Կոնգրեսականները կոչ են արել Օբամային զրոյացնել ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերի հանձնախումբը կոչ է արել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային զրոյացնել Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական օգնությունը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբից, հայտարարությունը ստորագրել են հայկական հարցերի հանձնախմբի համանախագահներ հանրապետական Ռոբերտ Դոլդը և դեմոկրատ Ֆրենկ Փալոունը: Նամակում կոչ է արվում հստակորեն դատապարտել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ սանձազերծված ռազմական գործողությունները, դադարեցնել ԱՄՆ ռազմական օգնությունը Ադրբեջանին և անհապաղ օժանդակություն տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղին: Կոնգրեսականները նաև կոչ են արել ԱՄՆ նախագահին պետական դեպարտամենտից փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ` գնահատելու համար ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքում Արցախի բնակչության կրած վնասները:
«Ադրբեջանի հարձակումները ցույց են տալիս նախագահ Ալիևի քայքայիչ ագրեսիայի տեսակը, որն ուղեկցվում է պատերազմի վերսկսման սպառնալիքներով, հակահայկական ատելության խթանմամբ և Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչության թիրախավորմամբ: Այս հարձակումները ցույց են տալիս նաև Ալիևի երազանքը` գործել միջազգային անպատժելիության մեջ, որն էլ դրսևորվեց Ձեր վարչակազմի կողմից աջակցություն ստացած և շատ անհրաժեշտ Ռոյս-Էնգել առաջարկների մերժմամբ»,- նշված է նամակում:
Նույնատիպ բովանդակությամբ և Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական օգնության դադարեցման կոչով կոնգրեսականները մեկ այլ նամակ էլ հղել են Կոնգրեսի արտաքին հատկացումների հանձնաժողովի համանախագահներ Քեյ Գրենգերին և Նիտա Լոուիին:
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը և առավոտյան Ադրբեջանը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով ձեռնարկել է լայնածավալ նախահարձակ գործողություններ, որոնց ընթացքում հրթիռահրետանային արկակոծման են ենթարկվել ոչ միայն հայկական զինուժի պաշտպանական դիրքերը, այլև խաղաղ բնակավայրերը: Ադրբեջանական զինուժի կողմից ապրիլի 2-ին Մարտունու ուղղությամբ ՄՄ-21 («Գրադ») կայանքից իրականացված հրթիռահրետակոծության հետևանքով սպանվել է 12-ամյա ՎաղինակԳրիգորյանը, ևս երկու երեխա վիրավորվել են: Ավելի ուշ Ստեփանակերտի հիվանդանոց են տեղափոխվելևս չորս վիրավոր քաղաքացիական անձինք:
Իսկ ապրիլի 3-ին հայտնի դարձավ, որ Թալիշում նախօրեին ադրբեջանցիները գազանաբար գնդակահարել, խոշտանգել ու խեղել են երեք խաղաղ բնակիչների: Հայկական կողմը 36 կորուստունի, 21 զինծառայող անհայտ կորած է, 122 մարդ` վիրավոր: Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի ժամանակին և արհեստավարժ գործողությունների շնորհիվ հնարավոր է եղել իրավիճակը վերցնել վերահսկողության տակ և զգալի կորուստներ պատճառել հակառակորդին. ապրիլի 1-5-ը տեղի ունեցած մարտական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը տվել է ավելի քան 300 կորուստ (որոշ տեղեկություններով` զոհերի ու վիրավորների թիվը նշվում է 2000), ոչնչացվել է 24 տանկ, 3 հետևակի մարտական մեքենա, 1 ինժեներական տեխնիկա, 2 ուղղաթիռ, 8 անօդաչու սարք, 1 ՄՄ21 ռեակտիվ հրետանու մարտական մեքենա:

Congressmen urge Obama to suspend military aid to Azerbaijan
YEREVAN, APRIL 8, ARMENPRESS. Speaking on behalf of the Congressional Caucus on Armenian Issues, Co-Chairs Robert Dold (R-IL) and Frank Pallone (D-NJ) on April 7 issued strong, bipartisan calls, asking President Obama to forcefully condemn Azerbaijan’s military offensive and urging top U.S. House appropriators to zero-out U.S. military assistance to Ilham Aliyev’s armed forces, “Armenpress” reports, citing the Armenian National Committee of America (ANCA).
“We echo the powerful, pro-peace message the Armenian Caucus delivered today to President Obama and key U.S. House appropriators,” said ANCA Executive Director Aram Hamparian. “We join with them in supporting a shift in U.S. policy that challenges Aliyev’s aggression and protects American taxpayers from subsidizing an Azerbaijan military that is killing innocent Armenians, destabilizing a vital region, undermining U.S. interests, very likely committing war crimes, and risking the outbreak of an even larger regional conflict. Stated simply: Ilham Aliyev doesn’t need U.S. military aid, he doesn’t deserve U.S. military aid, and he shouldn’t get U.S. military aid.”
In their letter to the President, in addition to calling for a forthright condemnation of Baku’s belligerence, the two Co-Chairs asked that he “suspend U.S. military aid to Azerbaijan, provide emergency relief aid to Nagorno Karabakh, and send a State Department fact-finding mission to both evaluate the destruction inflicted by Azerbaijan’s aggression and assess the humanitarian relief and reconstruction needs of Nagorno Karabakh’s affected civilian population.” They noted that, “Azerbaijan’s attacks represent a dramatic escalation in President Aliyev’s destructive pattern of aggression, constant threats of renewed war, ongoing incitement of anti-Armenian hatred, and the military targeting of Armenian civilians in both Nagorno Karabakh and Armenia. They also reflect his desire to act with international impunity – as so clearly demonstrated by his rejection of common-sense, cease-fire monitoring and other accountability-oriented initiatives – such as the urgently-needed Royce-Engel peace proposals that are supported by your Administration.”
In their bipartisan appeal to the leadership of the State-Foreign Operations subcommittee, the panel that writes the foreign aid bill, the Co-Chairs urged Chairwoman Kay Granger (R-TX) and Ranking Member Nita Lowey (D-NY) to include a provision in this measure ensuring “the suspension of military aid [to Azerbaijan] until its government ceases cross-border attacks, ends its threats of renewed war, and agrees to a settlement of regional conflicts through peaceful means.” They added, “Azerbaijani President Ilham Aliyev has made it abundantly clear through his country’s escalating aggression that Azerbaijan believes it can continue to receive American military aid no matter its actions. This belief is wrong. While the United States provides military assistance for a number of reasons, our assistance should never be taken for granted, and we should never tolerate its unacceptable misuse by foreign nations.” The letter closed with the two legislators stressing that, “In calling for a suspension of military aid to Azerbaijan, we are mindful that Azerbaijan’s regional aggression both reflects and reinforces its pattern of domestic abuse, including its brutal crack-down on dissent. Rather than providing military aid to Azerbaijan we should be putting pressure on the country to cease its undemocratic policies.”
The Armenian side has 36 losses, 21 soldiers missing, 122 wounded. 5 more people including the heads of two rural communities of Syunik Marz, were killed on their way to Martakert on April 4.