Քրդերն իրենց վրա են վերցրել Թուրքիայում ռազմական ուղղաթիռի վթարման պատասխանատվությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քուրդ աշխարհազորային Ինքնապաշտպանության ժողովրդական ուժերը (HPG) հերքել են  Թուրքիայի Գլխավոր շտաբի հայտարարությունը, թե երկրի արևելքում ռազմական ուղղաթիռի անկումը պայմանավորված էր տեխնիկական խափանումներով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «ՌԻԱ Նովոստի»-ն գրում է, որ քրդական կողմն իր վրա է վերցրել դրա վթարի պատասխանատվությունը:
«Ուղղաթիռին մենք ենք հարվածներ հասցրել մայիսի 13-ին, առավոտյան 04:30 -ին Հաքարի տարածաշրջանում, քանի որ այն պատկանում է թուրքական գաղութային զորքերին և գործողություններ է իրականացնում քուրդ ժողովրդի դեմ»,- նշվում է HPG-ի հաղորդագրության մեջ:
HPG նաև նշում է, որ վթարի արդյունքում «մի քանի զինվորներ սպանվել և վիրավորվել են», իսկ քուրդ զինյալներին «հաջողվել է առգրավել զենքը»:
Ուրբաթ օրը Թուրքիայի Գլխավոր շտաբը հայտարարել է, որ Kobra ուղղաթիռը, որը Չուքուրջայի տարածաշրջանում՝ Հաքարի նահանգում, մասնակցել է հակաահաբեկչական գործողություններին, վթարի է ենթարկվել տեխնիկական անսարքության հետևանքով: Երկու օդաչուները զոհվել են: Ընթանում են վթարի  հետաքննական աշխատանքներ:

Курды взяли на себя ответственность за падение военного вертолета в Турции
Курдское ополчение HPG (народные силы самообороны, подчиняющиеся запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана) опровергло заявление турецкого Генштаба о том, что падение военного вертолета на востоке страны было вызвано техническими неисправностями. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, курдская сторона взяла на себя ответственность за его подрыв.
"Вертолета был подбит нами 13 мая в 04:30 утра в районе Хаккари, так как принадлежит турецким колониальным войскам и совершает операции против курдского народа", — говорится в заявлении HPG.
HPG утверждает также, что при крушении вертолета "несколько солдат были убиты и ранены", а самим курдским бойцам "удалось захватить их оружие".
В пятницу Генштаб Турции сообщил, что вертолет Kobra, который участвовал в антитеррористической операции в районе Чукурджа провинции Хаккари, потерпел крушение из-за технической неисправности. Оба пилота погибли. Ведется расследование аварии.
После возобновления в Турции в июле 2015 года вооруженного конфликта с РПК в столкновениях с курдскими повстанцами погибли около 450 военных и полицейских. Президент Турции Тайип Эрдоган заявил об уничтожении за этот период более 5 тысяч курдских повстанцев. Однако представители прокурдской Партии демократии народов утверждают, что в ходе операции погибли сотни мирных жителей.