Տարեսկզբից Միջերկրական ծովով Եվրոպա են ժամանել ավելի քան 184 հազար միգրանտներ. ՄՄԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարեսկզբից Միջերկրական ծովով Եվրոպա են ժամանել ավելի քան 184 հազար միգրանտներ ու փախստականներ: Դրա հետ մեկտեղ ավելի քան 1,3 հազար մարդ զոհվել կամ անհետ կորել Է ծովում եվրոպական երկրներ հասնելու փորձ կատարելիս: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը (ՄՄԿ):
«ՄՄԿ-ի գնահատումներով՝ 2016 թվականին ծովով Եվրոպա են ժամանել 184 հազար 546 միգրանտներ ու փախստականներ»,-Ժնեւում կայացած ճեպազրույցում տեղեկացրել Է կազմակերպության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոել Միլմանը: Զոհվածների եւ անհետ կորածների թիվը տարեսկզբից հասել Է 357-ի:
Հունաստան Է ժամանել 154 հազար 862 մարդ, Իտալիա՝ 28 հազար 593, Իսպանիա՝ 1063, Կիպրոս՝ 28 հոգի:
Ինչպես նշել Է Միլմանը, 2015 թվականն «անհամեմատ ավելի մահաբեր Էր, քան ընթացիկ տարին»: Անցյալ տարի Միջերկրական ծովում առաջին չորս ամիսների ընթացքում զոհվել Էր 1733 մարդ, իսկ ընթացիկ տարում՝ 27 տոկոսով պակաս: Միեւնույն ժամանակ միգրանտների ու փախստականների ընդհանուր թիվը, որոնք հունվարից մինչեւ ապրիլ ներառյալ ժամանել են Եվրոպա, այս տարի զգալիորեն ավելի մեծ Է, քան անցյալ տարվա նույն  ժամանակաշրջանում, երբ Հին Աշխարհ Էր ժամանել 52 հազար 750 մարդ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

МОМ: в Европу по Средиземному морю с начала года прибыли более 184 тыс. мигрантов
Более 184 тыс. мигрантов и беженцев прибыли с начала года в Европу по Средиземному морю. При этом более 1,3 тыс. человек погибли или пропали без вести, пытаясь добраться до европейских стран. Об этом сообщила Международная организация по миграции (МОМ).
"По оценкам МОМ, 184 546 мигрантов и беженцев прибыли в Европу по морю в 2016 году", - информировал на брифинге в Женеве официальный представитель организации Джоэл Миллман. Число погибших и пропавших без вести достигло с начала года 357 человек,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В Грецию прибыли 154 862 человека, в Италию - 28 593, Испанию - 1063, на Кипр - 28.
Как отметил Миллман, 2015 год был "гораздо более смертоносным", чем нынешний. В прошлом году в Средиземном море за первые четыре месяца погибли 1733 человека, а в нынешнем - на 27% меньше. В то же время, общее число мигрантов и беженцев, прибывших в Европу с января по апрель включительно, в этом году значительно больше, чем за тот же период прошлого года , когда в Старый Свет приехали 52 750 человек.