Սիրիայում կաթոլիկների համայնքն արդեն կարելի է վերացած համարել. ԱՄՆ գիտնական
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոլոքոստի ու ցեղասպանագիտության հարցերով դոցենտ Էլայզա ֆոն Ջոյդեն-Ֆորջին «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երկրորդ գլոբալ ֆորումի ընթացքում բարձրաձայնեց Սիրիայում և Իրաքում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման վայրագությունների և դրանց կանխարգելման անհրաժեշտության մասին: Իր ելույթում Ջոյդեն-Ֆորջին ընդգծեց, որ Սիրիայում և Իրաքում եզդիները և քրիստոնեական փոքրամասնությունները ենթարկվում են ցեղասպանության, տեղահանվում են իրենց տարածքներից ու սպանվում: «Այս համայնքները Սիրիայում և Իրաքում շատ փոքր են, և նման վայրագություններից հետո դժվար կլինի դրանք կրկին վերականգնել: Հարկավոր է լուրջ քայլեր ձեռնարկել այդ ամենին վերջ դնելու համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ընդգծեց նա:
Նրա խոսքով՝ «Իլսամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինները հստակ թիրախավորել են քրիստոնյաներին և այլ էթնիկ խմբերին ու զանգվածաբար կոտորում են նրանց: «Իրաքում եզդի և քրիստոնյա չափահաս տղամարդկանց գլխատել ու գնդակահարել են, իսկ երեխաներին, կանանց բռնաբարել ու սպանել: Շատերն այսօր գտնվում են ստրկության մեջ»,- հավելեց Էլայզա ֆոն Ջոյդեն-Ֆորջին:
Նրա խոսքով՝ Սիրիայում կաթոլիկների համայնքն արդեն կարելի է վերացած համարել, քանի որ նրանց մի մասը սպանվել, իսկ մյուս մասը գաղթել է: «Սիրիայի կաթոլիկների արքեպիսկոպոսն ինձ ասել է, որ այդ համայնքը կարելի է վերացած համարել, քանի որ մինչ սիրկական ճգնաժամը Սիրիայի տարածքում 50 հազար կաթոլիկ է ապրել, իսկ ներկա պահին մի մասը փախել է Սիրիայից կամ սպանվել»,- եզրափակեց Ջոյդեն-Ֆորջին:

YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. Associate Professor of the Holocaust and Genocide Studies of the New Jersey Stockton University Elisa von Joeden-Forgey speak about the hostilities committed by the “Islamic State” terrorist group in Iraq and Syria and the necessity of preventing them. In her speech Joeden-Forgey stated that genocide is being committed against the Yazidi people and Christian minorities in Iraq and Syria by displacing and killing them. “These communities are very small in Syria and Iraq, and it will be very difficult to restore them after such kind of hostilities. There is a need to conduct serious steps to end this”, “Armenpress” reports, she said.
According to her, “Islamic State” terrorists clearly targeted the Christians and other ethnic groups and massacre them. “They beheaded Yazidi and Christian adult men in Iraq, raped and killed children and women. Today, many of them are in slavery”, US scholar added.
According to her Syrian Catholic community can be already considered eliminated, since some of them were killed, and the others migrated. “Syrian Catholic Archbishop told me that the community is already eliminated since before the Syrian crisis 50.000 Catholics lived in Syria, but now some of them were killed or left Syria”, Joeden-Forgey concluded.