Ադրբեջանի հայտարարությունը ԼՂՀ դեմ տապալված ռազմական ագրեսիան արդարացնելու ճիգ է. ԼՂՀ ԱԳՆ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Սարգսյանն ադրբեջանական կողմի այն հայտարարարությունը, որ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակը գնդակոծում է Ադրբեջանի քաղաքացիական բնակչությանը, համարում է ԼՂՀ դեմ սանձազերծած տապալված ռազմական ագրեսիան արդարացնելու ճիգ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ արտգործնախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի  վարչությունից, պատասխանելով Panorama.am-ի հարցին՝ «Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ադրբեջանական կողմի այն մեղադրանքները, որ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակը գնդակոծում է Ադրբեջանի քաղաքացիական բնակչությանը», ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը պատասխանել է. «Նման հայտարարություններով Ադրբեջանը հերթական անգամ ի ցույց է դնում, որ սեփական ցինիզմն ու ճիգերը՝ արդարացնելու ԼՂՀ դեմ սանձազերծած տապալված ռազմական ագրեսիան ու ադրբեջանական բանակի կողմից իրագործվող բազմաթիվ ռազմական հանցագործությունները սահմաններ չեն ճանաչում։
ԼՂՀ Պաշտպանության նախարարության կողմից հրապարակված անհերքելի ապացույցները, որ Ադրբեջանը՝ խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը տեղակայում է իր ռազմական օբյեկտները շփման գծի մերձակա բնակավայրերում, վերածելով դրանք ԼՂՀ խաղաղ բնակչությանը սպառնացող կրակային հենակետերի, ցուցադրում են Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության գանգատների կեղծիքը և որդեգրած ռազմավարության հանցավոր բնույթը։
Ինչպես արդեն հայտարարել ենք, ԼՂՀ և նրա բնակչության անվտանգության ապահովման, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման նպատակով ԼՂՀ իշխանությունները կձեռնարկեն դիվանագիտական և հնարավոր այլ միջոցներ` 1994 թ. մայիսի 12-ի և 1995 թ. փետրվարի 6-ի համաձայնագրերի լիակատար իրագործումն ապահովելու և Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ծրագրված հանցագործ սցենարով իրադարձությունների զարգացման հնարավորությունը բացառելու համար»։

NKR MFA: Azerbaijan’s statement is endeavor to justify failed military aggression against NKR
STEPANAKERT, APRIL 28, ARMENPRESS. Press secretary of NKR MFA Ani Sargsyan considers the announcement of Azerbaijan that allegedly the NKR Defense Army keeps the Azerbaijani civilian population under fire, an endeavor to justify their failed military aggression against NKR.
As “Armenpress” was informed from the press service of NKR MFA, in answer to the question of Panorama.am “How would you comment on the accusations of the Azerbaijani side that the NKR Defense Army is shelling the civilian population of Azerbaijan?” the NKR MFA spokesperson answered, “With such statements Azerbaijan has once again demonstrated that its cynicism and zeal to justify the failed military aggression unleashed against the NKR and numerous war crimes being committed by the Azerbaijani army that know no bounds.
Undeniable proofs of the NKR Ministry of Defense that Azerbaijan deploys its military objects in the settlements along the frontline in violation of the norms of the international humanitarian law and thus turning them into firing positions, which threaten the peaceful population of the NKR, demonstrate the utter falsehood of the claims and criminal nature of the tactics of the military-political leadership of Azerbaijan.
We have already stated that in order to guarantee the security of the NKR and its people, as well as to promote peace and stability in the region, NKR authorities will take diplomatic and other measures to ensure the full implementation of the agreements of 12 May 1994 and 6 February 1995, and to exclude the possibility of developments along the criminal scenario planned by the Azerbaijani authorities”.