Հայաստանը համաշխարհային փոստային մեծ ընտանիքի անդամ է շուրջ 25 տարի. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ապրիլի 18-ին ընդունել է Համաշխարհային փոստային միության գլխավոր տնօրեն Բիշար Աբդիրահման Հուսեյնին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում են «Փոստ Եվրոպա»-ի կառավարման խորհրդի նախագահ Ժան-Պոլ Ֆորսևիլը և գլխավոր քարտուղար Բոտոնդ Շեբենը: Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրերին, ովքեր Հայաստան են ժամանել՝ մասնակցելու Երևանում կայանալիք Եվրոպայի ազգային փոստային օպերատորների միության հերթական համաժողովին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Սերժ Սարգսյանը համաշխարհային հաղորդակցության զարգացման գործում մեծապես կարևորել է համաշխարհային փոստային միության դերը, որը դեռևս 19-րդ դարում հիմք է դրել համաշխարհային փոստային համակարգի ձևավորմանը՝ խթանելով տարբեր ժողովուրդների ու ազգերի միջև կապերի ամրապնդումը, հաղորդակից դարձնելով տարբեր մշակույթներ ու արժեքներ կրող քաղաքակրթությունների: Նշելով, որ Հայաստանը համաշխարհային փոստային մեծ ընտանիքի անդամ է շուրջ 25 տարի, ՀՀ Նախագահն ընդգծել է, որ դա մեծապես նպաստել է մեր երկրում փոստային ծառայության զարգացմանն ու արդիականացմանը: Համաժողովի անցկացումը Երևանում Հանրապետության Նախագահը լավ հնարավորություն է համարել մոտիկից ծանոթանալու այս ոլորտում Հայաստանի ձեռքբերումներին, փորձի փոխանակում իրականացնելու, գնահատելու Հայաստանի փոստային կապի ազգային օպերատոր «Հայփոստ»-ի գործունեությունը և անդրադառնալու զարգացման հետագա ծրագրերին:
Համաշխարհային փոստային միության գլխավոր տնօրենը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Նախագահին՝ հյուրընկալության և Հայաստանում Եվրոպայի ազգային փոստային օպերատորների միության համաժողովի անցկացման հնարավորության համար: Նա ներկայացրել է համաժողովի նպատակն ու իր գլխավորած կազմակերպության առաքելությունը, ինչպես նաև «Հայփոստ»-ի հետ համագործակցությունը, վստահեցնելով, որ Համաշխարհային փոստային միությունը պատրաստակամ է շարունակելու օժանդակությունը Հայաստանի փոստային կապի ազգային օպերատորին՝ նպաստելու վերջինիս զարգացմանը՝ նկատի առնելով, որ արագ փոփոխվող աշխարհում նոր հնարավորություններ են ստեղծվում նաև փոստային ծառայությունների ոլորտում նորարարական մոտեցումների կիրառման համար:

President of Armenia: Armenia is member of Universal Postal Union over 25 years
YEREVAN, APRIL 18, ARMENPRESS. President Serzh Sargsyan receives Director General of the Universal Postal Union Bishar Abdirahman Hussein and his delegation which included the chairman of “PostEurop” management board Žan Pol Forsevil and Secretary General Botond Szebeny on April 18.
The President welcomed the guests who arrived in Armenia to participate in conference of the Union of National Postal Operators of Europe in Yerevan. As “Armenpress” was informed by the Department of Public Relations and Information of the Presidential Administration, Serzh Sargsyan strongly emphasized the role of Universal Postal Union in the development of global communications which established the universal postal system since 19th century. The letter contributed to strengthening ties between different nations and enabling them to get acquainted with civilizations of various cultures and values. The President, stating that Armenia is a member of the Universal Postal union over 25 years, emphasized that it contributed to the development and modernization of postal service in our country to a great extent. The President considers this conference as a good opportunity to become familiar with the achievements of Armenia in this field, to make an exchange, to assess the activities of the Armenian National Postal operator “HayPost” and to discuss the further developments in that field.
Director General of the Universal Postal Union thanked the President of Armenia for warm reception and the opportunity to participate in the conference of the Union of National Postal Operators of Europe in Armenia. He presented the purpose of this conference and the mission of his organization, as well as the cooperation with “HayPost” assuring that the Universal Postal Union will continue its support to the development of the Armenian National Postal Operator. He noted that in a rapidly changing world new opportunities are being created also to use new approaches in the field of postal services.