Հայաստանի եզդիական համայնքը կանգնած է հայ ազգի կողքին և պատրաստ է մինչև վերջ կռվել թշնամու դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի եզդիական համայնքը կանգնած է հայ ազգի կողքին և պատրաստ է մինչև վերջ կռվելու թշնամու դեմ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսին նշեցին Հայաստանի եզդիական համայնքի ներկայացուցիչները, եզդի երկրապահները: Աշխարհի եւ Հայաստանի եզդիների ազգային միության նախագահ Ազիզ Թամոյանը նշեց, որ ինչպես 90-ական թվականների արցախյան պատերազմի ժամանակ, այնպես էլ ապրիլի քառօրյա պատերազմական գործողություններին եզդիները ոտքի կանգնեցին և մեկնեցին առաջին գիծ:
«Հայաստանի իշխանությունները, հայ ժողովուրդը միշտ լավ են վերաբերել եզդիներին: Հայաստանն այն երկրներից է, որ եզդիներին օրինական կարգով համարում է ազգային փոքրամասնություն, ստեղծում է բոլոր անհրաժեշտ պայմանները սեփական մշակույթը, ավանդույթները պահպանելու, զարգացնելու համար: Հայերն ու եզդիներ եղբայրական ժողովուրդ են, ինչպե՞ս կարող ենք մենք դա մոռանալ: Մենք պատրաստ ենք լինել եղբայր հայերի կողքին, պայքարել թշնամու դեմ»,-ասաց Ազիզ Թամոյանը: Նրա խոսքով, միջազգային հանրությունը պետք է համարժեք գնահատական տա Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններին:
Արցախյան քառօրյա պատերազմին Հայաստանի եզդի համայնքը կորցրեց  5 զինվոր: Հայաստանի եզդիական համայնքի հոգևոր առաջնորդ, երկրապահ Բրո Հասանյանի խոսքով, հայրենքի համար տված կյանքն անմահություն է:
«Մեր ամեն մի զինվորի կյանքի դիմաց մենք պարտավոր ենք թշնամուց վերցնել 100-ից 1000 կյանք: Եվ այդպես էլ կա: Մեր սահմանին կանգնած զինվորները ճիշտ կողմոնորշվեցին և արժանի հակահարված տվեցին թշնամուն, նրանց մեջ խոսեց պապերի արյունը: Շնորհակալ ենք ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանից, Պաշտանության նախարար Սեյրան Օհանյանից, որոնք ժամանակին կանգնեցին զինվորի կողքին: Այսօր մենք հաղթանակած զինվորներ ունենք, հաղթանակած`բանակ»,-ասաց Բրո Հասանյանը` նշելով, որ մոտավոր հաշվարկով  5 տասնյակից ավելի եզդիներ քառօրյա պատերազմից ի վեր սահմանագծում են եղել:
Երկրապահներ  Համլետ Թամոյանն ու Մրազ Կալոյանը նոր են վերադարձել Արցախից, այս օրերին եղել են առաջնագծում, ժամկետային և պայմանագրային զինծառայողների կողքին: Նրանք վստահեցնում են, որ սահմանին կանգնած զինվորները հերոսներ են:
«Եթե թշնամին գաղտնի հարձակվեց մեզ վրա, ապա մենք օրը ցերեկով նրանց ետ վռնդեցինք: Ես շատ ուրախ եմ, որ ունենք բանակ, որը կարողանում է պաշտպանել իր հայրենի հողը:  Այս օրերին բարեբախտաբար հանգիստ է, կրակոցներ գրեթե չկան»,-ասաց Համլետ Թամոյանը:
Երկապահ Մրազ Կալոյանը ևս նոր է վերադարձել Հադրութից: Նրան բախտ է վիճակվել քառօրյա պատերազմում կռվել այն նույն դիրքերում, որտեղ կռվել է 1990-ականներին:
«Ես ձեզ վստահեցնում եմ, մեր զինվորները շատ հզոր են, աշխարհում այդպիսի զինվորներ չկան: 25 տարի խրամատում պայքարում են իրենց ազատության, անկախության համար` պաշտպանելով հայրենի հողը: Ես կցանկանայի անդրադառնալ նաև սնունդի հետ կապված խոսակցություններին: Վստահաբար կարող եմ ասել, որ սնունդը  ծով է եղել, նույնիսկ եղածը չենք հասցրել ուտել: Հագուստի մասին էլ չեմ խոսում: Ամեն ինչ կարգին է եղել, հայ ժողովուրդը թող հանգիստ լինի»,-հավելեց Մրազ Կալոյանը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի իրականացրած ռազմական հանցագործություններին` ՀՀ ազգային փոքրամասնությունների ազգային-մշակութային կազմակերպությունների գործունեությունը համակարգող խորհրդի անդամ, եզդի ազգաբնակչության ներկայացուցիչ Սիաբան Բաքոյանը նշեց, որ աշխարհի տարբեր երկրներում եզդի համայնքի ներկայացուցիչները հետամուտ են այդ խնդրին: Ըստ նրա` տարբեր հարթակներում իրենց ունեցած հնարավորություններով եզդիները նույնպես բարձրացնում են Ադրբեջանի զինուժի կողմից եզդի զինվորին գլխատելու հարցը: Եզդիները պնդում են, որ հանցագործները պետք է արժանի պատիժ ստանան:

YEREVAN, MAY 25, ARMENPRESS. The representatives of the Yazidi community of Armenia say they fully support the Armenian people and are ready to fight together if necessary. Aziz Tamoyan, Chairman of the Yazidi Union of Armenia, stated that Yazidis went to the frontline during the April four-day war, as they did in the NKR war of the 90s.
“The Armenian leadership, the Armenian people have always had positive attitude towards Yazidis. Armenia is one of the countries where Yazidis are legally considered as national minority, and all necessary conditions for protecting and developing the Yazidi culture, traditions are present here. Armenians and Yazidis are brotherly people, how can we forget this? Together with our Armenian brothers we are ready to fight against the enemy”, Aziz Tamoyan said during an interview. He said the international community must give appropriate response to the Azerbaijani provocative actions.
5 Yazidi soldiers were killed during the April four-day war. Spiritual leader of the Yazidi community of Armenia Bro Hasanyan said the life lost for the Motherland is immortality.
“For every life of our soldier we must take 100-1000 lives from the enemy. And so it is. Our soldiers in the border gave counter counter response. We are grateful to President Serzh Sargsyan, Defense Minister Seyran Ohanyan for their timely support to soldiers. Today we have victorious soldiers and army”, Bro Hasanyan said and added more than 5 dozens of Yazidis were estimated to be in the frontline from the very start of the April war.
Other representatives of the Yazidi community Hamlet Tamoyan and Mraz Kaloyan just returned from the NKR. They ensure that the Armenian soldiers in the border are real heroes. “I am very happy that we have an army which can protect the Motherland. The situation is calm these days, there are no shots in the frontline”, Hamlet Tamoyan said.
Mraz Kaloyan said the Armenian soldiers are very strong, they fight for freedom, independence and protection of the Motherland over 25 years.
Referring to the recent Azerbaijani military crimes, Siaban Bakoyan, another representative of the Yazidi community, said the representatives of the Yazidi community of the world are consistent with this issue. He stated that Yazidis  raise the issue of the Yazidi soldier’s decapitation with all possible measures in different platforms. The Yazidis demand the juts punishment of the perpetrators of this crime.