Էկվադորում երկրաշարժից զոհվածների թիվը հասել է 262-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էկվադորում տեղի ունեցած երկրաշարժից զոհվածների թիվը հասել է 262-ի: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հայտնել է երկրի ներքին գործերի փոխնախարար Դիեգո Ֆուենտեսը: Ավելի վաղ հաղորդվել էր 246 զոհվածների մասին: Վիրավորների թիվն առայժմ չի փոփոխվել՝ 2527:
Կոլումբիական Caracol ռադիոյի տվյալներով՝ Էկվադորի նախագահ Ռաֆայել Կորեան ապրիլի 17-ի երեկոյան ժամանել է Մանտա քաղաք, որը գտնվում է հարավամերիկյան երկրի՝ երկրաշարժից առավել տուժած գոտում: Այժմ Մանտայում շարունակվում են փրկարարական աշխատանքները:
Առավել տուժած քաղաքների թվում է նաեւ Պեդեռնալեսը, որտեղ ավերվել է շենքերի մինչեւ 80 տոկոսը: Equinoccio ռադիոն հայտնել է, որ տարերքի հարվածից փլվել են բազմահարկ հոյւրանոցներ, ռեստորաններ, բնակելի շենքեր: Ավերվել է նաեւ Պորտովիեխո քաղաքի կենտրոնական շրջանը:
7,8 մագնիտուդով ստորգետնյա ցնցումներն Էկվադորում գրանցվել են ապրիլի 16-ի երեկոյան: Երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվում էր Մուիսնե բնակավայրից 28 կիլոմետր հարավ-արեւելք ընկած շրջանում: Երկրաշարժի օջախը 20,2 կմ խորության վրա էր, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Число погибших в Эквадоре увеличилось до 262 человек
Число жертв землетрясения в Эквадоре увеличилось до 262 человек, сообщил заместитель министра внутренних дел страны Диего Фуэнтес.
Ранее сообщалось о 246 погибших. Число раненых пока не изменилось – 2527 человек.
По данным колумбийского радио Caracol, президент Эквадора Рафаэль Корреа вечером воскресенья прибыл в город Манта, расположенный в наиболее пострадавшей от землетрясения зоне южноамериканской страны. Сейчас в Манте продолжаются спасательные работы на месте разрушенных зданий, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
К наиболее пострадавшим городам относится и Педерналес, в котором развалилось до 80% зданий. Радио Equinoccio сообщает, что от удара стихии обрушились многоэтажные отели, рестораны, жилые дома вместе с их обитателями. Разрушен и центр города Портовьехо.
Подземные толчки магнитудой 7,8 были зафиксированы в Эквадоре вечером в субботу. Эпицентр землетрясения располагался в 28 километрах к юго-востоку от населенного пункта Муисне. Очаг землетрясения залегал на глубине 20,2 километра.