Կանադայում բնակվում է մոտ 80 հազար հայ. համայնքն ակտիվ է բոլոր ոլորտներում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայում բնակվում է մոտ 80 հազար հայ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Հայ Դատի կենտրոնական խորհրդի նախագահ Հակոբ Տեր Խաչատրյանը: Նրա խոսքով, հայերը աշխույժ ներկայություն ունեն տարբեր ոլորտներում, այդ թվում` քաղաքական կյանքում:
«Ունեցել ենք պատգամավոր, ունենք աշխույժ ներկայություն քաղաքների կառավարման մակարդակում: Օրինակ, Մոնրեալում, որտեղ 4,5 մլն բնակչություն կա, իսկ տեղի հայերի թիվը 25 հազար է, մենք քաղաքապետական խորհրդում ունենք 3 հայ, որոնցից մեկը փոխքաղաքապետն է»,-ասաց Հակոբ Տեր-Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով, տեղի հայերը լուրջ հաջողությունների են հասել տարբեր ոլորտներում: Մշակույթի ոլորտում բավական ճանաչված է ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը: Ըստ Հակոբ Տեր-Խաչատրյանի, նա Կանադայի լավագույն ռեժիսորներից է համարվում: Կանադայում ճանաչված է երաժիշտ Փիթր Ունջյան:
Կանադայում գործում են հայկական միություններ, երիտասարդական կազմակերպություններ: Ըստ  Հակոբ Տեր-Խաչատրյանի` բոլոր անհրաժեշտ պայմանները կան հայոց  լեզուն, մշակույթը պահպանելու,  զարգացնելու համար:
«Ես կարող եմ ասել, որ Կանադայի հայ համայնքը այն լավագույն համայնքներից է, որը կարողացել է պահպանել ու զարգացնել իր լեզուն և մշակույթը: Ունենք հայկական ամենօրյա վարժարաններ, որոնք մեծ զոհողությամբ ենք պահում: Դրանք սեփական են, պետական չեն: Յուրաքանչյուր երեխայի համար ծնողները տարեկան վճարում են 5 հազար ԱՄՆ դոլար, որը բավական մեծ գումար է: Մինչդեռ հանրային վարժարան գնալով, կարող էին ոչինչ  չվճարել: Ողջունելի է, որ շատերի մոտ կա լեզուն պահպանելու գիտակցումը: Ուրախ եմ ասելու, որ Մոնրեալում գործող մեր վարժարանը հազարից ավելի աշակերտ ունի, Տորոնտոյի վարժարանը 600 աշակերտ ունի: Ընդհանուր առմամբ, կարող ենք ասել, որ հայկական վարժարաններում շուրջ 2 հազար 500 աշակերտ է սովորում»,-ասաց  Հակոբ Տեր-Խաչատրյանը:
Անդրադառնալով Մերձավոր Արևելքի իրադարձություններով պայմանավորված Կանադա եկած սիրիահայերին` Հակոբ Տեր-Խաչատրյանը նշեց, որ տեղի հայ համայնքը սիրիահայերին փորձում է աջակցել ինչով հնարավոր է:
«Մեր տվյալներով, Կանադայում շուրջ 4 հազար սիրիահայ կա` որպես փախստական: Երբ հասնում են, անձնական նախաձեռնությամբ կամ երաշխավորներով տրամադրում ենք ամեն տեսակի օժանդակություն` նյութական, փաստաթղթերի ամբողջացում: Կենտրոններում իրենց համար ընդունելություն ենք կազմակերպում: Դրանից բացի, սիրիահայերի համար հայկական կրթօջախներում ուսումն անվճար է»,-հավելեց Հակոբ Տեր-Խաչատրյանը:

В Канаде проживает около 80 тысяч армян: община активна во всех сферах
В Канаде проживает около 80 тысяч армян. Об этом в беседе с «Арменпресс»  сказал председатель центрального совета Айдата Акоп Тер-Хачатрян. По его словам, армянская община активна во всех сферах, в том числе, в политической жизни.
«У нас были депутаты, есть активное участие на уровне городского самоуправления. Например, в Монреале армянская община составлят 25 тысяч человек, общее население - 4,5 млн человек, а в городском совете заседают 3 армян, один из них – вице-мэр»,- сказал Акоп Тер-Хачатрян.
По его словам, местные армяне достигли серьезных успехов во всех отраслях, Широко известен кинорежиссер Атом Эгоян, известен музыкант Питер Унджян.
В Канаде действуют армянские союзы, молодежные организации, есть все условия для сохранения армянского языка и культуры.
«Могу сказать, что армянская община Канады – одна из лучших, которые смогли сохранить армянский язык и культуру. У нас есть ежедневные лицеи, что требует больших усилий. Они частные, не государственные, за каждого ребенка родители платят по 5 тысяч долларов – довольно большую сумму. Если бы дети шли в общеобразоварельную школу, то учились бы бесплатно. У многих есть сознание необходимости сохранять язык. В этой армянской школе – более 1000 учеников, в школе в Торонто – 600 учеников, в общем, в армянских школах учатся около 2.500 учеников»,- сказал Акоп Тер-Хачатрян.
По поводу армянских беженцев из Сирии Акоп Тер-Хачатрян сказал, что местная армянская община пыталась помочь им всем, чем могла.
«По нашим данным, в Канаду прибыли около 4000 армянских беженцев из Сирии, мы помогаем им индивидуально, предоставляем гарантии, помогаем материально, с оформлением документов. Кроме того, учеба для них в армянских школах бесплатная»,- сказал Акоп Тер-Хачатрян.