ՀՀ որևէ պաշտոնյա ԼՂ-ի փոխարեն կարգավիճակի, տարածքների վերաբերյալ որոշում չի կարող կայացնել. ԱԳ փոխնախարար
ՀՀ որևէ պաշտոնյա ԼՂ-ի փոխարեն կարգավիճակի, տարածքների վերաբերյալ որոշում չի կարող
կայացնել. ԱԳ փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դանշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի երևանյան այցի ուղերձն այն է, որ քանի դեռ կրակում են Լեռնային Ղարաբաղի ուղղությամբ ու կա կրակելու վտանգ, չի կարող լինել նորմալ բանակցային գործընթաց: Հետևաբար, անհրաժեշտ է ձեռնարկել հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման գործողություններ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ապրիլի 23-ին լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը: «Լավրովն ասաց, որ ոչ միայն համանախագահների մակարդակով, այլ դիմելու են Գերմանիային` ԵԱԿՀ գործող նախագահությանը, որպեսզի այդ մեխանիզմների ներդրումը լինի»,-ասաց ԱԳ փոխնախարարը:
Լրագրողների հարցին, թե արդյոք, որոշակի շրջաններ զիջելու հարց է քննարկվել Նալբանդյան-Լավրով հանդիպման ժամանակ, քանի որ ռուսական լրատվամիջոցները, հղում անելով իրենց աղբյուրներին, նման խոսակցություններ էին շրջանառում մինչ հանդիպումը, Շավարշ Քոչարյանը պատասխանեց. «Դուք հղում եք անում մամուլի վրա, ես խոսում եմ պաշտոնական բանակցությունների ու պաշտոնական արձագանքի մասին: Միշտ չէ, որ մամուլի ասածն ու պնդումները մոտ են իրականությանը, դուք առաջնորդվեք նրանով, թե ինչ ասաց Լավրովը»:
Անդրադառնալով ապրիլի 22-ին Սերգեյ Լավրովի ու Էդվարդ Նալբանդյանի համատեղ ասուլիսին Լավրովի նշած առաջարկություններին ու Կազանյան փաստաթղթին` ԱԳ փոխնախարարը նշեց, որ խոսքը տարբեր հարթակների մասին է: «Կան երկու տարբեր հարթակներ, առաջինը Մադրիդան փաստաթուղթն ու դրա շուրջ բանակցություններն են, որոնք բերեցին Կազանին, որը մերժեց Ադրբեջանը: Հարթակ երկրորդ` այն առաջարկությունները, որ կապված են կրակի դադարեցման ռեժիմը ամրապնդելուն: Խոսքը գնում է նրա մասին, որ ներդրվեն միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմներ»,-փաստեց Քոչարյանը:
«Կազանի փաստաթուղթը նույն Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա է, չէ՞, այսինքն` որոշակի շրջաններ հանձնել ևս ենթադրվում է» հարցին ի պատասխան` Շավարշ Քոչարյանը նշեց, որ համանախագահների առաջարկած մոդելը, այո, ենթադրում է փոխզիջումներ, որը, սակայն, ՀՀ պաշտոնյաները չեն, որ պետք է իրականացնեն: «Հայաստանը երբեք չի կարող համաձայնել այդպիսի քայլի, որովհետև դա առաջին հերթին` միայն Ղարաբաղի տնօրինության տակ է, որովհետև ընդհանուր առմամբ` կարգավորման փաստաթղթի մեծամասնությունը վերաբերում է հենց Լեռնային Ղարաբաղին: Հայաստանը կա այս բանակցություններում, որ դրանք չընդհատվեն, բայց Ղարաբաղի փոխարեն որևէ հարց ՀՀ որևէ պաշպտոնյա չի կարող լուծել. լինի կարգավիճակի հարց, տարածքների հարց, որը այսօր բացահայտ ֆիքսված է նաև Ղարաբաղի Սահմանադրության մեջ»,-եզրափակեց պաշտոնյան:

Ни один чиновник РА не вправе вместо НК решить ни один вопрос о статусе и территории НКР – замминистра ИД
Ни один чиновник  РА не вправе вместо НК решить ни один вопрос о статусе и территории НКР – замминистра ИД
Призыв главы российской дипломатии Сергея Лаврова во время визита в Ереван заключался в том, что пока стреляют по Нагорному Карабаху, и еще есть эта угроза, не может быть нормального переговорного процесса. Следовательно, необходимо предпринять шаги по укреплению режима перемирия.
Как передает Арменпресс, так сказал в беседе с журналистами 23 апреля замминистра ИД РА Шаварш Кочарян. «Лавров сказал, что не только на уровне сопредседателей, а обратятся и к Германии – действующему председателю ОБСЕ, чтобы были внедрены соответствующие механизмы», - сказал Кочарян.
На вопрос, обсуждался ли вопрос возвращения некоторых территорий на встрече Налбандян-Лавров, поскольку российские СМИ со ссылкой на свои источники писали о таких разговорах до встречи, Кочарян ответил: «Вы ссылаетесь на прессу, а я говорю вам об официальном отклике и официальных переговорах. Не всегда утверждения СМИ близки к реальности, так что вы ссылайтесь на слова Лаврова».
Относительно совместной пресс-конференции Налбандяна и Лаврова 22 апреля – о предложениях Лаврова и Казанского документа, Кочарян сказал, что речь о разных плоскостях. «Есть две разные площадки: мадридские принципы и переговоры вокруг них, которые привели к Казани, что отверг Азербайджан. вторая площадка: те предложения, которые связаны с прекращением огня и укреплением режима перемирия. Речь идет о том, чтобы установить механизмы диагностики инцидентов», - сказал Кочарян.
«Казанский документ – те же Мадридские принципы, то есть предполагается сдать некоторые территории?» - на этот вопрос Кочарян ответил, что это модель предложений сопредседателей. Да, предполагаются взаимные уступки, но не чиновникам Армении их решать и осуществлять.
«Армения никогда не согласится на такой шаг, ибо в первую очередь – это компетенция исключительно Карабаха, и в целом большая часть документа относится именно к Нагорному Карабаху. Армения присутствует в этих переговорах, чтобы не дать им прерваться, но вместо Карабаха ни один чиновник РА не вправе решить ни один вопрос о статусе и территории НКР, что сегодня ясно прописано в конституции НКР», - сказал замминистра ИД РА.