փոխհատուցման ու գույքահարկի և հողի հարկի փոխհատուցման տեսքով:
Նոյեմբերյանն ունի էլեկտրաէներգիայի 1650, գազի 1551 շահառու:
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի՝ 2016 թվականի մայիսի 4-ին Նոյեմբերյան կատարած այցի ժամանակ տեղի բնակիչները բարձրացրել էին Նոյեմբերյանը սահմանամերձ համայնքների ցանկում ընդգրկելու հարցը, ինչը նրանց հնարավորություն կտա օգտվել կառավարության սահմանած մի շարք արտոնություններից: Հովիկ Աբրահամյանը խոստացել էր սեղմ ժամկետում հարցը քննարկել կառավարությունում:

Ноемберян будет включен в список получающих социальную помощь приграничных общин
Правительство Армении планирует внести изменения в перечень получающих социальную помощь приграничных общин, включив в этот список общину Ноемберян Тавушской области.
Как сообщает Арменпресс, проект соответствующего решения включен в повестку заседания правительства Армении, которое состоится 26 мая. Проект предусматривает целый ряд программ социальной помощи, направленных на улучшение социального положения населения. В частности, он включает в себя частичную компенсацию за газ, электричество, воду и ирригационные выплаты, а также налога на имущество и земельного налога.
Премьер-министр Армении Овик Абрамян 4 мая 2016 года посетил Ноемберян. В ходе визита жители общины подняли вопрос о включении их общины в список получателей социальной помощи. Овик Абрамян обещал обсудить этот вопрос в правительстве в течение короткого периода времени.