Կանադայահայերի հոգևոր առաջնորդը երկրի ԱԳ նախարարին է ներկայացրել Ադրբեջանի ագրեսիայի փաստերը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ Առաքելական եկեղեցու Կանադայի Հայոց թեմի առաջնորդ Աբգար եպիսկոպոս Հովակիմյանը հանդիպել է Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Ստեֆան Դիոնին: Եպիսոկոպոսը կանադահայերի անունից շնորհակալություն է հայտնել Հայոց ցեղասպանության հարցում սկզբունքային դիրքորոշման համար և բարձր է գնահատել Կանադայի դերը ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Nouvelles d'Armenie-ն, Աբգար Հովակիմյանը Կանադայի ԱԳ նախարարի ուշադրությունն է հրավիրել Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի ուղղությամբ և կոչ արել Ստեֆան Դիոնին՝   դատապարտել Ադրբեջանին՝ 1994-1995 թվականների Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ստորագրած հրադադարի ռեժիմի պահպանման համաձայնագրերը չկատարելու համար:
Եպիսկոպոսը նախարարին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչության, այդ թվում՝ երեխաների նկատմամբ իրականացված ոճրագործությունների դեպքերը: Նորին գերազանցությունը կարևորել է միջազգային հանրության կողմից  Ադրբեջանին ագրեսոր ճանաչելը և ընդգծել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համապարփակ և արդար լուծումն Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչումն է: Կանադահայերի հոգևոր առաջնորդը կոչ է արել Կանադայի իշխանություններին՝ ճանաչել Արցախի ժողովրդի ազատ, լեգիտիմ և անկախ ապրելու կամքը:
Հանդիպման ավարտին Աբգար Հովակիմյանը կարևորել է Հայաստանում Կանադայի դեսպանության բացումը և կոչ արել Կանադայի ԱԳ նախարարին՝ պաշտոնական այց կատարել Հայաստան:

Духовный лидер армян Канады представил министру ИД страны факты агрессии Азербайджана
Духовный  лидер армян Канады епископ Абгар Овакимян встретился с министром ИД Канады Стефаном Дионом. Епископ  от имени армянской  диаспоры поблагодарил Диона  за принципиальную позицию в вопросе  Геноцида армян, высоко оценив роль Канады в деле предотвращения  геноцидов.
Как  передает Арменпресс со ссылкой на Nouvelles d'Armenie, Абгар Овакимян привлек  внимание  главы  внешнеполитического ведомства  страны к  развязанной  Азербайджаном агрессии против  Арцаха, призвав Диона осудить Азербайджан за невыполнение соглашений 1994-1995гг., подписанных Арменией, Нагорным Карабахом и Азербайджаном.
Епископ представил министру  ИД страны факты  агрессии Азербайджана и преступлений  против мирного населения, в том числе детей. Святой  отец отметил важность признания мировым сообществом Азербайджана как  агрессора, подчеркнув, что справедливое и всеобъемлющее решение карабахской проблемы – это признание  независимости НКР. Он также призвал руководство Канады признать право и волю народа Арцаха на свободную, легитимную и независимую жизнь.
В конце  встречи Абгар Овакимян отметил важность открытия  в Ереване посольства Канады, призвав главу  канадской  дипломатии посетить Армению с официальным визитом.